Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

XYLAZINE – תכשיר שהחל דרכו למטרת בילוי ותחושה טובה, מתברר כקטלני ביותר – חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

השימוש ההולך וגדל של xylazine לרוב במשולב עם תרופות אחרות כגון פנטניל, הופך במהירות לסכנה של ממש בארה"ב. Xylazine, אגוניסט של α2 באותה קבוצת תכשירים כמו clonidine, lofexidine ו-dexmedetomidine, נלמד לראשונה באדם כתכשיר למניעת יתר לחץ-דם, אך שימושו באדם הפסיק בגלל תופעות לוואי.
Xylazine אושר על ידי ה-FDA לטיפול מרגיע ברפואה וטרינרית אך לא באדם.

תכשירים הפועלים כאגוניסטים של α2 מעכבים את ההפרשה של אפינפריןושל נור-אפינפרין. השפעות תכשירים אלה על ה-CNS כוללים הרגעה, שיכוך כאבים ואופוריה. יחד עם זאת, ירידה בהפרשה הסימפתטית מה-CNS, גורמת לירידה כעמידות של המערכת הווסקולרית ההיקפית, לירידה בקצב הלב, ולירידה בלחץ הדם. אחדים מהאגוניסטים של α2 אושרו לשימוש באדם כמפחיתי יתר לחץ-דם, להרגעה, וכמעכבים של תסמיני גמילה של אופיואידים בעת הפסקת צריכת האחרונים. אך חלק מהאנשים צורכי xylazine, עלולים לפתח תלות בתכשיר זה, ועלולים לסבול מתסמינים כגון רגזנות, דאגנות, ודיספוריה לאחר הפסקת צריכת התכשיר. לא ניתן להקל על תסמיני גמילה אלה, על ידי שימוש באופיואידים. Xylazine נכנס לרשימת התרופות האסורות בצפון מזרח אמריקה, בארה"ב, בנוסף לפנטניל. ל-xylazine משך פעולה ארוך יותר מאשר לפנטניל.
השימוש האסור הראשון ב-xylazine דווח בפוטו-ריקו בשנת 2001, אך דווקא פילדלפיה וקונטיקט הפכו למרכזים של צריכת xylazine בארה"ב, אך השימוש גדל באופן מדהים בשאר חלקי המדינה (Alexander וחב' ב-American Journal of public health משנת 2022).

Xylazine התגלה בלמעלה מ-90% מדגימות התכשירים הלא-חוקיים שנבחנו בפילדלפיה בשנת 2021. על פי נתוני ה-CDC באטלנטה, מספר מקרי המוות בארה"ב עלה תלולות מ-260 בשנת 2018, ל-3,480 בשנת 2021 (ראו תרשים), עליה של 1,238% בעיקר בפילדלפיה ניו-יורק, מרילנד וקונטיקט.

מספר מקרי המוות בהם מעורבת הטוקסיות של xylazine בארה"ב בשנים -2018-21.

 

נראה שרבים מהקלינאים לא מזהים את תרומתxylazine לתסמינים שונים במטופלים, כיוון שעדיין לא קיימת שיטת בדיקה מהירה במסגרת point-of-care לזיהוי xylazine.
דיכוי נשימתי דווח בצרכני xylazine, כנראה בעקבות הסכנה שמגביר תכשיר זה לדיכוי נשימתי הנגרם על ידי אופיואידים. Naloxone שמסוגל להפוך את הדיכוי הנשימתי בעקבות צריכת אופיואידים אינו מעכב את השפעות xlazine.
נראה שהדרך היחידה לשיפור הנשימה, היא על ידי מתן חמצן, וטיפול בתת לחץ-דם אם יש צורך בכך. אין כרגע כל תכשיר למניעת השפעתיו של xylazine המאושר לשימוש באדם.

 

קיימים רק נתונים מעטים להחליט כיצד ניתן לטפל בתסמיני הגמילה מ-xylazine . מספר מוסדות רפואיים שוקלים את השימוש בעירוי של dexmedetomidine באלה עם תסמיני גמילה ביחידות טיפול נמרץ (Ehrman-Dupre וחב' ב-Journal of Addiction Medicine משנת 2922), שעה שמוסדות אחרים מעדיפים טיפול עם clonidine ו-lofexidine לאותה מטרה.
מקובל שההפחתה בצריכת xylazine חייבת להיות הדרגתית ולהימשך 5-7 ימים. בנוסף לתופעות הלוואי החריפות האחרות, xylazine גורם לנמקים חמורים בעור. כיבים אלה שונים מנגעי העור בקרב מזריקי סמים אסורים, הכך שהם עלולים להופיע באזורי עור הרחוקים מנקודת ההזרקה. הפתו-פיזיולוגיה של נגעי עור אלה אינה ברורה והיא ודאי רב-גורמית שימוש משולב של xylazine ופנטניל עלול לסבך את הטיפול בהתמכרות לתכשיר זה.
הנוכחות של פצעי עור הקשורים ל-xylazine עלולה להידרש לסוגי טיפולים שאינם בהכרח זמינים. אלה הנוטלים אופיואידים ו-xylazine עלולים להידרש לטיפולים יותר אינטנסיביים בהשוואה לאלה הנוטלים אופיואידים בלבד.

נגעי עור משימוש ב-xylazine (Malayala וחב' ב-Cureus משנת 2022).

 

Xylazine הפך תוך 3-4 שנים לסיכון משמעותי לציבור לא קטן. המשרד בית הלבן העוסק בביקורת לאומית של תרופות, הוציא ב-12 לאפריל 2023 הודעה מנוסחת בתקיפות שצרכני פנטניל המתפתים לצרוך גם xylazine (או FAAX) מסכנים את עצמם באופן ניכר.
הודעה זו חייבת להיות מלווה תוך 90 יום בהודעה מפורטת של אותה ועדה, כפי שנדרש על ידי תקנת SUPPORT או Substance Use-Disorder Prevention that Promotes Opioid Recovery and Treatment for Patients Community & Patients.
הודעה מפורטת זו תכלול תכנים המתמקדים במדידות, בטיפול, בהפחתת סיכונים, באיסוף מלא של נתונים ובאנליזה שלהם, בפעולות רגולטוריות למניעת הצריכה, מתוך הבנה הולכת וגוברת של המשמעות המזיקה של xylazine . עד כה נחשב פנטניל כתכשיר הקטלני ביותר: מכאן ואילך הוספה של xylazine מגבירה את הסכנה הקטלנית של השימוש בצמד-לא-חמד זה.

 

Deb Walker מבקרת את קברה של בתה Brooke Goodwin שנפטרה על ידי נטילת מנת-יתר קטלנית של פנטניל ושל xylazine.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
01/07/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים
  Call Now Buttonצלצלו אלינו