Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Icosapent ethyl – תכשיר חדש למניעת היפר-ליפידמיה והיפר כולסטרולמיה להפחתת הסיכון להתקף לב או לשבץ מוחי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

Icosapent ethyl (שם מותג Vascepa) הוא אתיל אסטר מטוהר של eicosapantaenoic acid (או EPA). הוא יכול לשמש כעזר לטיפול במינון מקסימלי של סטטינים, להפחית את הסיכון לאוטם שריר הלב, שבץ מוחי, פתיחת עורקים כליליים, ותעוקת חזה בלתי יציבה המחייבים אשפוז במטופלים מבוגרים עם רמת טריגליצרידים גבוהה של מעל 150 מיליגרם/דציליטר, ומחלה קרדיו-וסקולרית וסוכרת, או עם גורמי סיכון אחרים (Mach וחב' ב-European Heart Journal משנת 2020).
תכשיר זה עשוי גם לשמש כעזר לדיאטה ושינוי באורח חיים לטיפול באלה עם היפר-טריגליצרידמיה גבוהה ביותר (500 מיליגרם/דציליטר). צריכת התכשיר מתבצעת על ידי נטילת 2 גרם של Vscepa הניטלים פעמיים ביום ביחד עם הארוחה כאשר התכשיר מצוי ככמוסה של 0.5 או 1.0 גרם.

 

בטיחות התכשיר:

פרפור פרוזדורים עלול להופיע ב-1 מתוך 72 מטופלים, בהשוואה לפלצבו. שימוש בתכשיר זה עלול להגביר אשפוזים בגין פרפור פרוזדורים או רפרוף שעלולים להופיע ב-1 מתוך 91 מטופלים (Bhatt וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2099). יחד עם זאת, ההסתברות לדימומים גבוהה מעט יותר האלה הנוטלים במקביל גם נוגדי קרישה (12% לעומת 10% במטופלי פלצבו).
כיוון ש-EPA מקורו בשמן דגים, יש פוטנציאל תיאורטי לתגובות אלרגיות למטופלים רגישים לדגים או לרכיכות.

 

סבילות:

Vascepa נסבלת באופן כללי היטב על ידי המטופלים. השפעות שליליות משמעותית גבוהות מעט יותר עם תכשיר זה כנגד פלצבו הן כאבי שרירים (35.9% לעומת 34.4%), כאבי מפרקים (7.7% לעומת 6.5%), והופעת שיגדון(gout) (4.2% לעומת 3.1%)), בצקות (6.5% לעומת 5.0%), עצירות (5.4% לעומת 3.6%).

 

יעילות התכשיר:

Vascepa מפחית את הסיכון למחלה איסכמית במטופלים עם רמת טריגליצרידים של למעלה מ-135 מיליגרם/דציליטר.
התכשיר נלמד בניסוי גדול, אקראי, כפול-סמיות, ומבוקר כנגד פלצבו, שגייס כ-8,000 מטופלים.
כל משתתפי הניסוי היו מטופלים עם סטטינים, עם רמות מוגברות של טריגליצרידים (שבין 135-500 מיליגרם/דציליטר), מבוגרים מגיל 45 שנה, עם מחלה קרדיו-וסקולרית של לפחות 10 שנים, או בני 50 שנה ומעלה עם גורמי סיכון ל-CVD, בהשוואה לפלצבו, טיפול עם Vascepa במינון של 2 גרם פעמיים ביום למשך 5 שנים, הפחית את אוטם שריר הלב הקטלני או הלא-קטלני ב-1 מתוך 39 מטופלים, את הצורך לרה-וסקולריזציה של העורקים הכליליים ב-1 מתוך 38 מטופלים, את הצורך לאשפז מסיבה של תעוקת חזה בלתי יציבה ב-1 מתוך 83 מטופלים, וכן את השבץ המוחי הקטלני או הבלתי-קטלני ב-1 מתוך 111 מטופלים.

 

הסיכון למוות מסיבה של CVD פוחת ב- 1 מתוך 99 מטופלים (Bhatt וחב' ב-Clinical Cardiology משנת 2017). הטיפול עם Vascepa לא הושווה ישירות עם נגזרות של fibrate, עם niacin או עם נגזרות של שמן דגים כגון אתיל-אסטר של חומצת אומגה-3 כגון .Lovaza
ה-FD נתן את אישורו לתכשיר זה בשנת 2012, ובכך הוא הפך להיות תכשיר השני ממקור שמן דגים לאחר Lovaza שקיבל אישור ה-FDA בשנת 2004 (Ito ב-P & T משנת 2015). ב-13 בדצמבר 2019 ה-FDA גם נתן אישור ל-Vescapa כתכשיר הראשון המיועד להפחית סיכון קרדיו-וסקולרי במיוחד באנשים עם רמות טרי-גליצרידים גבוהות.
התכשיר זמין גם בגרסה גנרית. בשנת 2020 היה Vescapa לתרופה ה-285 ברשימת התרופות הנרשמות ביותר בארה"ב, עם למעלה ממיליון מרשמים.

 

נראה שהן חומצהeicosapentaenoic (או (EPAוכן חומצה docosahexaenoic (או DHA) כשלעצמם יכולים להפחית רמת טריגליצרידים, אך DHA לבדו מעלה את רמת LDL המגביר את תהליך הטרשת.
קיימים תכשירי אומגה-3 בשוק שהם בעלי פעילות דומה (Weintraub ב-Postgraduate Medicine משנת 2014, ו-Brinton ו-Mason ב-Lipids & Health Disease משנת 2017): אתיל אסטר של אומגה-3 בשם Omacor או Levaza בארה"ב, ומאז מרס 2016 ארבע גרסאות גנריות שלו, וחומצה קרבוקסילית של אומגה-3 בשם המותג Epanova ששיווקו בארה"ב הופסק.

 

תוספים דיאטתיים:

קיימים מספר תוספים של שמן דגים, המסוגלים להפחית מחלה קרדיו-וסקולרית (Hu וחב' ב-Journal of the American Heart Association משנת 2019), כמו גם להפחית מוות טרם-עת (Harris וחב' ב-Nature Communications משנת 2021).
יחד עם זאת, תכשירים אלה אינם מסוגלים לסייע למטופלים סוכרתיים (Jellinger וחב' ב-Endocrine Practice משנת 2017, ו-Sculus-Ray וחב' ב-Circulation משנת 2019). המרכיבים של תוספים דיאטתיים אינם מבוקרים בזהירות כתכשירי מרשם, ואף לא נבחנו בניסויים קליניים מבוקרים בדומה לתכשירי מרשם (Sweeney ב-Drugs.Com משנת 2015). הבטיחות של התכשיר Vescapa לא נבדקה בנשים הרות, ולמרות שהוא מופרש בחלב אם, השפעתו על תינוקות הניזונים מהנקה אינה ידועה.

 

הפרמקולוגיה:

לאחר בליעתו Vescapa עובר מטבוליזם והופך ל-EPA והוא נספג במעיים ונכנס לצירקולציה. שיא ריכוזו בדם לאחר צריכתו הוא לאחר 5 שעות, ותקופת מחצית החיים שלו היא בערך 89 שעות.
EPA עובר ליפוליזה בעיקר בכבד. EPA, המטבוליט העיקרי של Vescapa , בדומה לתכשירים מבוססי אומגה-3 אחרים, מפחית ייצור של טריגליצרידים בכבד, ומגביר את הפינוי של טריגליצרידים מחלקיקי LDL.
מנגנון פעילות זה אינו ברור, אם כי המנגנון הפוטנציאלי שלו כולל הגברת הפירוק של חומצות השומן, ועיכוב פעילות האנזים diglyceride acyltransferase הכרוך בביוסינתזה של טריגליצרידים בכבד, ובהגברת הפעילות של lipoprotein lipase בדם.

 

ההיסטוריה של תכשיר זה:

ביולי 2012 ה-FDA נתן אישור ל-Vescapa לטיפול באלה עם היפר-טריגליצרידמיה חמורה כעזר לתכשירים דיאטתיים. האישור ניתן לחברת Amarin Corporation Mariani) משנת 2016).
בהמשך אתגרה חברה זו את ה-FDA על סמכותו להגביל את השימוש בתכשיר לשימוש off-Label וזכתה בערעור בשנת 2012 (Herper ב-Forbs משנת 2013).
המכירות המוקדמות שלVescapa לא היו מעודדות במיוחד, ולבטח לא עמדו בציפיות החברה המייצרת אותו.
חברת Amarin ביקשה לשווק את התכשיר לאוכלוסייה רחבה יותר מה שנתקל בהתנגדות של ה-FDA Thomas ב-NY Times משנת 2016). בתגובה תבעה Amarin את ה-FDA על אי התייחסות לתיקון הראשון לחוקה, ובחודש אוגוסט 2015 קבע השופט לטובת החברה הפרמצבטית.
ב-28 בינואר 2021, הוועדה לבדיקת תכשירים רפואיים לשימוש אנושי (CHMP) של הסוכנות האירופית לתרופות (EMA) קבלה חוות דעת חיובית בדבר יעילות התכשיר להפחתת הסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית באלה עם טריגליצרידים גבוהים.
התכשיר זכה לאישור הסוכנות האירופית במרס 2021.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
27/08/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים