Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

HDL כולסטרול טוב גבוה קשור לסיכון מוגבר לדמנציה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

האם אתה יכול לקבל יותר מדי מדבר טוב? כמה ראיות חדשות מצביעות, למרבה ההפתעה, על כן.

 

במשך שנים, רמות גבוהות של כולסטרול "טוב" הוצגו כבריא ללב ונקשר לסיכון נמוך יותר למחלות. אבל מחקר חדש מצביע על כך שאתה יכול לקבל יותר מדי דבר טוב כשמדובר בבריאות.
מחקר חדש מצא כי רמות גבוהות מאוד של כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL) עשויות להיות קשורות לסיכון מוגבר לירידה קוגניטיבית ודמנציה. עד כמה שזה נראה מנוגד לאינטואיציה, אנשים מבוגרים עם הכמויות הגבוהות ביותר של כולסטרול מסוג זה היו בסיכון גבוה יותר באופן משמעותי לפתח דמנציה מאשר אלה עם רמות מתונות יותר.
אמנם נדרשים מחקרים נוספים, אך התוצאות מזהירות מפני ההנחה שהעלאת HDL ככל האפשר היא תמיד טובה יותר, ומצביעות על כך ששמירה על איזון כולסטרול עשויה להיות המפתח להזדקנות בריאה.
למה אנחנו צריכים כולסטרול
כולסטרול הוא חומר דמוי שומן החיוני לשמירה על בריאות התאים, לייצור הורמונים ולחילוף חומרים של ויטמין D לחיזוק מערכת החיסון. למרות שאנו צורכים כולסטרול דרך התזונה שלנו, הגוף שלנו מייצר את רוב מה שאנחנו צריכים. באופן ספציפי, הכבד והמעיים מייצרים כ-80% מהכולסטרול הדרוש לתפקוד תקין של הגוף.

 

כולסטרול מגיע בשתי צורות עיקריות: ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) הוא הכולסטרול "הרע" שיכול להוביל להצטברות מסוכנת בעורקים; ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL) נחשב לכולסטרול "טוב" הנושא עודף כולסטרול לכבד לסילוק מהגוף. HDL עשוי לעזור להפחית את הסיכון למחלות לב.
בעוד HDL גבוה נתפס בדרך כלל כחיובי אוניברסלי, המחקר האחרון מציע כי כמויות מוגזמות של אפילו חומר מועיל זה יכול פוטנציאלית לסכן את הבריאות.
כולסטרול "טוב" גבוה מאוד הקשור לסיכון של 42% לדמנציה
מחקר חדש שפורסם בכתב העת The Lancet Regional Health – Western Pacific ניתח נתונים של 18,668 אנשים מעל גיל 65 שהשתתפו בתחילה בניסוי אספירין בהפחתת אירועים בקשישים (ASPREE).
התוצאות קשרו רמות גבוהות מאוד של כולסטרול HDL לסיכון מוגבר של 42% לדמנציה בקרב מבוגרים מעל גיל 75. הרמה האופטימלית לקבוצת גיל זו היא 60-80 מיליגרם לדציליטר (מ"ג/ד"ל). המחקר מצא גם כי משתתפים עם רמות HDL מעל 80 מ"ג / ד"ל היו בסיכון גבוה ב -27% לדמנציה באופן כללי. אבל חשוב לציין כי רמות HDL גבוהות כל כך נובעות בדרך כלל מסיבות גנטיות ולא דאגה עבור רוב האנשים.
"בעוד שאנו יודעים שכולסטרול HDL חשוב לבריאות הלב וכלי הדם, מחקר זה מציע כי אנו זקוקים למחקר נוסף כדי להבין את התפקיד של כולסטרול HDL גבוה מאוד בהקשר של בריאות המוח", אמרה מונירה חוסיין, המחברת הראשונה ועמיתת מחקר בכירה בבית הספר לבריאות הציבור ורפואה מונעת באוניברסיטת מונש, בהצהרה לעיתונות.

 

יש עבודה מתמשכת כדי להבין את הקשרים בין רמות כולסטרול ודמנציה, אמרה הת'ר מ. סניידר, סגנית נשיא איגוד האלצהיימר ליחסים רפואיים ומדעיים, לאפוק טיימס.
הקשר שהמחקר החדש חושף נראה בלתי תלוי בגורמי סיכון ידועים אחרים לדמנציה ובגורמים גנטיים, אמרה. עם זאת, יש צורך במחקר מגוון יותר כדי להבהיר אם HDL גבוה מאוד תורם ישירות לדמנציה או מצביע על שינויים אחרים הקשורים לגיל, היא ציינה.
ראיות נוספות הקושרות HDL גבוה לדמנציה.
מחקר שפורסם באוקטובר 2023 בכתב העת Neurology מצביע עוד על כך שאיזון רמות הכולסטרול HDL הוא קריטי לבריאות. המחקר עקב אחר יותר מ-184,000 תושבי קליפורניה בגילאי 55 ומעלה באמצעות סקרי בריאות בין השנים 2002 ל-2007, ולאחר מכן עקב אחריהם במשך תשע שנים נוספות בממוצע באמצעות רשומות רפואיות.
במהלך תקופה זו, כ -25,000 משתתפים אובחנו עם דמנציה. באופן מפתיע, אלה עם רמות HDL הגבוהות ביותר – לפחות 65 מ"ג / ד"ל – הראו שיעור דמנציה גבוה ב -15% בהשוואה לאלה בקבוצה עם רמת HDL ממוצעת של 53.7 מ"ג / ד"ל. אלה עם הרמות הנמוכות ביותר ראו עלייה של 7 אחוזים בלבד לעומת קבוצת הביניים.

 

"העלייה בסיכון לדמנציה עם רמות גבוהות ונמוכות של כולסטרול HDL הייתה בלתי צפויה, אך עליות אלה קטנות, ומשמעותן הקלינית אינה ודאית", אמרה מריה גלימור, פרופסור ויו"ר המחלקה לאפידמיולוגיה באוניברסיטת בוסטון ומחברת המחקר, בהצהרה לעיתונות. "לעומת זאת, לא מצאנו קשר בין כולסטרול LDL לבין סיכון לדמנציה בקבוצת המחקר הכוללת", הוסיפה. היא ציינה כי התוצאות מוסיפות ראיות לכך שלכולסטרול HDL יש קשרים מורכבים עם דמנציה, בדומה לקשרים שנצפו עם מחלות לב וסרטן.
מה חיוני לשימור תפקוד המוח?

 

ראיות מדעיות ממשיכות להראות כי גורמים וסקולריים, כולל שבץ, תורמים לפגיעה קוגניטיבית. זרימת דם לא מספקת עקב בעיות לב וכלי דם יכולה להשפיע באופן משמעותי על המוח והגוף.

למרות שהמחלות הגורמות לדמנציה הן מורכבות וקשורות זו בזו, המחקר מדגיש יותר ויותר את החשיבות של בריאות כלי הדם לשמירה על בריאות קוגניטיבית בגיל מבוגר, לדברי גב' סניידר.

שינויים באורח החיים כדי לקדם את בריאות המוח יכולים להתבצע עכשיו, אפילו עם התקדמות המחקר על קשרים אלה. היא ציינה, והצביעה על 10 הרגלים בריאים למוח של איגוד האלצהיימר. הם כוללים:
• היו פעילים יותר: עסקו בפעילות גופנית סדירה שמעלה את קצב הלב ומגבירה את זרימת הדם למוח ולגוף, כגון הליכה, ריקוד או גינון. חפשו דרכים לשלב יותר תנועה בשגרת היומיום שלכם.
• אל תעשנו: אם אתם מעשנים, הפסיקו כדי להוריד את הסיכון לירידה קוגניטיבית לרמות של אלה שמעולם לא עישנו. "אף פעם לא מאוחר מדי להפסיק", אומרת סניידר.
• שלוט בלחץ הדם שלך: שלוט בלחץ דם גבוה באמצעות תרופות, תזונה ופעילות גופנית. אם יש לך יתר לחץ דם, לעבוד עם הרופא שלך כדי לעזור להוריד את זה.
• ניהול סוכרת: סוכרת מסוג 2 ניתנת למניעה או שליטה על ידי אכילה בריאה יותר, הגברת הפעילות הגופנית ונטילת תרופות, במידת הצורך.
• לאכול בריא: לאכול תזונה מאוזנת עשירה בתוצרת, חלבון רזה, דגנים מלאים, ושומנים בריאים כדי לעזור להפחית את הסיכון לירידה קוגניטיבית. התמקדו במזונות מלאים או פחות מעובדים דלי שומן רווי, נתרן וסוכר מוסף.
• הישארו במשקל בריא: שאפו למשקל בריא על ידי פעילות גופנית ואכילה נכונה. שוחח על טווח המשקל האופטימלי שלך עם הרופא שלך.
יש עבודה מתמשכת כדי להבין את הקשרים בין רמות כולסטרול ודמנציה, אמרה הת'ר מ. סניידר, סגנית נשיא איגוד האלצהיימר ליחסים רפואיים ומדעיים, לאפוק טיימס.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים