Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

COVID-19 – מה ניתן להוסיף על JN.1 הווריאנט בעל העניין האחרון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

אביו מולידו של JN.1, הווריאנט BA.2.86, ודאי גאה בימים אלה למראה ביצועיו של יוצא חלציו.
השֶׁרֶץ של ,JN.1 ,BA.2.86 הפך להיות הווריאנט הדומיננטי של SARS-CoV-2 בארה"ב, סטאטוס שהווריאנט ממנו הוא יצא, מעולם לא השיג.
למרבה המזל, למרות שמקרים של COVID-19 החלו לפרוץ מחדש, מספר האשפוזים והתמותה ממחלה זו עדיין נמוכים יותר ממה שהיו בתקופת החורף, לפני שנה.
כאשר BA.2.86 הצטרף למשפחת SARS-CoV-2 Omicron בקיץ שעבר, הא משך את תשומת ליבם של הווירולוגים העוסקים בתחום, כיוון שהוא היה שונה מהפרוגניטור שלוBA.2. .
בהשוואה עם BA.2, חלבון ה-spike של BA.2.86, נושא למעלה מ-40 מוטציות, מה שרמז לכך שכושר ההתפשטות שלו עלול היה להיות מהיר יותר מאשר קודמיו. אך אפילו כשהוא מצויד במוטציות חדשות אלו, BA.2.86 נכשל בחוסר הדומיננטיות שלו על פני תת-וריאנטים אחרים. במהלך תחילת ינואר 2024, BA.2.86 לא השיג בארה"ב יותר מ-3% מכלל תת הסוגים של SARS-CoV-2, זאת על פי הערכה של Newcast מהמרכז האמריקני לבקרה ומניעת מחלות, CDC.


בהיבט הגלובלי, BA.2.86 ייצג 8.9% מסוגי SARS-CoV-2 השונים, בשבוע הראשון של נובמבר 2023, על פי נתוני ה-WHO, מה שהציב את BA.2.86 במעמד של variant of interest ב-20 בנובמבר 2023.
בראיון שנערך ב-4 בינואר 2024 עם Eric Topol, הביולוג המולקולרי המפורסם ממכון Scripps בסן דייגו, הוא טען ש-BA.2.86 הוא מאוד שונה מתת-וריאנטים קודמים של אומיקרון, באופן ש-WHO היה צריך לתת לו מעמד של variant of concern.
ארבע שבועות לאחר שהוענק מעמד של variant of interest לכל משפחת BA.2.86, ה-WHO דירג את JN/1 בלבד כ-variant of interest, וזאת בזכות ההתפשטות המאוד מהירה שלו באוכלוסייה.
בתחילת ינואר שנה זו, נסק JN.1 בין הווריאנטים השונים "המסתובבים" בארה"ב לדרגה של 61.6%, בעוד שרק שבועיים קודם לכן הוא היווה 38.8% מהנדבקים באוכלוסייה, על פי הערכת Nedwcast -CDC של ה-CDC.

 

מהו ההבדל שיוצרות המוטציות?

לחלבון ה-spike של JN.1 יש רק מוטציה אחת יותר מאשר מספר המוטציות על פני חלבון ה-spike של BA.2.86..
מוטציה זו הידועה כ-L455S, מגבירה את היכולת של הנגיף להיקשר לקולטן של angiotensin-converting enzyme 2 (להלן ACE2), שדרכו חודר נגיף ה- SARS-CoV-2 לתוך תאים.
BA.2.86 לא החל בנסיקה לפני שרכש את המוטציה הנוספת הזו, שהפכה אותו ל-.JN.1 על פי William Schaffner, ראש יחידת המחלות המדבקות בבית החולים של אוניברסיטת Vanderbilt, JN.1 הוא וריאנט מאוד מדביק יותר מאשר כל חבר אחר במשפחת אומיקרון.
כאשר JN.1 השיג "כוח משיכה", ה-CDC דיווח ב-5 בינואר השנה שבהשוואה לאותה תקופה לפני שנה, רמות הפעילות של הנגיף במי שופכין היו גבוהים יותר ב-27%, ואחוז הנדבקים בבדיקות של COVID-19 היו גבוהות ב-17%.
הנתונים, יחד עם זאת, אינם כה גרועים. למרות דרגות הדבקה גבוהות יותר, האינדיקטורים של תחלואה ב-COVID-19 המחייבים התערבות קלינית נמוכים יותר ממה שהיו לפני שנה על פי ה-CDC. לדוגמה, מספר הביקורים השנה ביחידות טיפול נמרץ בגלל COVID-19 נמוכות ב-21%, ומספר הפטירות מהמחלה היה רק 3.6% (839 מקרי מוות) בשבוע שהסתיים ב-30 בדצמבר 2023, בהשוואה ל-5.2% ביקורים ביחידות טיפול נמרץ, עם 3,658 מקר מוות בשבוע שהסתיים ב-31 בדצמבר 2022, על פי ה-CDC.
האפידמיולוג Michael Osterholm, מנהל היחידה למחלות מדבקות באוניברסיטה של מינסוטה, קובע שאמנם JN.1 מדביק יותר מקודמו, אך הוא לא מייצר מחלה קשה.
בהינתן שיעורי הדבקה גבוהים יותר, אנשים עם תסמיני נשימה, חייבים להניח שהם נדבקו עם COVID-19 גם אם בדיקות המעבדה מתקבלות שליליות בימים הראשונים של המחלה, מוסיף ,Osterholmומייעץ לאלה עם תסמינים נשימה לא להתערבב בקהל, או באירועים פרטיים בעיקר אלה הנערכים בתוך אולמות או חדרים סגורים.
כמו כן הוא מייעץ לחזור לעטות מסכות פנים בעיקר לנשי צוותי רפואה הנמצאים בסמיכות למטופלים. לדוגמה, בתי החולים של Mass General Brigham בבוסטון קבעו ב-2 בינואר הוראות זהירות בהתאם, עד שאחוזי ההדבקה יתחילו לרדת בהמשך לחורף זה או לאביב.

 

באשר לתרכיב האחרון כנגד COVID-19, הוא צריך להיקבע לפחות חודשים אחדים מראש על מנת לאפשר זמן להכינו ולשווקו. לכן אין זה מפתיע שאין נכון להיות תרכיב חיסוני כנגד JN.1.
התרכיב העדכני ביותר כנגד COVID-19 הוא כנגד תת הווריאנט XBB.1.5 של אומיקרון, ששכיחותו בארה"ב כבר דעכה לפחות מ-3%, לני שאנשים החלו להיות מחוסנים בספטמבר 2023.
במהלך השבועיים שהסתיימו ב-6 בינואר השנה, XBB.1.5, שנבע מענף שונה במשפחת אומיקרון, כבר נעלם מהצירקולציה בארה"ב על פי CDC Nowcast. למרבה המזל, מחקר מעבדתי ושיעורי אשפוז ותמותה מציעים שהתרכיב כנגד XBB.1.5, מגן מני תחלואה חמורה בעידן ה-JN.1. הווירולוג David Montefiori, מנהל היחידה לחקר של HIV ו-COVID-19 במרכז הרפואי Duke, הסביר בראיון שמעבדתו כמו גם מעבדות אחרות, הראו ש-JN.1 רגיש פי 3-5 פחות לנוגדנים מנטרלים, בהשוואה לווריאנט XBB.1.5.
BA.2.86 ו- JN.1נושאים למעלה מ-30 מוטציות בחלבון ה-spike שלהם, בהשוואה עם XBB, קבעו Kei Sato ואנשיו מאוניברסיטת טוקיו במאמר שפרסמו ב-3 בינואר, בו הם קבעו ש-JN.1 נראה כאחד הווריאנטים המתחמקים ביותר מהחיסון של הגוף של SARS-CoV-2.
לדוגמה, קובעים חוקרים אלה, ש-JN.1 מראה עמידות חזקה יותר לתרכיב מונו-ולנטי כנגד XBB.1.5 בהשוואה ל- .BA.2.86
למרות שהתרכיב העדכני ביותר כנגד COVID-19 עלול לא למנוע הדבקות הנגרמות על ידי JN.1 או על ידי תת-וריאנטים אחרים של אומיקרון, הוא עדיין מסוגל להפחית את חומרת המחלה באלה הנופלים למשכב על פי .Sato יחד עם זאת, חיסונים יעילים רק כאשר אנשים מקבלים אותם. למרות שכל בן 6 שנים ומעלה מתאים לקבלת החיסון, החל מספטמבר 2022, רק 17% מהאוכלוסייה האמריקנית קיבלו חיסון עד 10 במאי 2023 על פי ה-CDC.
בערך 29% מהמבוגרים בארה"ב מצהירים על כך שהם חוסנו על ידי חיסוןCOVID-19 האחרון, בהשוואה ל-47% שקיבלו חיסון כנגד שפעת במשאל שנערך בשבע האחרון של דצמבר 2023.

 

בחזרה לעתיד:

באופן שלא ניתן למנוע, JN.1 יגיע לשיאו-אם עדיין לא עשה זאת-עד שווריאנט חדש יותר ופיקח יותר של SARS-CoV-2, יבוא במקומו. בחודשים הקרובים אנשים רבים ידבקו עם JN.1, קובע Kei Sato, עד שירכשו חסינות כנגד וריאנט זה. בנקודת זמן זו רוב האנושות או שחוסנה או שנדבקה או שניהם, קובעת Nicole Doria Rose, העומדת בראש אגף החיסונים ב-NIH. לדבריה, הנגיף נמצא בלחץ לשמור על קצב המוטציות שלו באופן שיאפשר לו להתחמק מהחסינות האנושית ולהמשיך במסע ההדבקות שלו. לדבריה בחורף בו אנו מצויים כעת, יהיה כבר זמין תרכיב חדש ומעודכן כנגד COVID-19. Doria-Rose קובעת שנגיף בעלי חיים זה ממשיך להתפתח להתאים עצמו לפונדקאי חדש, בדמותו של האדם.

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
11/02/2024
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים