חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Artemisinin – תרופה צמחית נגד מלריה מזכה את המגלה שלה בפרס Lasker למחקר רפואי לשנת 2011

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא. תל- השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בימים אלה של שלהי 2011 מתפרסם שבין שלושת הזוכים השנה בפרס Lasker היוקרתי בתחום המחקר הרפואי, נכללת גם חוקרת סינית קשישה בת 81 שנה, שאיש לא הכיר את שמה משך עשרות רבות של מחקר עיקש, חרוץ ויצירתי בתחום התרופות למלריה.


גם כשהוכרז השם Youyou Tu כזוכה בפרס, רבים תהו אם מדובר בגבר או באישה. ועדת הפרס קובעת שהתכשיר artemisinin שהפיקה ד”ר Tu מהצמח ששמו הסיני Qinghao, ושמו הלטיני Artemisia annua L., או עץ התולעה המתוק, הביא להצלת מיליוני בני-אדם, שכן תכשיר זה מתברר כתרופה היעילה ביותר נגד מלריה הקיימת כיום.


השילוב שלartemisinin  עם תכשירים אנטי-מלריים אחרים נחשב היום טיפול סטנדרטי במחלה זו. ארגון הבריאות העולמי (WHO) כולל את artemisinin ונגזרות שלו בקטלוג התרופות החיוניות שלו- “essential Medicines“.


מלריה הייתה ונשארה מחלה קטלנית, כאשר בשנת 2008 הדביקה 247 מיליון איש, והביאה למותם של כ-800 איש מתוכם. חמור מכל שטפילי הפלסמודיום הגורמים למחלה החלו מפתחים במרוצת השנים עמידות לאחדות מהתרופות המקובלות עשרות שנים לטיפול במחלה. היום אין כבר ספק ש-artemisinin בשילוב עם תרופות נוספות חסכה חיים רבים בעיקר במדינות העניות והמתפתחות.


 


מלריה מכה בילדים באופן קשה במיוחד, ולמעלה מ-100 מדינות בעולם נכללות ברשימת המדינות המועדות לפורענות באזורים אנדמיים שלהן, בעיקר באפריקה בתת-הסהרה, באסיה, אמריקה הלטינית, אוקייניה, המזרח התיכון ואפילו באזורים אחדים באירופה.


לעתים חוזרים מטיילים מאזורים נגועי מלריה, כאשר בגופם כבר מקננת המחלה, שסימניה הראשונים חום, הקאות וכאבי ראש.


כאשר טיפול רפואי הולם לא ניתן בתחילת התסמינים, המחלה עלולה להתדרדר ואף לגרום למוות. כבר בסוף שנות ה-50 הכריז ארגון הבריאות העולמי (WHO) מלחמת חורמה על מלריה, אך הטפילים המועברים בעקיצה על ידי יתוש, המשיכו להוות גורם דאגה למערכת הבריאות העולמית.


 


העבודה הכבירה של ד”ר Tu על מלריה החלה בעיצומה של “המהפכה התרבותית” הזכורה לרע בסין העממית, כאשר השלטון המרכזי הכתיב למדענים הסיניים באיזה פרויקטים בעלי “חשיבות לאומית” עליהם להתמקד.


בסין של שנות ה-60 מלריה הכתה ללא רחם והביאה למותם של רבבות סינים מדי שנה. הפרויקט “הלאומי” בו השתתפה Tu, זכה לכינוי הקוד “פרויקט 523” לציון יום התחלתו ב-23 מאי 1967, ומטרתו המוצהרת הייתה להילחם במלריה שרכשה עמידות לתרופה הקלאסית כלורוקוין (chloroquine).


בדרכה היסודית סרקה Tu טקסטים סיניים עתיקים וכתבי רפואה פולקלוריסטיים, ואספה למעלה מ-2,000 מתכונים, ועד שנת 1971 הספיק הצוות שלה להכין 380 תמציות מ-200 צמחי מרפא מקובלים. בשלב זה החל מבצע ארוך ומייגע בו בחנה Tu אחת לאחת תמציות אלה ואת יעילותן בריפוי עכברים שהודבקו בטפיל הפלסמודיום ופיתחו מחלה. 


 


כמו שמקובל בדיעבד בסיפורי הצלחה מסוג זה, גילתה Tu שאחת התמציות הנבדקות, זו מהצמח הידוע בסין כ-Qinghao, עיכבה באופן דרמטי את התפתחות הטפיל בעכברים.


התיאור הראשון על סגולותיו הרפואיות של Qinghao התפרסם כבר בשנת 168 לפני הספירה, במסמך שנשא את הכותרת “52 מרשמים”, אשר התגלה בחפירות  קברים משושלת Mawangdui Han, בו פורטו סגולותיו של צמח מרפא זה דווקא בהקלה על הסבל מטחורים. אך חשוב מכך, החוקרת Tu בחריצות והתמדה, גלתה מסמך משנת 340 לספירה, של הרופא הסיני הקדמון Ge Hong, תחת הכותרת “מרשמים למצבי חרום” ובו התייחסות ספציפית ליכולת Qinghao לרפא מלריה. תיאור הטיפול במסמך מהמאה הרביעית היה כדלקמן: “טול מלוא החופן עלי Qinghao, השרה אותם ב-2 ליטר מים, המתן דקות אחדות, סנן את התמצית, ושתה!”


 


אך כגודל ההצלחה כך גודל הכישלון, כיון שהסתבר שהיה זה ניסוי מוצלח חד-פעמי, שלא ניתן היה לחזור עליו. אך Tu התעקשה לנסות ולהבין את הכישלון, ושוב סרקה את הספרות העממית הענפה על צמחי מרפא, בחיפוש אחר מפתח לתוצאות הסותרות.


Tu בחנה באופן סיסטמתי מהי תקופת השנה בה עלי הצמח מכילים את הפוטנציאל הרב ביותר מבחינת החומר הפעיל, זאת לאחר שמצאה שאכן עלי הצמח ולא חלקים אחרים שלו הם היעילים ביותר.


בשלב זה החליטה לחזור ולבצע את המיצוי של Qinghao, אלא שהפעם המיצוי בוצע תוך שימוש באתר כחומר ממס בטמפרטורה נמוכה. בנוסף, Tu הרחיקה מהמיצוי את המרכיב החומצי המזיק, שלא סייע לפעילות האנטי-מלרית, והחליטה לנקות את המרכיב האנטי-מלרי הפעיל בדרכים אחרות.


אכן, שינויים מעבדתיים אלה הגבירו את הפוטנציאל של התכשיר, ובפגישה של אנשי “פרויקט 523” בראשית מרס 1972, דיווחה Tu שמיצוי ב-pH ניטראלי עם “תמצית 191” אמנם ניקה את דמם של עכברים שהודבקו ב-Plasmodium berghei וגם של קופים מודבקים ב-Plasmodium cynomolgi


בראשית נובמבר 1972 הצליחה Tu לנקות בשיטות כרומטוגרפיות את הגורם הפעיל מתמצית הצמח, שזכה לשם Qinghaosu, שידוע היום במערב כ-artemisinin ובתרגום מסינית-“אלמנט בסיסי”. הסתבר שחומר זה  בעל משקל מולקולארי של 282 דלטון, ונוסחה של C15H22O5, הוא בעל מבנה כימי יוצא דופן של sesquiterpene lactone, הנושא שייר פראוקסיד, שהיה שונה בתכלית השוני מהמבנה של כל תכשיר אנטי-מלרי ידוע, ולאחר מכן התברר שדווקא שייר הפראוקסיד הוא שמתברר כקטלני לטפיל הפלסמודיום.


 


בסוף שנת 1972 הוכחה יעילות בטיפול ב-21 בני-אדם חולים במלריה במחוז Hainan בדרום סין. מחצית מהמטופלים בקבוצה זו נשאו את  הסוג הקטלני ביותר מבין חמשת סוגי המלריה, Plasmodium falciparum, ומחציתם האחרת נשאה את הסוג השכיח ביותר, Plasmodium vivax.


בכל המטופלים החום נעלם במהירות לאחר הטיפול, כמו גם הטפילים עצמם.


בהמשך הגדילה Tu את מדגם המטופלים לסדרה של 529 חולי מלריה, וגם בהם התוצאות היו יעילות ביותר. מסקנה אחרת הייתה ש-Qinghao הוא בעל פעילות מהירה בהרבה מזו של chloroquine או של quinine ביכולת נטרול הטפיל, ותופעות הלוואי שלו היו מתונות יותר. 


 


ריחוקה של Tu ממרכזי העשייה הרפואית בעולם, מגבלות השפה, ואופייה המופנם וכמעט נזירי של Youyou Tu, עיכבו כצפוי את הדיווח על ממצאיה בספרות הרפואית בשפה האנגלית, באופן שהמאמר הראשון על artemisinin התפרסם רק בסוף שנת 1979, וכמקובל בסין של אותם שנים, שמות מחברי המאמר נותרו אנונימיים: ההישג כולו הוא של המדינה ! אך מאמר נטול שמות מחברים זה משך מיד תשומת לב, באופן שקבוצות נוספות החלו בוחנות את הסגולות הרפואיות של Qinghao ב-2,000 חולי מלריה שחלקם הראו עמידות לטיפול ב-chloroquine. עוד יותר דרמטי היה הממצא שתרופה זו ריפאה 131 מתוך 141 חולים עם מלריה בשלב המוחי, הנחשב לשלב מחלה חמור ביותר.


 


באוקטובר שנת 1981 הופיעה לראשונה Tu בכינוס הרפואי הבינלאומי הרביעי לחקר הטיפול במלריה שהתקיים בבייג’ין , ובו תיארה את תכונותיו של artemisinin וחלק מנגזרותיו. 


הרצאתה עוררה מייד תגובות נלהבות, שכן היא תיארה לקהל שומעיה לא רק את תכונותיו של artemisinin, אלא הביאה נתונים על נגזרות נוספות של חומר זה שתכונותיהן אף משופרות יותר.


בשנת 1973, ניקתה Tu את הנגזרת dihydroartemisinin, שהוכחה כיציבה יותר ויעילה פי-10 מתרופת האם, והיא אף מונעת את חזרת התסמינים (recurrence), תכונה המוכרת כל כך במקרים של מלריה.


 


אמנם, הידיעות המעודדות על תכונות התרופה החדשה מהמזרח, החלו מסתננות אט-אט לספרות הרפואית המערבית, ובשנת 1982 פרסם Keith Arnold מהסניף של חברת Roche בהונג קונג, בכתב העת Lancet מאמר בשיתוף פעולה עם Guoqiao Li, חוקר סיני ידוע בתחום רפואת צמחי המרפא, ובו נתנו תיאור אופטימי ביותר על סגולותיו האנטי מלריות של artemisinin, בטיפול יחידני או משולב עם התכשיר האנטי-מלרי המוכר mefloquine, וכן בשילוב עם Fansidar.


ממצא חשוב נוסף שגילוLi  ו-Arnold היה שיעילות artemisinin הייתה גבוהה גם כאשר הוא ניתן בצורת פתילות רקטאליות (suppositories), מה שחשוב במיוחד במטופלים בגיל הרך, או באלה מחוסרי הכרה.


 


אך גם artemisinin נאלץ להיכנע לאחד מ”חוקי הטבע”, דהינו לעובדה שחיידקים וטפילים נוהגים לאחר פרק זמן מסוים לפתח עמידות לתרופות שונות, ואמנם בשנות ה-80 החלו להגיע דיווחים שבמערב קמבודיה התגלו כיסי עמידות לתרופה זו. לכן הגישה שאומצה אז היא במתן artemisinin במשולב עם תרופה אנטי-מלרית נוספת הפועלת במנגנון שונה לחלוטין.


בשנת 2006 יצא ה-WHO בהמלצה לא לטפל באופן בלעדי ב-artemisinin, אלא לשלבו עם תרופה אנטי-מלרית נוספת.


 


ההישג האישי של Youyou Tu גדול שבעתיים, אם לוקחים בחשבון את התנאים “הלא מערביים” ואפשרויות המחקר המוגבלות איתם נאלצה להתפשר במשך עשרות שנות מחקר, בהיותה מבודדת ממידע רפואי מערבי-מודרני, ומנותקת מתקשורת ומקשרים עם חוקרים במערב.


במידה רבה הסיפור של Tu מזכיר את סיפורו של החוקר היפאני Akira Endo שגילה ראשון את הסטטינים בהפיקו אותם משמרים ביפאן של שנות ה-60 וה-70, עד שתגליתו פלסה דרכה למערב, ואף הוא זכה באיחור רב של עשרות שנים בפרס Lasker.


 


וכדי לסיים דברים רציניים אלה ברוח קלה מעט, אציין שכאשר נכנסתי למנוע החיפוש של Google, כדי לדלות חומר נוסף על חוקרת סינית זו שעלתה לפתע לכותרות, והקשתי על המקלדת Youyou Tu, התגובה המיידית של Google  שהופיעה על צג המחשב הייתה:?   Did you mean You Tube. אכן, Youyou Tu עדיין פחות מוכרת לעולם מאשר You Tube! 


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים