פעילות גופנית ומחלות כלי דם בגפיים

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

פעילות גופנית ומחלות כלי דם בגפיים – האם ללכת למרות הכאבים?

הפרעות בזרימת הדם בכלי הדם הפריפרים (בעיקר הרגליים) מתרחשת ב-2% מאוכלוסיה מעל גיל 60 ועולה ל-5% באוכלוסיה מעל גיל 70. התפתחות הרפואה בתחום, ביצוע צינתור או ניתוחי מעקפים שיפרו את מצב החולים. אולם עובר זמן מהופעת התסמינים: בכאבי רגליים בזמן הליכה, דבר שמוביל ליכולת מאמץ נמוכה באנשים הסובלים מבעיה זו עד להתערבות רפואית.

אלה שעדיין ביצוע סדיר של פעילות גופנית הינו הפיתרון הבטוח הזול והיעיל ביותר ולמניעת הבעיה. לרוב המלצת המערכת הרפואית הינה ללכת למרות הכאבים.
השאלה האם זה הפיתרון?

ובכן, בבואנו לענות על שאלה זו עלינו להבין שביצוע מאמצים בשרירים משפר רק במעט את הזרימה בכלי הדם. מה שמשתפר זו היכולת המטבולית של השריר שלומד להפיק יותר אנרגיה ממעט חמצן ובכך יכול לבצע עם אותה כמות חמצן יותר מאמץ, משמע ללכת יותר.

האם ביצוע ההליכה הוא המומלץ ביותר?
חשוב ללכת להפעיל ולתרגל את שרירי הרגלים אבל בדרך זו קשה מאוד לשפר את הכושר הגופני ולכן מומלץ מאוד בנוסף להליכה לבצע אימונים שחזקו את המערכת לב ריאה (תפקודם ירוד עקב חוסר המאמץ באוכלוסיה זו) בעיקר מומלצת פעילות בשילוב שרירי הידיים או פעילות על אופניים, מכשיר הסקי (מכוון שהבעיה מאופיינת בפגיעה בכלי הדם הקטנים), ואפילו הליכה עם משקולות יד.

אימון נוסף הינו חיזוק שרירי הרגליים עם או בלי משקולות על מנת למנוע ירידה בנפח השריר ולשפר את תפקודו.

לאחרונה מדובר על נטילת ויטמין E המשפר את מעבר הדם ו-CREATININE משפר את אספקת האנרגיה לשריר ועשויים להגביר את יכולת המאמץ.
יש לזכור שאסור ללכת כנגד כאבים, חוסר אספקת חמצן גורם לכאב ולהופעת דלקות דבר שעלול להחמיר את הכאבים ולפגוע בתפקוד השרירים.
מומלץ לבצע אימון גופני אירובי שלא הסתמך רק על שרירי הרגליים לחזק את המערכת לב ריאה 2 בשבוע למשך 30 דקות. ביצוע הליכות מתחת לסף הכאב. וביצוע תרגילים לחיזוק השרירים בעיקר שרירי כף הרגל.

בהצלחה.