דיאטה ופעילות גופנית

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

דיאטה ופעילות גופנית

כיום רוב תוכניות הדיאטה משלבות ביצוע של פעילות גופנית. במאמר הנוכחי הסביר בקצרה את החשיבות של פעילות גופנית בהפחתת משקל ואנסה להסביר מספר הנחות שלא תמיד הן נכונות.

האם פעילות גופנית בשילוב עם דיאטה תגרום לירידה מהירה יותר במשקל בהשוואה לרק דיאטה?

ובכן מחקרים הוכיחו שמה שחשוב באמת הינו המאזן הקלורי. אם המאזן הקלורי שלנו שלילי אנחנו מוצאים יותר אנרגיה משאנו צורכים הרי נפחית משקל. כמובן שפעילות גופנית גורמת לעליה בהוצאה האנרגתית. רוב המחקרים מצאו שהחשיבות של פעילות גופנית הינה בשמירה על המישקל לאורך זמן.

האם פעילות גופנית העצימות נמוכה גורמת לשרפת שומנים ובכך להפחתת משקל מהירה יותר?

התשובות על כך חלוקות, נכון שאין צורך בביצוע מאמץ גדול על מנת לשרוף קלריות אבל גם מי שמבצע מאמץ עצים (קשה עד קשה מאוד) לאורך זמן ישרוף יותר קלוריות בהשוואה לאדם שמבצע את אותו זמן פעילות בעצימות נמוכה. נכון שיותר נוח לבצע פעילות קלה לאורך זמן בעיקר אם אנחנו לא מאומנים. יש לזכור שהגוף אינו מכונה ושריפת השומנים ופחממות מתרחשת בו זמנית.

האם שריפת הקלריות מתחילה רק לאחר 20 דקות?

שוב אנחנו נתפסים למחשבה פשטנית. נכון שלוקח זמן לגוף להתייעל בתהליכים המטבולים שלו ופעילות לאורך זמן תגרום להשפעה טובה יותר. אבל אין זה אומר שפעילות בזמן קצר יותר או בהפסקות תגרום לירידה משמעותית בקצב שריפת הקלוריות.

האם ניתן לשרוף 1000 קלוריות בשעה?

רק בתנאי שאנחנו ספורטאים מהרמה הגבוה ביותר. לאדם מין השורה יהיה קשה מאוד לשרוף כמות כזו של קלוריות. בשעת פעילות טובה של הליכה בקצב מהיר אנחנו שורפים כ- 600 קלוריות.

לסיכום,
צריך לזכור שעל מנת להצליח בדיאטה צריך למצוא את האיזון הנכון שבין תזונה ובין פעילות גופנית אף אחד לא בא על חשבון האחר. עיקר חשיבות הפעילות הינו שמירה על רמת חילוף החומרים שיורדת כתוצאה מההפחתה בצריכת המזון. וכמו שכולם מסכימים ש”דיאטות רצח” אינן יעילות כך גם לגבי ביצוע פעילות גופנית במינון גבוה מאוד.