חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

10 השאלות הנפוצות בנושא דיקור מי שפיר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

10 השאלות הנפוצות בנושא דיקור מי שפיר

בישראל נולדים כ- 100 אלף תינוקות מדי שנה, מהם כ- 3,000 נולדים עם מומים. בכדי להקטין מספר זה ניתן לבצע מספר בדיקות במקרים מסוימים, כמו לדוגמא בהתאם לגיל האם. אחת מהבדיקות שניתן לבצע היא בדיקת מי שפיר ששוללת מומים כרומוזומלים בעובר, ובה נשאבת כמות קטנה של מי השפיר ונבדקים תאים עובריים הנמצאים במי השפיר. בבדיקה זו נבדק המבנה הכרומוזומלי של התאים העוברים על מנת לשלול אפשרות של פגמים גנטיים. כמו כן, נבדקת בבדיקה זו רמת החלבון העוברי על מנת לשלול פגמים פתוחים במערכת העצבים העוברית.

בדיקת מי השפיר מתבצעת במהלך השליש השני של ההריון, ובמקרים מיוחדים גם בשלב מאוחר יותר. הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת מחט דרך דופן הבטן והרחם לתוך שק מי השפיר ושאיבה הנוזל. דר` רמי מושונוב, גינקולוג ומנהל השרות הגינקולוגי בביה”ח “אסותא”, מציג את 10 השאלות נפוצות בקרב נשים, העומדות לקראת דיקור מי שפיר:

1. האם הדיקור כואב?
הכאב שנגרם עקב דיקור מי שפיר דומה לכאב הכרוך בלקיחת דם. לאחר הדיקור תורגש תחושת כאב קל במקום הדיקור ולעיתים התחושה תלווה בהתכווצויות קלות שנמשכות כ – 24 שעות.
2. מה אם העובר יזוז בזמן הדיקור?
בדרך כלל דיקורי מי שפיר נעשים תחת הנחיית על קול (אולטרה סאונד), מה שמאפשר צפייה רצופה במקום הדיקור וכן בעובר, ולכן הסיכון של פגיעה בעובר הוא מזערי.
3. מהם הסימנים המדאיגים לאחר דיקור?
במידה ולאחר דיקור מופיע חום גבוה, ירידת מים, דימום לידני או התכווצויות תכופות וכואבות יש לגשת מיד לחדר מיון גינקולוגי הקרוב למקום מגורים.
4. האם בבדיקה נבדקות כל המחלות הגנטיות?
בבדיקת מי שפיר הרגילה נבדקים כל המצבים שבהם יש חוסר או עודף של כרומוזום או קטע מכרומוזום. לא נבדקות באופן שגרתי מחלות גנטיות ספציפיות. מחלות אלה נבדקות רק כאשר ידוע על נשאית של מחלה מסוימת. אין בתוצאה כל אינפורמציה בקשר למומים שאינם כרומוזומלים, כמו מומים אנטומיים.
5. האם כמות המים הנשאבת לא חסרה לעובר?
כמות מי השפיר בשבוע 16-18, הזמן שבו נעשה הדיקור, היא כ- 200 סמ”ק. הכמות הנשאבת, כ – 20 ס”מ, לא משמעותית מבחינת העובר, מה גם שכל כמות מי שפיר מתחלפת מדי שלוש שעות.

6. האם תוצאה לא תקינה מגיעה מהר יותר?
משך הזמן העובר בין ביצוע הבדיקה לקבלת התשובה תלוי בקצב צמיחת התאים העובריים בתרבית, והוא נמשך כשלושה שבועות בממוצע. קצב צמיחות התאים אינו משתנה אם העובר תקין או לא.
7. האם מותר להתרחץ אחרי דיקור?
ההמלצה היא להתנהג אחרי דיקור באופן שיימנעו מאמצים גופניים במהלך 48 שעות שלאחר הדיקור, אך ניתן להתנהג באופן רגיל בבית, להתקלח במקלחת ביתית, לצפות בטלוויזיה ולבצע כל פעולה שגרתית ביתית אחרת שאינה כרוכה במאמץ גופני. כעבור 48 שעות ניתן לחזור לפעילות רגילה של אישה בהריון.
8. האם צריך לקבל אנטיביוטיקה אחרי דיקור?
מחקרים מראים כי מתן אנטיביוטיקה אחרי דיקור לא משנה את אחוז הזיהומים התוך רחמיים לאחר דיקור, ולכן לא נהוג לתת אנטיביוטיקה מונעת, אלא במקרים חריגים.
9. האם ניתן לבצע בדיקות גנטיות נוספות לאחר הדיקור?
במידה וממתינים לתוצאות של בדיקות גנטיות ניתן לבקש מהמעבדה לשמור תאים לצורך בדיקה גנטית ספציפית כמו ציסטיק פיברוזיסCF) ) או X שביר וכו`. ניתן גם להעביר חלק מהנוזל למעבדה אחרת לצורך בדיקות שאינן גנטיות כמו זיהוי מחלות זיהומיות (CMV – וירוס ציטומגלו וטוקסופלזמה).
10.האם מתקבלת תשובה על מין העובר?
חלק מהתשובה המתקבלת כולל את כרומוזומי המין, דבר הנותן תשובה חד משמעית לגבי מינו על העובר.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים