חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מקבץ מחקרים על מזונות ורכיבי תזונה מונעי סרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מקבץ של מחקרים על מזונות ורכיבי תזונה מונעי סרטן

אין כל חדש בקביעה שמניעה של מחלות, קלה יותר מאשר ריפוין. הדברים נכונים בעיקר לגבי מחלות כרוניות, ושבעתיים לגבי סרטן.

מחקרים אפידמיולוגיים שנערכים בארצות שונות מגלים עוד ועוד מזונות, צמחי מרפא, פיטוכימיקלים ורכיבי תזונה שונים שיש להם השפעה למניעת הופעת סרטן לסוגיו השונים.
הקשר בין סרטן לעישון, חשיפה לקרינת שמש וקרינות אחרות, לשדות מגנטיים ולכימיקלים שונים מוכר. יותר ויותר מחקרים קושרים הופעת סרטן לצריכת מזונות לא נכונה או למחסורים תזונתיים.

אבל יש צד אחר למטבע: מסתבר שיש לא מעט מזונות ופיטוכימיקלים, ששימוש שכיח ומתמיד בהם עשוי לצמצם במידה דרסטית התפתחות של סרטן מסוגים רבים. במאמר זה נדון במכלול המזונות והמוצרים מעולם הצומח שנמצאו עוזרים למניעת סרטן.

מזונות ופיטוכימיקלים מונעי סרטן שד

מחקר שתוצאותיו מעניינות ביותר נערך במקסיקו. במדינה זו, השכיחות לסרטן השד נמוכה ביותר. בארה”ב התמותה מסרטן השד היא 32.7 נשים למאה אלף מדי שנה, ביפן 11.3 ואילו במקסיקו 7.1. הסיבה העיקרית היא שבמכסיקו אוכלים הרבה יותר מזונות מעולם הצומח, יותר טריים ומגודלים בשיטות פחות מתועשות.
אבל גם בתפריט טבעי זה נמצא שיש מזונות עשירי פיטוכימיקלים, בעיקר פיטואסטרוגנים, שהשפעתם על צמצום התחלואה בסרטן רבה ביותר.

המזון שנמצא בעל יכולת ההשפעה הרבה ביותר על צמצום שכיחות סרטן השד הוא בצל. הבצל הוא המזון היותר עשיר בקוורצטין השייך לקבוצת הפלוונואידים. חומר זה נמצא בעל התכונות היותר חזקות למניעת סרטן וכמותו בבצל נעה בין 10,000 ל- 44,550 מק”ג למאה גרם. מה פשוט יותר מאשר להוסיף מספר חתיכות של בצל בסלטים הנאכלים?!.

מזונות אחרים עשירי קוורצטין הם מיץ חמוציות (קרנברי), ברוקולי ועוד יותר מכך נבטי ברוקולי, תה ירוק וסדרת מזונות נוספים.
חסה נמצאה אף היא מצמצמת את השכיחות של הופעת סרטן השד. כן תרד, תפוחי עץ וסוגים שונים של תה צמחים. במינון נמוך יותר נמצאו: כרוב, שעועית ירוקה, לוף, עלי לפת.
לגבי פירות הכמויות היותר גדולות של קוורצטין נמצאו בתפוחי עץ.

סטרולים צמחיים כמונעי סרטן קיבה

במחקר שנערך באורוגוואי בדקה קבוצת חוקרים בשיתוף עם הסוכנות לחקר הסרטן של אוניברסיטת ליון בצרפת את הקשר בין רכיבי תזונה שונים לבין שכיחות סרטן הקיבה. באורוגוואי סרטן הקיבה הוא השלישי בשכיחותו וגברים חולים בו כפליים יותר מאשר נשים.

במחקר הושוותה התזונה של 120 חולי סרטן קיבה שאובחנו זמן קצר אחרי תחילתו, לתזונה של 360 חולים במחלות אחרות, לא סרטן לסוגיו.
מחקר זה התמקד בעיקר בהשפעה של פיטוסטרולים מן הסוגים ביטא סיטוסטרול, קמפסטרול וסטיגמהסטרול על שכיחות סרטן קיבה.

ביטא סיטוסטרול סיפק את ההגנה המרבית. מזונות עשירים בביטא סיטוסטרול הם שמנים מכבישה קרה, שמן זית, מספר סוגי אגוזים וגרעיני שמן ותה ירוק. פולי סויה, פול ושעועית אף הם מקור טוב לחומר זה. שמן נבט חיטה הוא המקור היותר עשיר, השני אחריו הוא שמן תירס מלא ואחריו בא הסובין אורז, זרעי שומשום, שמן חריע, כוסמת, שקדים, תירס, אפונה, דורה וסויה. לגבי קמפסטרול, המקור הטוב אף הוא שמן נבט חיטה ואחריו באים שמן תירס, סובי אורז, שומשום, אחריהם באים מזונות כמו דורה, תירס, סויה וכוסמת.

סטיגמהסטרול מצוי בעיקר בסובי אורז, שמן תירס, שמן חריע ואחריהם באים שעועית ופולי סויה מבושלים. הכמויות המצויות בפירות וירקות נמוכות יותר, אבל מאחר ואוכלים ממזונות אלו כמות הרבה יותר גדולה יחסית לכמות הנאכלת של שמנים או אגוזים וגרעינים, הרי שהם מספקים די טובים של פיטוסטרולים.

סרטן הקיבה הינו סרטן קטלני במיוחד, צריכת מזונות לא נדירים במיוחד יכולים למנוע סרטן זה, כמו שמן זית, שמני גרעינים מכבישה קרה וירקות כתומים כמו גזר, דלעת ודלורית, יש בהם כדי לספק הגנה מרבית ולצמצם לפחות מעשירית את התחלואה המחלה קטלנית זו.

קליפות הדרים, ודווקא החלק הצבעוני שבהן, כמספקות הגנה מפני סרטן תאי קשקש העור. סרטן תאי הקשקש שכיח אצל אנשים החשופים במידה מופרזת לקרני השמש. מחקרים שנעשו בעבר הראו שקיים חומר d- לימונן, המספק הגנה, אבל עוזר גם בריפוי של סרטן עור מסוג זה.
d- לימונן מצוי בקליפות של הדרים. החוקרים בדקו את ההשפעה של צריכת כמויות שונות של תפוזים ואשכוליות, הן כפרי שלם והן כמיץ, על השכיחות של סרטן עור זה.
לא הפרי ולא המיץ סיפקו הגנה. אבל מסתבר שאכילת התפוזים עם קליפתם הכתומה, או לפחות חלק ממנה צמצמה את התחלואה בסרטן העור.
גם זה נתון מעניין וקל לביצוע אבל מומלץ לאכול קליפות של תפוזים רק מפרי אורגני, לא כזה שטופל עם ריסוסים או דינוג (ציפוי עם שכבת דונג מגן).

יש לרחוץ היטב את הקליפות על מנת להסיר מהן עובשים אם יש כאלו. כאשר אוכלים תפוז עם חלק מקליפתו הכתומה, לא עם כולה, טעמו טוב ומרענן, ולא מרגישים צריבה בפה, מה שעלול לקרות אם אוכלים את כל הקליפה שבפרי.

לסיכום, ניתן לומר שיותר ויותר מזונות מתגלים כמונעי סרטן לסוגיו השונים. ככלות הכל, מה שבונה את גופנו, לטוב או לרע, יום יום הם המזון שאנו אוכלים, המים שאנו שותים, האוויר שאנו נושמים, ואנרגית החיים שמצויה בכל גוף חי.

מזונות מונעי סרטן יכולים לעזור גם בריפויו, כחלק מטיפול מקיף רב תחומי.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים