חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מונוסודיום גלוטאמאט

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מונוסודיום גלוטאמאט (E621)

כיצור אוכל כל (Omnivore), זקוק האדם למיגוון מיני מזונות בכדי לקבל את כל החומרים הדרושים לבניית גופו ולתפקודו התקין.

האדם כבעל החי המורכב ביותר עלי אדמות, אינו יכול להסתפק בסוג מזון אחד או במזון חדגוני בכדי לחיות. האדם זקוק לעשרות ואף למאות רכיבים ומרכיבים שונים, וזאת כדי להמשיך ולהתקיים במחזור החיים שהוקצב לו. האדם משיג רכיבים אלה מהמזון. לכן, בין היתר, עליו להבדיל בין סוגי המזונות. משימה שאינה קשה כלל ועיקר בעצם, שהרי רוב חושי האדם מתוכננים לעמוד במשימה. אין סוג מזון אחד הדומה למשנהו, במראהו, בריחו, במרקמו (טקסטורה) וכמובן, בטעמו.

ארבעה טעמים בסיסיים קיימים כאמור: מר, מתוק, מלוח וחמוץ. והנה, בשנת 1908 גילה פרופסור קיקוני איקדה (Kikunae Ikeda) מאוניברסיטת טוקיו את “הטעם החמישי” שאותו כינה אוממי (Umami, “טעים” בשפה היפנית). הוא גילה את ה- MSG, המונוסודיום גלוטאמאט, אותו בודד מאצות ים קומבו הנקראות גם אצות קלפ (Kombu, Kelp) ובשמן הבוטני, laminaria japonica, אשר מכילים חומצה גלוטאמית לרוב.
התגלית לא היתה מרעישה מכיוון שמזה מאות שנים, מוסיפות אצות קומבו, טעם רב לציר מרק, המכונה דאשי, ויוצר את הבסיס למטבח היפני.

כמעט מיד לאחר התגלית, החלו היפנים לייצר בצורה מסחרית את המונוסודיום גלוטאמאט מהאצות. לאחר כשלושים שנה החלו לייצרו גם בצפון אמריקה מגלוטן, החומר הדבקי שבקמח. כיום מופק MSG על ידי תהליך התססה של מולסה ועמילן הנעשה בעזרת חיידקים, וכן מאצות וממקורות נוספים כמו סוכרים פשוטים המופקים מקנה סוכר, סלק סוכר ותירס. בצורתו המזוקקת נראה ה- MSG כמלח לבן גבישי. מרוכז עשרת מונים מריכוזו באצות הים.
תעשיית המונוסודיום גלוטאמאט גדלה כל כך עד שכיום היא מכניסה מיליארדי דולרים. למעשה, מפתחים כיום בהנדסה גנטית זני חיידקים אשר ייצרו מונוסודיום גלוטאמאט ביעילות ובמהירות גבוהים יותר ובמחיר זול יותר.

המונוסודיום גלוטאמאט, מלח הנתרן של חומצה גלוטאמית, הינו כיום משפר הטעם הנפוץ ביותר בעולם, המצוי בהרבה מאוד מיני מזונות.
עד לפני זמן לא רב הכיל אותו כמעט כל מזון מעובד או משומר. אלא שלאחרונה מתברר שלא מעט חברות מזון הפסיקו להשתמש בו, ואף החלו מציינות באותיות בולטות בתווית שעל אריזת המזון “ללא מונוסודיום גלוטאמאט”.
גם מרבית חברות המזון לתינוקות חדלו להוסיף את התוסף לתוצרתן, דבר הגורם לתעשיית משפרי הטעם הפסדים כבדים.
בכל העולם בעצם, גדלה והולכת תנועה עממית בולטת הקוראת להימנעות מוחלטת מה- MSG. תופעה מוזרה על רקע העובדה שהמונוסודיום גלוטאמאט הוא בעצם רכיב טבעי במזון.

זהו אכן רכיב המצוי כמעט בכל חי וצומח. כלומר, רכיב טבעי. לכן משמש נתון זה כתירוץ לא רע בידי דוברי תעשיית המזון המעובד, או דיאטנים ותזונאים שונים ומשונים, המשמשים כשלוחיה. הם טוענים שאין רע ברכיבים טבעיים המצויים בין כה בכל סוג מזון ואפילו מהווים חלק מגופו של כל אדם.

אולם, למרות התגייסות כללית מטעם “התעשייה” וההתייצבות מאחורי ה”טעם החמישי”, הרי שלמרות שזהו אכן חומר טבעי המצוי במיני מזונות טבעיים רבים, אין זה אומר שאפשר לצרוך אותו בכמויות גדולות יותר מאלו המצויות כחלק אינטגרלי במזון.
העובדה שהוא טבעי אינה מרשימה כלל ועיקר, שהרי ארס נחשים גם הוא טבעי למהדרין. כך גם רשימה ארוכה של חומרים “טבעיים” ורעילים מעבר לכמות זו או אחרת.

העובדה שהוא מצוי בגוף האדם, גם היא אינה מרשימה, וזאת מאחר שבגוף מצויים חומרים נוספים בכמויות זעירות שאף אחד לא יעז להוסיף עליהם עקב רעילותם הרבה. זהב, כסף, אלומיניום או כספית למשל. ובכלל, אפילו אין בחומר מסוים כל רע, אסור לצרוך ממנו בכמויות גדולות מאלה שלהן זקוק הגוף. שהנה, אפילו מים, אשר אין חולק על הצורך החיוני בהם, הרי שכאשר לוגם מהם האדם כמות גבוהה בהרבה מכפי צרכיו במשך תקופה ארוכה, הוא צפוי לבעיות בריאות בגלל “הרעלת מים” עקב הפרעת האיזון שבין המים והאלקטרוליטים בגוף, במחלה שעלולה להיות קטלנית, מחלת היפונטרמיה. ולא לשכוח שמונוסודיום גלוטאמאט, כמובן שאינו מים.

הבה נבחן אם כך, מהו חומר זה, המונוסודיום גלוטאמאט. ובכן, זהו למעשה רכיב אחד מיני רבים במזון המעובד. רכיב המוכנס לתוכו מכמה סיבות. לתת טעם למזון תפל, או לשפר את טעמו שהתקלקל בגין גורמים שונים כמו “תוספי מזון” אחרים שהוכנסו לתוכו במטרה לשמרו למשך תקופה ארוכה, לשפר את צבעו או ריחו וחומרים נוספים, כמו מתחלבים ומייצבים שמוכנסים לתוכו כדי שכל הקודמים יתרכבו ויתייצבו במזון בצורה הומוגנית.

ה-MSG מכיל 78.2% גלוטאמאט בצורות שונות, 12.2% נתרן (סודיום בלעז) ו- 9.6% מים. כמו רוב החומרים המצויים בטבע, מצוי גם הגלוטאמאט בגופנו. אולם חשוב לדעת שהתוסף מונוסודיום גלוטאמאט אינו זהה לזה שבירקות ולחיות. הוא מכיל חומצה גלוטאמית L , חומצה גלוטאמית D , חומצה פירוגלוטאמית ועוד. חומרים אלה, ברובם אינם מצויים בירקות, בפירות ובבעלי חיים, מכיוון שבחלבון המצוי במזון ובבני אדם ניתן למצוא חומצה גלוטאמית L בלבד.

הכינויים השונים של החומצות מצביעים על סידור מרחבי שונה באטומים של שתי החומצות. המולקולות של החומצות האלה דומות אחת לשניה כדמות ראי. אולם בעצם אפשר לדמות אותן כשתי כפפות לידיים. הכפפה הימנית לא תתאים ליד שמאל ולהיפך. בגוף אין חומצה D מתעכלת באותה צורה שמתעכלת חומצה L מכיוון שהאנזים המזהה את חומצה L אינו מזהה את חומצה D ומתעלם ממנה.

בדרך כלל אין האדם האוכל מזון שמכיל את ה- MSG, חש בדבר.
מרבית בני האדם אינם רגישים לו באופן מיידי. אולם הרגישים אליו עלולים לפתח בתוך שעה מצריכתו, לפחות אחד משורה ארוכה של סימפטומים, כמו צמא מציק, זיעה קרה, כאבי חזה, בחילות, כאבי ראש, לחץ בפנים, תחושת נימול, צריבה בעור, בלבול, התקפי חרדה, חולשה, דופק מהיר, סחרחורת וכו`.
סימנים אלה מכונים “תסמונת המסעדה הסינית” או מחלת קווק (Kwok`s disease) ע”ש ד”ר רוברט הו מאן קווק (Robert Ho Man Kwok), רופא אמריקאי, מהגר מסין, אשר דיווח כבר בשנת 1968 שבכל פעם, כרבע שעה לאחר ביקור במסעדה סינית (בארה”ב), חש במשך שעה ארוכה חלק ניכר מהתחושות שלעיל. לטענתו, לא חש מעולם תחושות מעין אלה בהיותו בסין מולדתו, אלא רק כאשר ביקר במסעדות סיניות במערב. הקשר למונוסודיום ברור, שהרי סוד גלוי הוא, שבמסעדות סיניות רבות בארצות המערב, נוהגים להוסיף מונוסודיום גלוטאמאט כמעט לכל מנה.

למרות שרוב בני האדם אינו רגיש באופן מיידי ל-MSG, הרי שחומר זה בצריכה קבועה במשך עשרות שנים, חשוד בגרימת שורה ארוכה של מחלות כרוניות שמוטב להימנע מהן. בהתאם לכמות הצריכה של הרכיב הזה, עלולה להתרחש פגיעה במערכת העצבים המרכזית, או במערכת העיכול. המונוסודיום עלול לגרום למחלות כרוניות כמו: אלצהיימר, פרקינסון או סרטן. הוא עלול להביא לעליה ברמת הכולסטרול שמייצר הכבד, כלומר כולסטרול LDL, המכונה “הכולסטרול הרע”, ולירידה בכולסטרול HDL המכונה “הכולסטרול הטוב”. הוא עלול להביא לעליה בלחץ הדם ועוד. מחקרים אחדים הראו שכיחות רבה של פגיעות בתאי מוח אצל חיות מעבדה ובעיקר אצל הצעירות שבהן.

מכיוון שהחומצה הגלוטאמית המהווה חלק עיקרי מה- MSG משמשת גם כמוליך כימי שבין תאי המוח, הרי שתוך כדי צריכת חומרים העשויים לגרום לבעיות הבריאות שתוארו לעיל, משקיעה התעשייה הפרמקולוגית (תעשיית התרופות) משאבים רבים בפיתוח חוסמי קולטנים כנגד MSG, כדי להגן על מערכת העצבים המרכזית ולמנוע הפרעות עצביות.
מאות מיליארדי דולרים, מכניסה תעשייה זו ממכירת תרופות המיועדות להורדת לחץ דם, או תרופות מקבוצת הסטטינים, לעיכוב אנזים המסייע לכבד לייצר כולסטרול. טריליוני דולרים נוספים מכניסה התעשייה ממכירת תרופות למחלות שנגרמות מהמונוסודיום גלוטאמאט ותוספי מזון נוספים בצורה ישירה או עקיפה. תרופות שעלולות לגרום בעצמן למחלות נוספות. וכך קורה ששתי תעשיות ענק, תומכות זו בזו. תעשיית המזון ותעשיית התרופות.

כתוצאה מהתעניינות הציבור ודאגתו באשר להשלכותיו הבריאותיות של משפר הטעם הנפוץ ביותר בעולם, הוסכם בשנת 1992 על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) ו”איחוד העמותות האמריקאיות לניסויים ביולוגיים” (FASEB) לבחון מחדש את הנתונים המדעיים הידועים בקשר לחומר זה. FASEB התבקשה לתת תשובה על 18 שאלות שעיקרן הוא התפקיד שעלול להיות ל- MSG בבעיות בריאות שונות, כמו פגיעה בעצבי ותאי המוח, אלרגיות, מהי הכמות המותרת לשימוש במזון וכד`.

FASEB, כינסה צוות גדול של מומחים מכל התחומים אשר בחנו ביסודיות, במשך שלוש שנים תמימות את כל הקשור ל- MSG. עד שביולי 1995 נמסר ל- FDA דו”ח עב כרס המקיף למעלה מ- 350 עמודים.
הדו”ח קבע שמספר לא ידוע של אנשים עלולים לפתח סימפטומים בריאותיים הקשורים לצריכת MSG במזון. סימנים אשר במידה ואחד או יותר מהם יימצאו אצל אדם, עשויים להעיד על רגישותו למשפר הטעם הנ”ל. ואלה עיקריהם: תחושת צרבת, קהות או כאבים בחזה, בגב או בצוואר עם הקרנה אל הזרועות. תחושת חמימות וחולשה בשרירי הפנים, ברקות, בזרועות ובגב. תחושת לחץ על הפנים. כאבי ראש. בחילות. דופק מהיר. נמנום וחולשה. ואילו אצל אנשים הסובלים מאסתמה, תיצפה עווית בסימפונות וקשיי נשימה. שהרי אנשים הסובלים מאסתמה ורגישים גם ל-MSG, עלולים למעשה, לפתח תסמינים של סיכון חיים ממש.

לפי FASEB יופיעו אצל אנשים בריאים הרגישים לחומר, חלק מהסימנים שלעיל בתוך שעה אחת לאחר צריכתו על קיבה ריקה, ובכמות של שלושה גרם לפחות (יש לציין שאין החוק מחייב את יצרני המזון לרשום את הכמות של MSG בתוצרתם.) כך שהסימנים עלולים להופיע אצל הרגישים לאחר צריכת כמות גדולה של מזון המכיל אותו, או אפילו בכמות נמוכה בהרבה, המצויה בנוזלים כמו מרקים מוכנים הנספגים בגוף מהר יותר.

על פי הדו”ח של FASEB, לא נמצא קשר בין המונוסודיום גלוטאמאט לבין מחלות כרוניות כמו סרטן, מחלות עצבים, אלצהיימר ואחרות. לא הוכח גם על פי הדו”ח, שיש קשר לפגיעה מוחית או לפגיעה בתאי עצב. למרות זאת יש לציין שקביעה זו נקבעה למרות שמעולם לא נבדקה השפעת החומר על בני אדם במשך עשרות שנים, שזהו הזמן הנדרש לפתח חלק ממחלות אלה. זמן שבו חשופים רוב בני האדם בעולם המערבי למונוסודיום גלוטאמאט.
בכל מקרה, מציע הדו”ח, הערכות ביטחון חדשות בהתאם לנתונים הידועים היום.

כמו כן, מתוך הנתונים הידועים כיום, אנו מבינים שלגלוטאמאט יש תפקיד גדול בהרבה מזה ששיערנו במוליכות הכימית בין תאי העצב במוח. למעשה, בשל המעורבות הגדולה של הגלוטאמאט כחומר מתווך בין תאי העצב, יש לו השפעה רבה על חלקים שונים של המוח, והוא עלול להביא לפגיעות שונות שיגררו בעקבותיהן מחלות נוירולוגיות רבות. למעשה, קיים אף חשד שתופעות כמו הפרעות התנהגות, אגרסיביות, היפראקטיביות, הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, נובעות מפגיעה מוחית מוקדמת, עוד בהיותם בשלב העוברי ברחם אימם שניזונה ממאכלים משופעים במונוסודיום גלוטאמאט.

גם הטיעון שהיה נקוט בידי “מגיני” המונוסודיום, שלכאורה אין הוא יכול לעבור את מחסום דם-מוח (Blood-Brain barrier) ולכן אין אפשרות פגיעה מוחית, נפל. גם קו ההגנה האחרון הזה, הוכח כלא מדויק, כאשר התברר שמחסום זה נפרץ עקב סיבות שונות, כמו מחלות מסוימות או נטילת תרופות כאלו ואחרות.
מעבר לכך, ברור כיום שקו זה, המגן לכאורה על המוח מפני כימיקלים רעילים, אינו קיים באזורים רבים במוח, כמו לדוגמא בבלוטת ההיפותלמוס. למעשה, הוכח שמתן MSG לבעלי חיים מיד לאחר הגחתם לאור העולם, גרם לנזק לבלוטת ההיפותלמוס ולהפרעות מוחיות שונות. כיום די ברור שמחסום דם-מוח אצל צעירים, אינו מפותח דיו וילדים חשופים לסכנה הרבה יותר מהמבוגרים.

טיעון נוסף היה, שכאילו מתן כמויות גדולות של מונוסודיום גלוטאמאט לילדים שסבלו מפיגור שכלי או אפילפסיה, שיפר את היכולת המנטאלית שלהם. טיעון מוזר למדי אשר שומט את השטיח תחת רגלי מי שטוען ש- MSG אינו עובר את מחסום דם-מוח, או מי שטוען שאין כלל השפעה על המוח. שהרי אי אפשר לטעון טענה והיפוכה. אי אפשר לטעון טענות בהזמנה, בהתאם לכיוון שממנו נושבת הרוח.

טיעון נוסף הגורס שאפילו תינוקות מקבלים מחלב אמם חלבונים המכילים כ- 100 מ”ג חומצה גלוטאמית ביום, אינו ראוי להתייחסות, מכיוון שהחומר המתקבל מהמזון המעובד, כמותו גדולה בהרבה מעבר לכל יחס מהכמות שבחלב אם. מלבד זאת, לכל מומחה ידוע שהחומצה הגלוטאמית שבתוסף המזון, נספגת בגוף מיד, בעוד שספיגת החומצה שמתפרקת מחלבון כלשהו, מתמשכת זמן רב בהרבה, עקב הצורך בעיכול החלבון המכיל את החומצה הגלוטאמית לפני ספיגתה. הרי זה כמו להציע לנשום חמצן נקי בכמויות גדולות מכיוון שבין כה וכה הוא נמצא באויר.

המונוסודיום גלוטאמאט עלול להימצא במיגוון רחב של מזונות. באבקות מרק מסוגים שונים, תערובות תבלינים שונות, נקניקים, מיני בשרים מעובדים, רטבים, ירקות משומרים או קפואים, נזידים מוכנים ועוד.

צריכה קבועה של מונוסודיום גלוטאמאט עלולה לגרום אצל בני אדם רגישים למחלות כמו חרלת, אסתמה ומיגרנות. כמו כן קיים חשד שהחומר עלול להביא להפרעות קשב, הפרעות ריכוז והיפראקטיביות. שימוש ממושך ארוך שנים, עלול לגרום פגיעה במערכת העצבים המרכזית וגרימת הפרעות במערכת האנדוקרינית, דבר העלול לגרום להתקפי חרדה ודיכאון ובמקרים קשים, לאפילפסיה, לסכיזופרניה או מחלות ניווניות כמו פרקינסון ואלצהיימר.
עלול להזיק במיוחד לילדים.

באיחוד האירופי אין הגבלה בשימוש בחומר זה למטרות ספציפיות. בישראל מוטלת חובה לציין את דבר מציאותו של החומר במזון ולשימוש מותרת כמות של עד 10 גרם לק”ג מזון.

סוף

ד”ר סדובסקי הוא מחבר הספר “לסלק את הקוץ”. המדריך המלא לכל צבעי המאכל, החומרים המשמרים, המייצבים, משפרי הטעם, הממתיקים המלאכותיים ועוד. הספר מביא הסבר מלא על כל תוספי המזון. על המזיקים שבהם ועל אלה שאינם מזיקים. הספר מאפשר לדעת ממה להימנע בכדי להבריא ממחלה או בעיית בריאות מציקה שנגרמה בגלל חשיפה לתוספים הללו.
גולשי tevalife יכולים לרכוש את הספר בהנחה בטלפון 8573356 – 08

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים