Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לחץ דם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לחץ דם 


 


 


על לחץ דם –  מתוך מבחר כתבותיו פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב, ועוד כותבים


 


לחץ דם – מחלות קרדיו-וסקולאריות (מחלות לב וכלי הדם) הן כידוע הגורם הראשון במעלה לתמותה בעולם כולו, כאשר אחד מגורמי הסיכון המוכרים והחשובים ביותר למחלות אלה, הוא יתר לחץ דם.


 


על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי כרבע מכלל אלה מעל גיל 18 שנה, סובלים מיתר לחץ דם, ואכן הסטטיסטיקות של מפגע זה – לחץ דם בארה"ב הן המדויקות והמשכנעות ביותר: במדינה זו בלבד 62 מיליון סובלים מיתר לחץ דם, כאשר בגיל 65 שנה מחצית מהאמריקנים מתמודדים עם יתר לחץ דם, ובגיל 75 אחוז אלה בארה"ב עם לחץ דם מוגבר נע בין 68 עד 84%, על פי נתוני איגוד הלב האמריקני (AHA) משנת 2006.


 


פיקוח וטיפול יעיל ביתר לחץ דם מוגבר עשוי להפחית אירועי שבץ מוחי ב-35 עד 40%, להפחית אוטם שריר לב  ב-20 עד 25%, ולהפחית אי-ספיקת לב ב-50%. 


קרא עוד על לחץ דם


 


הגזע האנושי תוּכְנַת באופן גנטי לצרוך פחות מגרם אחד של מלח ליום. אך מסתבר שברוב האוכלוסיות האתניות, דיאטה יומית כוללת בין 6 ל-12 גרם מלח, והדבר כרוך בעליית לחץ דם עם הגיל. דיאטה עתירת מלח מגדילה את עובי הדופן של החדר השמאלי של הלב, מגבירה את מקרי השבץ המוחי, גורמת לדפנות עורקים התקשחות, ומאידך גיסא הפחתה משמעותית בצריכת מלח, מקטינה את לחץ הדם ומקטינה את התמותה ממחלות קרדיו-ואסקולריות.


קרא עוד על  לחץ דם ומלח


 


במחקר שנערך בארה"ב לגבי העלייה בתוחלת החיים, שיעור התמותה ממחלות לב הנחשבות כגורם  הראשון במעלה לתמותה ירד בעשרות אחוזים כאשר חלק גדול מירידה זו נזקף לזכותם של הפחתה בגורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם כולל הפחתה ברמת הכולסטרול האחראית ל-24% מהשיפור, הקפדה והפחתה של יתר לחץ דם הסיסטולי לה נזקפים 20% של השיפור, הפחתה בשיעורי העישון (12% מהשיפור) והגברת הפעילות הגופנית (5% מהשיפור).


קרא עוד על  לחץ דם וגורמי סיכון


 


לרכישת מכשיר מדידת לחץ דם ומצב העורקים פטנט בלעדי בעולם

כתבו עליו ב- Ynet מאושר FDA  לחצו כאן

 

מצב של קדם-יתר לחץ דם (השלב ההתחלתי של יתר לחץ דם) מגביר את הסיכון למחלת לב פי-3.5 בהשוואה לגברים עם לחץ דם נורמאלי. יתר לחץ מדם וגבר מוכר בכינויו "הרוצח השקט" על כי הנזק שהוא גורם לכלי הדם בגוף מקדים בהרבה את התסמינים הפיסיים של תוצאות נזק זה, ולכן ההמלצה למדוד לחץ דם כה חיונית.


קרא עוד על  קדם לחץ דם


 


הממדים של "מגיפת" לחץ דם המוגבר באוכלוסייה משמעותיים ביותר. בין אלה בגיל שבין 55 ל-65 שנה, ההסתברות לפתח יתר לחץ דם היא של 90%. בארה"ב יותר מ-40 מיליון אמריקאים בגיל שמעל 25 שנה סובלים מיתר לחץ דם.


קרא עוד מגיפת לחץ דם


 


יתר לחץ דם הינו גורם סיכון חמור לבריאותנו, נוהג על פי רוב לקנן בכלי הדם שלנו במחתרת, בחשאי, ולרוב באופן שאף אינו מורגש זמן רב, וממילא איננו מתגוננים בפניו, לקדם פני רעה. אך לפתע הוא מכה בנו, לעתים באופן אנוש כבשבץ מוחי, או באירוע חמור של הלב. וכשאלה מתחוללים, הנזק של יתר לחץ  דם הוא בדרך כלל בלתי הפיך. 
קרא עוד על
יתר לחץ דם


 


על פעילות גופנית להפחתת לחץ דם ולהפחתת הסיכוי למות ממחלות לב.


כשבוחנים 48 ניסויים קליניים אקראיים, להערכת השפעת פעילות גופנית סדירה על מטופלים עם מחלת לב כלילית, המגמה דומה: בכל המחקרים האמורים, חלקו את המדגם הכולל של 8,940 מטופלים לשניים: מחציתם זכו לקבל את הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי המקובל, ומחציתם האחרת גויסה בנוסף לתכנית שיקומית של  פעילות גופנית סדירה ומתונה.


 


כפי שצפוי, אלה בקבוצה האחרונה זכו להפחתה של 26% בסיכון למוות ממחלת לב, והפחתה של 20% בשיעור התמותה הכללית, בהשוואה למחצית המטופלים שאינם עוסקים בפעילות גופנית. גם אם ההפחתה בתחלואת לב הייתה הערך המוסף היחיד של פעילות גופנית סדירה מתונה, היה בכך כדי להצדיק שכל אדם בריא יעסוק בה. אך למעשה ידוע שפעילות זו היא בעלת יתרונות נוספים. פעילות גופנית כזו חיונית לאלה המנסים להפחית ממשקלם, היא טובה להפחית מקרי שבץ-מוחי ב-21 עד 34%, להפחית מקרי סוכרת ב-16 עד 50%, להפחית מקרי שיטיון (dementia) ב-15 עד 50%, להפחית שברי שלד ב-40%, להפחית מקרי סרטן השד ב-20 עד 30%, וכן להפחית מקרי סרטן המעי הגס ב-30 עד 40%.


קרא עוד על  לחץ דם ופעילות גופנית


 


מאת מכבי שירותי בריאות


למדידת לחץ דם שני מספרים בכל מדידה: מה אומרים הערכים?
כשאנו מודדים לחץ דם אנו מתייחסים לשני ערכים: הערך הראשון (לחץ דם סיסטולי) מייצג את הלחץ הגבוה ביותר המופיע כאשר הלב מתכווץ ומזרים את הדם אל עורקי הגוף.
הערך השני (לחץ דם דיאסטולי) מייצג את הלחץ הנמדד בכלי הדם כאשר הלב אינו בכיווץ אלא בשלב מילויו על ידי דם. לדוגמא: לחץ דם של 120 על 80 (120/80) אומר שלחץ הדם הסיסטולי הוא 120 ולחץ הדם הדיאסטולי הוא 80. מדידת לחץ הדם מבוצעת ביחידות לחץ של מילימטר כספית


קרא עוד  ערכי לחץ דם


 


מאת דר' אודי בר


מסתבר כי למשקל גופנו חשיבות ניכרת לאיזון לחץ הדם שלנו. מחקרים הראו זה מכבר כי קיים קשר ישיר בין עליה במשקל לבין העלייה בלחץ הדם. מסתבר כי הפחתה במשקל גוררת בעקבותיה הפחתה בלחץ הדם. אותה הפחתה בלחץ הדם הכרוכה בהפחתת המשקל, מופיעה אף ללא תלות בגורמים נוספים כמו למשל צריכת מלח! בקיצור, נורא עוזר להוריד משקל עודף, לעיתים זהו אפילו הטיפול היחידי אשר צריך כדי להשתלט על לחץ הדם הסורר.


 


דוגמה מעניינת נוספת מהוות אוכלוסיות איי סולומון. בקרב אוכלוסיה זו, חלק מבני השבטים חיים לאורך חוף הים ואילו חלק אחר מבני השבט חיים על הגבעות. מסתבר כי שתי קבוצות אלה אשר נבדלות למעשה רק בהרכבי המזון שלהן מדגימות יפה את השפעתו של המלח על לחץ הדם לאורך שנים. מסתבר, כי בקרב אלה החיים לאורך החוף נהוג לבשל את המזון במי מלח ואכן בקרבם יש מקרים רבים של יתר לחץ דם. מאידך בקרב יושבי הגבעות, למרות היותם בני אותם שבטים ונושאים מטען גנטי דומה לאלה היושבים לאורך החוף, אין כמעט מקרים של יתר לחץ דם, גם לא בקרב האוכלוסייה הקשישה ביותר.


קרא עוד על  לחץ דם משקל וצריכת מלח


 


עוד מבחר כתבות על לחץ דם והיבטים שונים ניתן לחפש במנוע החיפוש המשוכלל "חיפוש בטבעלייף" בראש העמוד בצד שמאל.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים