Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לאכול בשביל שניים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לאכול בשביל שניים

פרק א`

תזונת האם במשך תקופת ההריון משפיעה מאוד על מצבה הגופני וסיבוכים בזמן ההריון ולאחריו וגם על תוצאות הלידה – משקל הלידה, שבוע הלידה וכו`.
מצבה התזונתי של האם לפני הלידה – תמונת הדם, המאגרים בגופה וכו`, הוא קריטי. לכן חשוב כל-כך לנשים שמתכננות להיכנס להריון לוודא שהן נכנסות במצב התזונתי הטוב ביותר שניתן, כך ההריון (שבמובנים רבים מהווה מעמסה גופנית) יעבור ביתר קלות.

לאכול בשביל שניים – אין הכוונה לאכול כפול !
טווח עלייה במשקל מומלץ הוא בין 9 ל- 16 ק"ג, משקל המטרה נקבע באופן פרטני לכל אחת על פי טבלאות בהתאם למשקל הראשוני. עלייה גדולה מדי או נמוכה מדי מסוכנת ויכולה לגרום לסיבוכים. לכן חשוב מעקב מתמיד בזמן ההריון. אז כמה מזון בכל זאת צריך להוסיף ? מומלצת תוספת של כ- 300 קלוריות או של 10%- 20% לקצובת הקלוריות היומית הרגילה (לכל גיל ומשקל הקצובה שונה). אסור בשום פנים ואופן לעשות דיאטות הרזייה בזמן ההריון.

תוספת ברזל
המחסור התזונתי הנפוץ ביותר בהריון הוא אנמיה על רקע חוסר בברזל המתבטאת בחולשה, קור, ירידה בכושר הגופני, קור בכפות הרגליים והידיים, דפיקות לב מואצות, נשירת שיער ועוד.

סיכונים כתוצאה ממחסור בברזל:
לאם – עייפות, ירידה במערכת החיסון, סחרחורות, עמידות נמוכה במצבי דימום מוגבר או התערבות כירוגית.
לעובר – לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, הפרעות הנובעות מחוסר אספקת חמצן לשיליה.

מזונות עשירים בברזל:
בשר- בעיקר בקר, איברים פנימיים (כבד), הודו, (בעוף יש הרבה פחות), דגים (בעיקר בסרדינים), גרעינים, קטניות, אגוזים ושקדים, טחינה, פירות יבשים. גם ירקות ירוקים, אך אינו נספג טוב בגלל נוכחות חומצה אוקסלית. (המיתוס של "פופאי עם התרד" אינו נכון) הספיגה טובה יותר במזונות מן החי. כמו כן ויטמין C משפר את ספיגת הברזל לכן מומלץ לאכול מזונות אלו בשילוב מזונות העשירים בויטמין זה. מוצרי חלב וסידן ושתיית תה מעכבים ספיגת ברזל, כדאי לאכול אותם במרווח של מספר שעות מלקיחת/אכילת ברזל.

צריכת הברזל המומלצת בזמן הריון כפולה מזו המומלצת לנשים בגילאים 19-50 – בגילאים אלו מומלץ לצרוך 15 מ"ג ליום. בהריון 30 מ"ג ליום. המלצות משרד הבריאות הם תוספת של 100 מ"ג ברזל מהשבוע ה- 9 להריון ועד 6 שבועות לאחר הלידה. קיימים בשוק תוספות ברזל על בסיס טבעי ("ברזל עדין"), תוספים אלו פחות גורמים לעצירות מאשר ברזל סינתטי.

אם ההריון מתוכנן, מומלץ 3 חודשים לפני הריון להתחיל לצרוך כמויות נמוכות של ברזל ולהקפיד על אכילה ממגוון המזונות שצוינו למעלה. כמובן שנשים שנמצא אצלן חוסר ברזל לפני ההריון, צריכות לקחת מינונים גבוהים יותר ולהשתדל לשפר את תמונת הדם לפני ההריון.

חומצה פולית
משתתפת בתהליך חלוקת התאים וייצור כדוריות הדם. הסיכון בחסר הוא סגירת התעלה העצבית בעובר (NTD) – מצב פטאלי. חומצה פולית חשובה להתפתחות תקינה של מערכת העצבים ועמוד השדרה בעובר.

מזונות העשירים בחומצה פולית:
איברים פנימיים, ירקות עליים כהים, קטניות, בוטנים, דגנים מועשרים (קמח/לחם דגני בוקר), מיצי הדר.

הספיגה מהמזון נמוכה, מכמוסות – קרובה ל- 100%.
המלצות משרד הבריאות לנשים שאינן בקבוצת סיכון בהריון הם 3 חודשים לפני ההריון ובמהלך 3 חודשים ראשונים להריון תוספת של 400 מק"ג חומצה פולית. (בסיכון המינון צריך להיות גבוה יותר). החל מהחודש הרביעי, תכשיר משולב- 100 מ"ג ברזל ו- 500 מק"ג חומצה פולית. יש הממליצים על תוספת של 800 מק"ג ליום.

תוספת סידן
חשוב מאוד לוודא שהאם לעתיד צורכת מספיק סידן, קשה מאוד להגיע למינון המומלץ (1200 מ"ג ליום) רק ע"י מזון ולכן יש צורך בהשלמה יומית של תוסף סידן.
יש להקפיד לא לקחת אותו בסמוך לברזל כדי לא להפריע בספיגה.

מזונות העשירים בסידן:
מוצרי חלב – יוגורט, גבינות קשות ורכות, (בקוטג` יש מעט מאוד), מוצרי טופו, חלב וחלב סויה, שקדים, טחינה,כרוב, ברוקולי ובעיקר סרדינים (עצמותיהם).

שיהיה במזל טוב,
מיכל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים