חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האור והעור

אהבתם? שתפו עם חבריכם

האור והעור
נזקי השמש והגנת העור בקיץ

ד”ר סטמפלר דב,
מומחה למחלות עור ומין
רופא בכיר במרכזים הרפואיים
אסף הרופא, שמואל הרופא

השינויים בעור כתוצאה מקרינת השמש קשורים לעוצמת החשיפה לשמש, משך החשיפה והתדירות. נזקי הקרינה מושפעים מ:
א. שבירה והחזרת הקרינה על-ידי שכבת הקרן של העור.
ב. ספיגת הקרינה על-ידי המלנין (הפיגמנט הנמצא בעור).
ג. השימוש בתכשירי הגנה מפני השמש.
ניתן לחלק את השינויים בעור כתוצאה מחשיפה לשמש לשינויים-נזקים אקוטיים-מיידיים ושינויים כרוניים-ממושכים, אשר בהם הנזק מצטבר וביטויו יכול להיות לאחר שנים רבות.

נזקי שמש מיידיים
א. כוויות – הנזק המיידי לעור מחשיפה לשמש ביטויו בהופעת אודם על העור. אודם מתחיל להופיע רק לאחר 2-6 שעות והינו מקסימלי לאחר 24 שעות. אך משך החשיפה של העור הגורמת לאודם אצל אדם בהיר עור הינו 20 דקות בחודש יוני בתל אביב וכ-10 דקות בלבד באילת. חשיפה של פי 4 מהזמנים הנ”ל תגרום לכוויה כואבת וחשיפה של פי 8 מהזמנים הנ”ל, דהיינו, שעה וחצי באילת או 3 שעות בתל אביב תגרום לכוויה בדרגה שניה, הכוללת יצירת שלפוחיות אצל בהיר עור ממוצע.
ב. נזק למערכת החיסון של העור – הופעת אודם על העור מבטאת שינויים בדופן תאי העור, שינויים ב-DNA. כתוצאה מכך פוחתת יכולת ההגנה של העור לשינויים סרטניים ולתגובות אלרגיות.
ג. פיגמנטציה (כתמים) על העור – כתמים על העור מופיעים מיד לאחר חשיפה לשמש מבטאים תגובה פוטו-טוקסית, דהיינו השמש בתוספת גורם חיצוני או פנימי, יוצרים תהליך דלקתי המסתיים בפיגמנטציה (כתמים) על העור. הגורמים החיצוניים יכולים להיות מגע עם מיץ תאנים, סלרי ועוד או תכשירים קוסמטיים וחשיפת העור לשמש. הגורמים הפנימיים יכולים להיות תרופות אנטיביוטיות ממשפחת הסולפה או הטטרציקלינים, תרופות נגד יתר לחץ דם, תרופות פסיכיאטריות או גלולות.
ד. פריחות ואלרגיות – חלק מהתפרחות האלרגיות בעור הינן דווקא באזורים חשופים לשמש ומבטאים בכך את השינוי של המערכת החיסונית כתוצאה מקרינת השמש.

נזקים מאוחרים
א. סרטן העור – חשיפה לשמש הינה הגורם המרכזי לסרטני עור מסוג בזליומה- BASAL CELL CA וסרטן תאי הקשקש – SQUAMOUS CELL CA. יש לזכור ששני סרטני עור אלה מהווים למעלה מ-50% מכלל הסרטנים (עור ואיברים פנימיים) בארה”ב. לגבי סרטן עור מסוג מלנומה חלקה של השמש כגורם בהתהוותו הינו קטן יותר. בכל זאת יש לזכור מספר עובדות לגבי המלנומה (סרטן עור ממאיר ביותר, עם אחוז תמותה גבוה):
1. המלנומה שכיחה פי 10 יותר באוכלוסייה לבנה מאשר בכושים.
2. שכיחות המלנומה גבוהה יותר באזורי קו המשווה מאשר באזורים- שאינם שטופי שמש.
3. כוויות שמש כואבות בילדות מעלות את השכיחות של הופעת מלנומה בגיל מבוגר יותר.
ב. הזדקנות העור – הזדקנות העור כוללת בתוכה הזדקנות פנימית-כרונולוגית שהינה תוצאה של הגיל בלבד והזדקנות חיצונית שהינה תוצאה של נזק מצטבר של השמש. הזדקנות מוקדמת זו, הנקראת “דרמטוהליוזיס”, כוללת קפלים, קמטים, פיגמנטציה (כתמים), עור גס, נימי דם מורחבים, שינויים אטרופיים וכמובן אותם שינויים של גידולי עור פרה-סרטניים בפנים,צוואר, זרועות, ידיים וכל אותם אזורים החשופים תדיר לשמש.

הגנה מפני השמש
תכשיר הגנה מפני השמש צריך להיות כזה שיחסום את הקרניים האולטרה-סגוליות המגיעות לפני האדמה, הן את קרני ה- UVA והן את קרני ה- UVB.
מקדם ההגנה של התכשיר ה- SPF) SUN PROTECTING FACTOR) צריך להיות 15 מעלה. כאשר אדם משתמש בתכשיר שמקדם ההגנה שלו הינו 15, הוא יקבל אחרי 15 שעות שהיה בשמש אותה דרגת כוויה או נזק מצטבר שהיה מקבל לאחר שעה בלא שימוש בתכשיר הגנה זה.

רצוי להבהיר מספר נקודות לגבי תכשירי ההגנה מפני השמש:
1. למרות שמרבית תכשירי ההגנה כנגד שמש מוגדרים כעמידים במים, רצוי לאחר הרחצה בים או בבריכה למרוח אותם שנית, כיוון שכל כניסה ויציאה מהמים מפחיתים את יעילות ההגנה של התכשיר.
2. תכשירי הגנה נגד שמש בעלי מקדמי הגנה פחות מ-15, אינם מספיקים. תכשירי הגנה עם (SPF) מקדם הגנה 15 עד 30 מספיקים בהחלט. תוספת ההגנה הניתנת על-ידי תכשירים בעלי מקדמי הגנה מעל 30 הינה שולית ולעיתים השימוש בתכשירים כאלה גורם לגירוי בריריות העיניים, הפה והאף. השיקול בהכנסת תכשירים בעלי מקדמי הגנה מעל 30 אינו על רקע דרישה רופאי העור, אלא כגורם תחרות בין היצרנים בניסיון לשכנע את הצרכן שכל המרבה הרי זה משובח. ה-FDA רשות מזון והתרופות בארה”ב שוקלת לאסור על היצרנים לפרסם תכשירים עם מקדמי הגנה מעל 30 ולציין על כל התכשירים עם מסנן קרינה מעל 30 – +30 SPF. כיוון שהיא מודעת לנזק האפשרי לעומת התועלת מתכשירים בעלי SPF גבוהה.
3. מרבית הנזק מהשמש לעור הפנים, הצוואר והזרועות אינו משיזוף בבריכה או בים, אלא נזק מצטבר בחיי היום-יום, הליכה ברחוב, נהיגה ברכב, עבודה באזור חשוף ולכן תכשירי הגנה נגד שמש בארץ שטופת שמש כמו שלנו יש למרוח לפחות 300 מתוך 365 יום בשנה כחלק משיגרת הבוקר.

שיזוף בריא – אין דבר כזה!
1.כל שיזוף מבטא שינוי בצבע העור, כתוצאה מקרינת שמש. העור הינו מכשיר מונה קרינה, הפנקס פתוח והיד רושמת, וזאת החל מגיל 0 (תינוק נולד עם גוון עור אחיד בכל חלקי הגוף).
2. רצוי להשתזף לפני השעה 9 בבוקר ואחרי השעה 4.
3. לזכור שענן ממוצע מפחית את קרינת השמש רק ב-20% – 40%, למרות הרגשת הצל שהוא משרה.
4. ישיבה תחת שמשיה על חוף הים מפחיתה את קרינת השמש רק ב-50%, כיוון שהחול בשפת הים מחזיר את מרבית קרינת האולטרה-סגול.
5. סלוני שיזוף ומנורות שיזוף לא ממליץ!!!. הנזקים המאוחרים של הזדקנות מוקדמת של העור ופגיעה במערכת החיסונית קיימים גם בסוג זה של שיזוף.

יתרונות השמש לעור
ישנן מספר מחלות עור שהשמש מועילה להן, כמובן בחשיפה הדרגתית ללא כוויה לעור.
א. פסוריאזיס – PSORIASIS – קרני השמש מועילות לפסוריאזיס ולכן האנשים החולים במחלה שכיחה זו, נהנים מהטבה במצבם בקיץ. חשיפה הדרגתית של עורם לשמש עוזרת. יש יתרון לשמש של ים המלח, אך גם השמש שלאורך חופי הים התיכון או בשפלה עוזרת.
ב. אקנה – פצעי בגרות – מצב פצעי הבגרות משתפר בקיץ כתוצאה מחשיפה לשמש. בהזדמנות זו כדאי להזין את הטענה בדבר הנזק בשימוש ברואקוטן – תרופה יעילה מאוד לטיפול פצעי בגרות בקיץ. מותר!!! להשתמש ברואקוטן בקיץ. כמובן תוך שימוש בקרם לחות ומסנני קרינה כמו בכל ימות השנה.
ישנם בשוק תכשירים המשלבים לחות + הגנה המיועדים במיוחד למשתמשים ברואקוטן.
ACU-FACE – אקו פייס קרם לחות + הגנה לפנים.
ACU-LIP – שפתון לחות+הגנה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים