חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בריאות השיער

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שיער, היה או לא היה?
על בריאות השיער

על קרקפתו של אדם בריא מצויים כמאה אלף זקיקי שיער. למעלה מארבע חמישיות מהם נמצאים בשלב צמיחה של כשלוש עד ארבע שנים הקרוי אנגן (ANAGEN). כשמסתיים שלב זה מתחיל שלב נוסף, קטגן (KATAGEN) שאין בו צמיחה ולאחריו השלב הסופי, טלוגן
(TELOGEN) שנמשך כשלושה חודשים ובסיומו נושרת השערה והזקיק מתחיל לייצר שערה חדשה וחוזר חלילה. נשירה של כשישים עד מאה שערות ביום, היא תהליך טבעי ורגיל.

עם זאת, יש אנשים שנשירת השיער אצלם, עלולה להגיע לכמות יומית גבוהה בהרבה, ללא צמיחה מחדש של שערות חדשות וזאת עד להתקרחות ממש. אין זה סוד שלמעלה ממחצית הגברים מתקרחים במידה זו או אחרת ובעיקר עקב ההורמון הגברי לכאורה ומסיבה גנטית, גם כן לכאורה, משום שאין הוכחה חד משמעית להנחות אלה, מה עוד שגם אצל נשים רבות קיים אובדן ודלדול שיער, במהלך החיים, עובדה הידועה למעטים, עקב קיומן של הפיאות הנוכריות ושזירות השיער.

מצב של אנורקסיה, או “סתם” תזונה או בריאות לקויה, עלול לגרום לנשירת שיער בגיל צעיר. מצב זה הינו בדרך כלל הפיך וכמות השיער חוזרת לרמתה הקודמת מיד כשחוזר המצב לקדמותו. אולם זו כמובן אינה הסיבה היחידה. נשים רבות חוות נשירת שיער לאחר הלידה. תופעה זו מוסברת ברפואה הטבעית בשינויים הורמונאליים שאותם חווה האשה. ואילו ברפואה הקונבנציונאלית מקובל להניח שבעת ההריון נמצאים זקיקים רבים בשלב הצמיחה ואילו לאחר הלידה הם עוברים למצב נשירה. אלא שלמעשה, העובדה היא פשוטה. החוק “אין יש מאין” תופש גם בהריון. העובר הגדל חייב חומרים ואבני בנין כדי לגדול ולהתפתח. את החומרים האלה הוא אינו מקבל מהאויר. הוא יקח אותם מאימו. במידה שמזונה מכיל את כל רכיבי המזון הדרושים לה ולעוברה, לא יחסר העובר דבר ולא תחסר האם. אולם במידה והאם אינה אוכלת כפי שצריך, יגזול העובר מרקמותיה את הדרוש לו וישאיר אותה חסרה.

בדרך כלל, מלבד הסיבות הנעוצות בתזונה, דהיינו חוסר חלבון, מחסור בויטמינים ובמינרלים וחוסר חומצות שומניות חיוניות, ניתן למצוא בין הסיבות לנשירת שיער, גם תת פעילות של בלוטת התריס, סוכרת, מחלות עור שונות, הקרנות מסיבות שונות, שימוש בתרופות כמו תרופות לדילול הדם, תרופות כנגד דיכאון וחרדות, תרופות המשמשות להורדת לחץ דם והסדרת קצב הלב, תרופות כנגד אקנה, ולחילופין גם הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון עקב השינויים ההורמונליים שנגרמו ועוד. גם מחלות ויראליות או בקטריולוגיות עלולות לגרום לנשירת שיער עד חודשיים לאחר המחלה וכן הפרעות הורמונאליות כתוצאה מטיפולים רפואיים. ואילו בכל עת שהסיבה אינה ידועה, מועלית הסיבה שעליה משליכים הכל, בכל עת, התורשה.

ואכן, ההנחה המקובלת שנטייה להתקרחות אצל גברים, נובעת בעיקרה מתורשה גנטית. אלא שמדהימה העובדה שיותר ויותר נראים גברים צעירים בשנות העשרים והשלושים לחייהם המתחילים לסבול מנשירת שיער. כלומר, חסרים ההורים שהורישו לילדיהם תכונה זו, שהרי יש יותר קרחים ובגיל צעיר יותר, באופן יחסי מבעבר. רוצה לומר, תורשה הגנטית בטלה בשישים. אולם למרות הכל, נהוג להניח, כאשר אין יודעים את הסיבה לאשורה, ונשללת נשירת שיער שמקורה בהריון, דיאטה חריפה, תת תזונה, מחלות או תרופות שונות, נקבעת הבחנה של תורשה גנטית וכאשר אין קרחת לאף אחד מההורים, מניחים שהתורשה דילגה על דור אחד או שניים. ואז מחפשים את נשירת השיער אפילו אצל הסבא רבא או אצל האחות של הסבתא רבא.

או אז ניתנות תרופות. אחת מהן היא המינוקסידיל או בשמה המסחרי REGAINE שבמקורה היא תרופה להרחבת כלי דם אשר ניתנת לחולים עם לחץ דם גבוה. אחת מתופעות הלוואי של תרופה זו היא שיעור יתר ובעיקר על הפנים. אי לכך ניתנת תמיסה המכילה מינוקסידיל למריחה על הקרקפת, כדי להצמיח שם שיער. תופעות הלוואי עלולות להיות ירידה בלחץ הדם, אצירת נוזלים ובצקות, שיעור יתר על הפנים, כאבי ראש ודלקת עור מקומית. עם זאת, יש לציין שגם על פי נתוני יצרנית התרופה אין הצלחה מלאה בהצמחת השיער ושיעור ההצלחה פחות מ- 30%. לנשים בהריון או מניקות, לא מומלץ לקחת את התרופה. ובכל מקרה יש לקחת את התרופה בהשגחה של רופא עור, להיות במעקב סדיר של לחץ דם ולעבור בדיקות מעבדה תקופתיות. בכל אופן כדאי לדעת שלאחר הפסקת נטילת התרופה נושר השיער שוב.

הדרך הטובה ביותר למנוע נשירת שיער, היא להימנע מכל אותן סיבות שנכתבו לעיל, אשר גורמות לנשירה, לעבור לתזונה נכונה ואכילת מזון מלא המכיל את כל אותם רכיבים הדרושים לצמיחה של שיער מלא ובריא. וכאן המקום לציין שכל עוד קיימים זקיקי שיער, המצב הפיך וניתן לשוב ולהצמיח את השיער.

השיער בנוי ברובו מחלבונים ומינרלים. החשוב שבחלבונים הוא הקראטין שאינו ניתן לעיכול ומיוצר בגוף ע”י חומצות אמיניות (אבני הבנין של החלבונים) שמצויות בחלבונים אחרים אשר כן ניתנים לעיכול ולפירוק. מלבד לשיער חשוב חלבון זה לציפורניים ולעור, אצל בהמות לקרניים ואצל העופות גם למקור ולנוצות. מהמינרלים החשובים לשיער נמצא בעיקר את האבץ וכן המינרלים צורן וכלור. בעקיפין חשוב גם הברזל החיוני לתאי הדם האדומים וכן ויטמינים נוספים כגון: ויטמין A וויטמינים מקבוצת B כמו ביוטין, אינוזיטול וחומצה פארא אמינו בנזואית (פאבא). ברמה נמוכה בהרבה חשובים לבריאות השיער גם: ביופלבונואיד P השייך לקבוצת ויטמינים C, ויטמין C והמינרלים: גפרית, זרחן, יוד, מגנזיום, מנגן, נחושת וסידן. וכן חומצות שומניות בלתי רוויות.

לשם יצירת קראטין בעיקר, יש לספק לגוף את חומצות האמינו (אבני הבנין של החלבונים) הנחוצות ואלו הן: ליזין, מתיונין ופנילאלאנין, חומצות חיוניות שאותן אין הגוף יכול לייצר בעצמו ושניתן לקבלן רק מהמזון. בנוסף להן חשוב לקבל מהמזון חומצה נוספת שהגוף מייצר רק מעט ממנה וזוהי הארגינין. כמו כן, אנו זקוקים לחומצת אמינו בשם ציסטאין, חומצת אמינו שהגוף יכול ליצרו בעצמו מהחומצה מתיונין, אלא שלשם כך הוא זקוק לכמות מספקת מהויטמינים B6 ,B12 וחומצה פולית.

עם זאת, אין לקחת שום דבר ללא ייעוץ רפואי. ועדיף תמיד לצרוך את כל הדרוש מהמזון המלא. ניתן לדעת בדיוק מה חסר לנו, על פי שתי אינדיקציות. האחת: אם מופיעים סימנים נוספים שמעידים על מחסור בויטמין X או מינרל Y, והשניה: באילו מזונות ובאיזו כמות נמצא אותו ויטמין או מינרל. וכך ניתן לדעת בדיוק מה חסר בגופנו. מכיוון שאם מתברר שיש סימנים שמעידים על מחסור ומסתבר שאיננו רגילים לאכול מזון המכיל את אותו רכיב מזון, אז ברור שהוא חסר ויש ליטול אותו כתוסף מזון ועדיף בעצם כמזון של ממש.

בברכת שיער מלא ובריא,
ד”ר סדובסקי

רשימת הסימנים המעידים על מחסור של כל ויטמין או מינרל, ורשימת מיני המזונות המכילים את הויטמינים והמינרלים הללו והכמות שלהם בכל מזון, אפשר למצוא בספר “לחיות עד 120 – שאלה של החלטה”.
ניתן לרכוש במחירי שבוע הספר בהוצאה לאור בטלפון 08-8573356.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים