חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בריאות הלב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בריאות הלב


 

איך לשמור על בריאות הלב ?


כמה עצות בסיסיות לשמירה על בריאות הלב:
1) אם אתה סובל מהשמנת יתר, אפילו ירידה של מספר ק”ג תשפר מאוד את מצבך ותקל על המערכת מכל הבחינות (זה גם קרוב לוודאי יבוא לידי ביטוי בשיפור בערכים של בדיקות הדם כמו שומנים בדם, סוכר ורמות לחץ-דם).

2) לפעילות גופנית השפעה נהדרת על בריאות הלב מהרבה סיבות: היא משפרת את זרימת הדם, העברת חמצן לכל הרקמות בגוף. עוזרת לטיפול בכולסטרול, מעלה את הכולסטרול הטוב (ה-
HDL
),המגן מפני מחלות-לב, מועילה מאוד לאיזון לחץ-דם, משפרת את רגישות הגוף לאינסולין ולכן מועילה לאיזון סוכר, משפרת סיבולת לב-ריאות, מועילה מאוד לשמירה על משקל גוף תקין. בנוסף לשמירה על בריאות הלב יש לה גם המון יתרונות נוספים (ערנות, שחרור ממתחים, מצב רוח טוב וכו`). איך שלא תסתכלו על זה לפעילות גופנית יש רק יתרונות . (כמובן לא כשהיא נעשית בהגזמה ובצורה לא מתאימה).

אזהרה: אנשים שלא היו פעילים במשך שנים צריכים להתחיל בהדרגה ולאחר בדיקת רופא למען בריאות הלב.

3) להפסיק לעשן !!!   


 

על מלח בישול, לחץ-דם ובריאות הלב


הגזע האנושי תוּכְנַת באופן גנטי לצרוך פחות מגרם אחד של מלח ליום. אך מסתבר שברוב האוכלוסיות האתניות, דיאטה יומית כוללת בין 6 ל-12 גרם מלח, והדבר כרוך בעלייה בלחץ הדם עם הגיל.


דיאטה עתירת מלח מגדילה את עובי הדופן של החדר השמאלי של הלב, מגבירה את מקרי השבץ המוחי, גורמת לדפנות עורקים התקשחות, ומאידך גיסא הפחתה משמעותית בצריכת מלח, מקטינה את לחץ הדם ומקטינה את התמותה ממחלות לב.    
 לחץ כאן לכתבה המלאה…

 

בריאות הלב- הלב שאינו נח לרגע: טְרוֹפּוֹנִין, מדד אבחוני נוסף להגדרה מדויקת של התקף לב


כשניים מבין שלושה אנשים העוברים התקף-לב, חשים ימים אחדים קודם לאירוע מדי פעם כאבים בחזה, או עייפות ואף קוצר נשימה. התקפי הכאבים עלולים להפוך לתכופים יותר, כאשר תחושת התעוקה בדרך כלל מופיעה במרכז החזה, ומקרינה לעתים לכיוון הלסת, או הגב ואולי אף יותר לזרוע שמאל. לעתים התקף לב מלווה בתחושת התעלפות, ופעימות לב כבדות, או בלתי סדירות שהשפעתן חמורה על יכולת השאיבה של הלב מה שעלול להביא לדום לב, ואבדן הכרה ואף למוות. מנגד, בכ-20% מהאנשים הסובלים מהתקף לב, התסמינים מתונים בהחלט, או שהם כלל לא מופיעים, ואכן מדי פעם מעידה בדיקת א.ק.ג. שגרתית, על התקף לב בדיעבד. בנוסף, יתכן שתלונות על כאב בחזה תתפרשנה בהמשך כמצבים אחרים שאינם קשורים להתקף לב, למשל דלקת ריאות או אף שבר סמוי בצלע, קשיי עיכול או חסימת הוושט, או תסחיף ריאתי של קריש דם, ואף דלקת של שריר הלב. כל אלה מצבים נכבדים החייבים בטיפול, אך אינם קשורים לאוטם שריר הלב ובריאות הלב.


 לחץ כאן לכתבה המלאה…


 

לעולם לא מוקדם מדי להתחיל לדאוג לבריאות הלב


בריאות הלב, משך יותר מ-50 שנה ידוע שתהליך טרשת העורקים (atherosclerosis) מתחיל כבר בשנות הילדות, והוא מתקדם בשנות הבחרות (adolescence), ומתעצם בשנות הבגרות המוקדמות עד שהוא מגיע לשיאו בגרימת מחלת-לב בגיל הביניים (שנות ה-40 או ה-50 לחיים) או מאוחר יותר. בעבר נחשבה טרשת העורקים כתהליך “טבעי” של ההתבגרות, שהוא בלתי נמנע, ואשר יש לכאורה להשלים עימו. כיום ידוע שתהליך פנימי, הדרגתי, חשאי ובלתי מורגש זה “עד לרגע האמת”, נגרם על ידי מספר גורמים תורשתיים-סביבתיים מובהקים, החוברים יחדיו לפגוע בכלי הדם בגוף ובבריאות הלב.
גורמי סיכון לטרשת העורקים, הם בחלקם תולדת תכונות תורשתיות ואי הקפדה בברירת המזון וכמותו, ומאלה נזכיר את הכולסטרול ה”רע”-
LDL-כולסטרול, ובחלקם התנהגות בלתי-מושכלת, הקוראת-לרוב במוּדע- תגר על חוסנו של הגוף, כעישון סיגריות. ושני אלה האחרונים, יש בהם לנבא כבר מגיל צעיר את תוחלת שנותיו “הבריאות” של מי שאינו מקפיד בהם, ומתי יצטרך לשלם בתחלואת לב, האורבת לפתחו.  


 


עצות קטנות לשמירה על בריאות הלב


הלב שלנו, מלבד היותו המנוע הרגשי של חיינו הוא גם המנוע המפעיל אותנו פיסית. רבים וטובים ציינו זה מאות בשנים כי ללא לב בריא אשר מתפקד כיאות לא נגיע, איך לומר, רחוק.
אז מה עושים בכדי לשמור על לב בריא אם אורח החיים שלנו לא כל כך בריא?

כולנו מכירים את ארוחות הלילה המופרזות, העישון, אכילת המתוקים למיניהם ואפילו אכילה מוגזמת של בשר בקר ביום שבת בצהריים כשהוא רוחש לו מעל הגחלים. 

עוד קווים לדמותו של הכולסטרול הטוב (HDL) חשיבותו הרבה וכיצד מטפחים את רמתו בדם לבריאות הלב


בריאות הלב – יש רופאים הסבורים שכדי להגיע להערכת הסיכון של HDL נמוך רצוי להשתמש בנוסחא לפיה הסיכון נקבע מחלוקת רמת סך הכולסטרול (total cholesterol) ברמת ה-HDL. ככל שהמנה המתקבלת נמוכה יותר, כך ייטב לבריאות הלב.


יחס של 4.5 נחשב לסיכון ממוצע, באופן שתוצאה נמוכה יותר טובה לנבדק, ואילו תוצאה גבוהה יותר מעידה על סיכון מוגבר. לדוגמה, כאשר רמת סך הכולסטרול שלכם היא 190 מיליגרם לדציליטר, ורמת ה-HDL היא 50 מיליגרם לדציליטר, המנה המתקבלת מחלוקת שני ערכים אלה היא 3.8, לכאורה בתחום הסבירות. אם לעומת זאת, אדם עם רמת כולסטרול של 290 מיליגרם לדציליטר הוא בעל רמת HDL  של 50 מיליגרם לדציליטר, היחס בין שני ערכים אלה הוא 5.8, ערך גבוה מדי המבטא סיכון מוגבר למחלת לב.


בריאות הלב – רוב הרופאים ממליצים להוריד את הסיכון האמור על ידי הפחתת רמת ה-LDL בנטילת סטאטינים. אכן הפחתת LDL מפחיתה את הסיכון למחלת לב ב-40% בממוצע, אך אין בכך לסייע לרבים מהמטופלים. המחשבה על דרך להעלאת רמת HDL לא עלתה על דעת הממסד הרפואי שנים רבות, שכן היה מקובל שאין דרך פשוטה להשיג זאת.  

בריאות הלב – איך חוזרים לפעילות מינית לאחר התקף לב?


בריאות הלב – כידוע, פחות מ- 1% מכלל התקפי הלב מתרחשים תוך כדי פעילות מינית ובמהלך השעתיים שלאחריהן, לעומת 3.8% מכלל ההתקפים, המתרחשים כתוצאה מעבודה פיזית קשה ומאומצת.


מכאן שהסיכוי האבסולוטי לאדם בריא ללקות בהתקף לב במהלך יחסי מין ועד שעתיים לאחר קיומם עומד על 1 למיליון (!) בעוד שסיכויו של אדם אשר חווה התקף לב בעבר מוכפלים, דהינו: 2 למיליון.


חשוב לציין כי נתונים אלו למרבה הצער בשלב זה מתייחסים בד”כ לגברים, אולם אין סיבה לחשוב שהמצב בנשים שונה אלא אם נניח שאישה מגיעה לערכי לחץ דם ודופק גבוהים יותר באופן משמעותי בעת הפעילות המינית (האם עקב הנאה מוגברת או סבל? – אולם זה כבר נושא לכתבה אחרת). 

בטבעלייף עוד מבחר ענק של כתבות בנושא בריאות הלב, מומלץ להקליד “בריאות הלב” בשדה החיפוש למעלה, לחצו על “חפש” ותקבלו את כל הכתבות הקשורות לבריאות הלב.

 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים