חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אלופציה אראטה – אובדן שיער

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אלופציה אראטה – אובדן שיער

לא כל כך רואים, אבל מחלה שכיחה למדי שמשתדלים להסתירה מהעין, מציקה להרבה מאד אנשים. שמה בלעז “אלופציה אראטה”. זוהי מחלה שתוצאתה אובדן שיער, בעיקר בקרקפת, אולם עשויה להתבטא בכל מקום אחר בגוף. הזקן, או כל אזור עם שיער יכול להיות מעורב עם הקרקפת או בלעדיה. התופעה נצפית בדרך כלל כהתקרחות מהירה עגולה כמטבע באזור אחד או יותר.

מחלה זו שכיחה יותר בילדים ובמבוגרים צעירים, נשים וגברים במידה שווה, אולם עלולה לתקוף אנשים בכל הגילים. אצל חלק מהחולים מופיעות רק מעט התקרחויות קטנות ועגולות שעשויות להתמלא לפתע באופן ספונטאני, אצל חולים אחרים, ההתקרחות נרחבת ומופיעה באזורים רבים. ישנם מצבים נדירים יותר כמו במצב הקרוי אלופציה טוטליס שבו אובד כל שיער הקרקפת או אלופציה אוניברסליס שבו נעלם שיער הגוף כולו.

אין מבינים ברפואה המערבית את הסיבה למחלה ומה שיודעים הוא שזקיקי השיער נעשים מאד קטנים, מאיטים בתחילה את ייצור השיער ובסופו של דבר לא צומחת אף שערה לתקופה ארוכה שעלולה להימשך שנים ארוכות. זקיקי השיער נשארים חיים וקיימים ושבים בסופו של דבר, להצמיח שיער באופן ספונטאני אפילו לאחר זמן רב. המעניינת בבעיה זו, היא שכיחות התופעה אצל משפחות עם הסטוריה של מחלות כגון, מחלות בלוטת התריס, זאבת אדמונית (לופוס), ויטיליגו, או מחלות של מערכת החיסון כאסתמה או אלרגיות שונות. מחלות שגם כן אין בדרך כלל יודעים את פשרן. אצל חלק מהחולים נהרסות הציפורניים ואצל חלקם הן משתנות. למרות שאין בודקים בדרך כלל את החולה לעומק במישורים נוספים, הרי שניתן לעתים למצוא גם שינויים נוספים שאינם נכנסים לקטגוריה של מחלה.

מחקרים רבים נעשים כדי לגלות את הסיבה לבעיה ולמצוא לה טיפול. בדרך כלל מתמקדים המחקרים, בעיקר במנגנון החיסוני של הגוף. זאת מכיוון שמחקרים קודמים הוכיחו לכאורה שהמחלה היא אוטואימונית, כאילו המערכת החיסונית בגוף פוגעת מסיבה כלשהי שאינה ידועה ברכיב מסוים בזקיק השערה וכתוצאה מכך היא נושרת ואינה גדלה שוב.

מכיוון שאין יודעים ברפואה המודרנית את פשרה של המחלה אין גם ריפוי לאלופציה אראטה. ומכיוון שאין טיפול הידוע כמרפא את המחלה, מנסים בדרכים שונות להתמודד עמה. יש טיפולים המעוררים את זקיק השיער לייצר שיער. טיפולים אלה נמשכים כל עוד אינם מזיקים או במקרים אחרים עד שהשיער מתחיל לצמוח, מה שעלול לקחת גם שנים. הטיפולים הללו שווים בעצם כשתיית מים של באבא סאלי בעת מחלת השפעת. בהבדל אחד. בשפעת, המים אמנם לא מועילים אבל גם לא מזיקים. ואילו באלופציה הם אינם מועילים (לדעתי), מפני שנצפו מקרים שבהם גדל השיער ללא התערבות רפואית כלשהי, אולם הטיפול מזיק גם מזיק.

כאשר השיער נושר באזורים מוגבלים נהוג גם להזריק זריקות קורטיקוסטרואידים (קורטיזון) שהן נגזרות סינטטיות של הורמונים הנוצרים בבלוטת יותרת הכליה (האדרנל), למקומות החשופים משיער וסביבם. הטיפול הזה אינו מונע נשירת שיער ממקומות נוספים אבל יוצר שקערוריות בעור. לעתים משתמשים במשחה הדומה לזפת הקרויה אנטרלין. המשחה מגרה את העור ומשנה את צבעו ולכן אין משתמשים בה בטיפול ממושך. מקסימום שלושה חודשים. אם צומח השיער, מצוין. אם לא, אזי מפסיקים את הטיפול. (יש לציין שככל הנראה, משתווה אחוז המקרים שבהם צומח השיער לאחר טיפול בפרק זמן זה, לאחוז המקרים שבהם צומח השיער ללא טיפול.) בדרך כלל השיער אינו צומח והטיפול הוא ככוסות רוח למת. טיפול נוסף הוא בתרופה המרחיבה כלי דם ומשמשת כנגד לחץ דם גבוה הנקראת מינוקסידיל. אחת מתופעות הלוואי שלה היא צמיחת שיער מוגברת. אי לכך משתמשים בתמיסת מינוקסידיל 5% בטיפול מקומי. לעתים השיער צומח במקום שטופל, למרות שאינו מונע נשירה במקומות אחרים. אין נצפית ירידה בלחץ דם כאשר השימוש הוא מקומי אולם פריחה היא אחת מתופעות הלוואי שלה. כאשר מפסיקים את השימוש בתרופה, נשירת השיער, בדרך כלל, שבה ומתחדשת.

כאשר נושר השיער באזורים נרחבים נותנים לחולה כדורי קורטיזון במינונים גבוהים אשר גורמים לתופעות לוואי חמורות שעיקרן פגיעה במערכת החיסון. תופעות הלוואי הן כה חמורות עד שממעטים להשתמש בהם. בכל מקרה שצומח שיער בטיפול זה הוא נושר מיד עם הפסקת הטיפול. כמו כן משתמשים במשחות כימיות חזקות המגרות את העור, גורמות לפריחה, מגרדות מאוד ומביאות לתופעות לוואי נוספות. לאחר עד חצי שנה צומח השיער אצל כשליש מהחולים. במידה שלא צמח מפסיקים בדרך כלל את הטיפול. זהו אגב, משך הזמן שבו צומח השיער אצל אותה כמות חולים שלא קבלו כל טיפול.

נהוג לומר שהקורטיקוסטרואידים (קורטיזון) הינם מפלטו האחרון של הרופא אובד העצות, אולם לא במקרה זה. במקרי נשירות שיער מקומיות כאשר אין צמיחה מעבר לחצי שנה, ובעיקר בקרקפת, יש לרופא מפלט נוסף. הרופא מציע לעבור ניתוחים קוסמטיים שעיקרן כיווץ העור ותפירתו באזורים המתקרחים. מה שאינו מונע בסופו של דבר התקרחויות במקומות נוספים. לדעתי כל הטיפולים כולם שווים כקליפת השום. קשה לי להבין את היומרנות לטפל במחלה שאין יודעים מה פשרה ומהיכן הגיעה. ובעיקר כאשר יודעים ומבינים את תופעות הלוואי החמורות.

כמי שאינו מחפש את תרופת הקסם שקיימת בדמיונם של כמה מעמיתי, אני מזכיר את החוק “אין יש מאין” ברור שאם ניצור מוצר מסוים, הרי שנכניס בו את כל הרכיבים הדרושים לו שאם לא כן הוא לא יתפקד. וכך בדיוק השיער. אם לא ניתן את כל החומרים הדרושים לו הרי שתיעצר גדילתו והוא ינשור. השער מורכב מחלבונים ומינרלים ודרושים לו גם ויטמינים.

מבין הויטמינים חשובים לשיער: ויטמין A, קבוצת הויטמינים B, ביופלבונואיד P השייך לקבוצת C וויטמין C.
מבין המינרלים חשובים: בעיקר אבץ וכן ברזל, גפרית, זרחן, יוד, כלור, מגנזיום, מנגן, נחושת, סידן, וצורן. ובוודאי שחשובות חומצות אמיניו וחומצות שומניות בלתי רוויות.

אין לקחת שום דבר ללא ייעוץ רפואי. ועדיף תמיד לצרוך את כל הדרוש מהמזון המלא.
לסיום, העובדה שילדים גדלים ומשתמשים לשם כך בכל אבות המזון, מסבירה את הסיבה לשכיחות המחלה אצל צעירים יותר מאשר אצל מבוגרים. ואילו הסיבה לבעיות בציפורניים אצל חלק מהחולים, נובעת מהעובדה שהציפורניים בנויות בעיקר מאותם חומרים שמהם בנוי השיער. ובמיוחד קראטין ואבץ.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים