חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תשובות למתנגדי החלב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תשובות למתנגדי החלב (נספח לפורום “נושאים במחלוקת” )

מאת: ד”ר חיים סדובסקי

רופאים ומרפאים רבים ממתנגדי החלב, מתחזקים בדעתם כשהם מעלים על נס את העובדה שהנה לאחר שמולאה המלצתם להימנע ממוצרי חלב הבריאו חולים רבים ממחלתם, מבלי להבין שדווקא ההימנעות מצבעי המאכל, החומרים המשמרים, משפרי הטעם וכו` אשר הוספו לחלב ולמוצריו ובעיקר למעדני החלב וחלק מהגבינות הקשות לסוגיהם, היא זו שהביאה להבראת החולים. בסה”כ חשוב החלב, טוב ויפה לבריאות ובעיקר יוגורטים מסוג ביו, גבינות לבנות רכות וחלב ניגר טרי. בכתבה זו נמשיך עם טיעוניהם של מתנגדי החלב ונסביר אותם אחד לאחד.

את כל אלה הם אומרים למרות שאין הוכחות בצידן. הם אינם מסבירים מדוע ועל סמך מה טענותיהם אלה. משום כך אי אפשר גם לטעון כנגד הטענות הסתומות הללו. אולם אפשר לטעון בקלות כנגד טענות אחרות. כתבה זו ולפי הטענות החדשות שיועלו בפורום “נושאים במחלוקת”, גם הכתבות הבאות אחריה תענינה אחד לאחד על כל הטיעונים הנפוצים כנגד צריכת החלב.

ואלו חלק מהטענות שיש למתנגדי החלב כשלצידן תשובה והסבר:

 עובדה היא שאין התינוק מסוגל לעכל את חלב הפרה. חלב הפרה אשר ניתן לתינוקות מתחת לגיל שנה עלול להזיק ביותר.
תשובה: אכן, אין מערכת העיכול הבלתי מפותחת של התינוק, יכולה לעכל בהלכה את רכיבי חלב הפרה. צריך לזכור תמיד שחלב אם עבור התינוק היונק, הוא המזון המושלם. שהרי חלב אם מכיל רכיבים חיוניים לבריאות התינוק שאינם קיימים בתחליפי החלב ובודאי שלא בחלב פרה מעובד ומפוסטר. ובכל מקרה אין לתת לתינוק מתחת לגיל שנה לשתות חלב זר עקב מערכת העיכול שלו אשר מותאמת לרכיבים הדומים להרכב חלב אימו בלבד.

 החלב עלול לגרום לדימום בקיבה של תינוקות ולהביא לאנמיה וחוסר דם.
תשובה: חלב פרה הניתן לפני גיל שנה עלול לגרום לדימום עקב פגיעה בשכבה הרירית הבלתי מפותחת של התינוק. סכנה זו נעלמת לאחר גיל שנה. במידה שתופעה זו מתרחשת אצל מבוגרים, היא קשורה בדרך כלל עם תרופות כמו אספירין למשל, הפוגעות ברירית הקיבה.

אלו הטיעונים היחידים שיש היגיון בצידם. מכאן ואילך נובעים הטיעונים מהרהורי ליבם של הטוענים.

 החלב מיועד לעגל ולא לבני האדם.
תשובה: נכון. החלב מיועד לעגל, אבל גם לבני האדם. לבני האדם יש שכל מספיק לעשות שימוש גם בתוצרים של בעלי חיים אחרים. שהנה אין לבן האדם עור עבה ובכל זאת הוא עושה שימוש בעור הפרה לעשיית נעליים. אין לו רעמת שיער גוף שתבודד אותו מהקור, אבל יש לו שכל מספיק לסרוג סוודר מצמר הכבשים. לאדם אגב, אין גם כנפיים, אבל שכל מספיק כדי לטוס בשמיים.

 בחלב פרה כמות גבוהה מאוד של חלבונים ומינרלים משום הצורך של העגל בגדילה מהירה בהרבה מתהליך הגדילה של התינוק האנושי שאינו זקוק משום כך לחלב.
תשובה: נכונה הטענה שכמות החלבון והמינרלים גבוהה בחלב פרה. תכולת החלבון הגבוהה עלולה אצל תינוקות קטנים מגיל שנה או שלא התפתחו דיים, לפגוע בקיבה ולהעמיס על הכליות. אולם אין מניעה לכל ילד מעל גיל שנה, בעל מערכת עיכול מפותחת לשתות חלב ולאכול כחלק מתזונתו, גבינות ויוגורט שמספקים לו את הרכב מלא של חומצות אמינו (אבני הבנין של החלבונים) וכמות מכובדת של ויטמינים ומינרלים חיוניים.

 חלבוני החלב המצויים גם באבקת חלב לתינוקות, מפריעים בספיגת הברזל ממערכת העיכול.
תשובה: אמנם חלב אם עדיף ללא ספק על תחליפי חלב. אולם הקשר בין ספיגת ברזל לקויה לבין החלב, עקיף בלבד. ספיגה לקויה של ברזל עלולה להתרחש בעת מחסור בויטמין E, ויטמין B2 וויטמין C. הבעיה העיקרית נובעת מחסרונו של זה האחרון שאינו יציב ומתפרק בחום. בחלב אם הוא מצוי בדרך כלל במידה מספקת ואילו בחלב פרה עקב הפיסטור, ויטמין C נהרס.

 “חלב קשור לדלקות אוזניים ולדלקות בדרכי נשימה בילדים.”
תשובה: לא נכון. דווקא מחסור בויטמינים A ו-C ורגישות לכמה תוספים מלאכותיים המוספים למזון עלולים להיות קשורים לבעיות אלה ולא החלב לכשעצמו. חומרים מוספים אלה אכן עשויים להימצא במעדני חלב אולם לא בחלב לבן ניגר, לא בגבינות לבנות רכות ולא ביוגורטים לבנים מסוג ביו.

 רגישות לחלב עלולה לגרום להפרעה בהתנהגות.
תשובה: רגישות לכמה חומרים מוספים ל”מעדני חלב” או ל”מעדנים” אחרים שאליהם חשופים ילדים ובעיקר לצבעי מאכל כגון אלה ממשפחת “זפת הפחם” (Coal tar dyes) עלולה לגרום להפרעות התנהגות ולא החלב.

האנזים רנין אשר מופרש בקיבה ומפרק את הקזאין, חלבון החלב, נעלם לאחר תקופת הינקות ולכן אין המבוגר מעכל כיאות את החלב, משום כך ברור שאין המבוגר זקוק לו.
תשובה: זה נכון, אבל מסתבר שהאנזים רנין מוצא לו מחליף בדמות האנזים פפסין שמופרש גם הוא בקיבה ועושה עבודה נפלאה בפירוק חלבונים, כולל חלבוני החלב.

עד כאן לעת עתה.

בברכה, חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים