חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תרופה סינית עתיקה עוזרת נגד תאי סרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תרופה סינית עתיקה עוזרת נגד תאי סרטן

אחד מצמחי המרפא בהם השתמשו ברפואה סינית מימים קדומים הוא לענה מהמין
Artemesua L annus. הסינים השתמשו בצמח זה לשם טיפול במלריה.

בשנות השבעים, ארכיאולוגים גילו ממצאים מעניינים על שימושים שנעשו עם צמח זה בעבר ומאז החלו להשתמש בו בארצות טרופיות שונות כתרופה נגד מלריה.
מסתבר שבטפיל המלריה יש ריכוזים גבוהים של ברזל והרכיב הפעיל המצוי בצמח הלענה, ארסמיסינין, מתרכב עם הברזל שבתאי הטפיל והורס אותם מהסיבה שבריאקציה עם הברזל, הוא מייצר כמות רבה של רדיקלים חופשיים. למעשה, ידוע כיום שגם בקטריות פתוגניות זקוקות לכמות רבה של ברזל לשם התרבותן. הן מביאות את החולה למצב זמני של אנמיה ואם נותנים לו ברזל, הבקטריות מתרבות עוד יותר והחולה עומד בפני סכנת חיים.

שני חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון, הפרופסור הנרי לאי ועוזר המחקר שלו הפרופסור נרנדרה סינג, החלו לחקור את הצמח הלענה ממין זה וכיצד הוא משפיע על תאים סרטניים.
נקודת המוצא של המחקר היתה העובדה שכמו לגבי בקטריות וטפילי המלריה, גם תאים סרטניים מכילים כמויות ברזל הרבה מעבר לאלו המצויות בתאים בריאים. התאוריה אותה הם בדקו היתה שהפגשת תאים סרטניים עם ארטמיסינין תפעל כמו לגבי טפילי מלריה והתאים הסרטניים יושמדו.

בגוף קיים חומר בשם טרנספרין שהוא מוליך המכניס ברזל לתאים. תאים סרטניים מכילים 5 עד 15 פעמים יותר קולטנים לטרנספרין. החוקרים חשפו תרבית של תאי סרטן שד אנושיים, להידרוארטמיסינין (צורה מבוססת מים של ארטמיסינין) לחוד, להולוטרנספרין המתקשר עם קולטני טרנספרין לחוד ולצרוף של שניהם יחד. בעוד שחשיפה לכל אחד משני החומרים לחוד לא פגעה כלל בתאי הסרטן הרי שצרוף של שניהם פגע קשות בתאים הסרטניים. רק רבע מהם נותרו בחיים אחרי 8 שעות ואחרי 16 שעות כמעט כולם הוכחדו.

לגבי סוג אחר של תאים סרטניים, תאי לוקמיה, התוצאות היו מבטיחות ביותר. תאים כאלו מכילים ריכוז ברזל עד פי 1000 מתאי דם לבנים בריאים והם הושמדו כליל אחרי חשיפה של 78 שעות לצירוף של שני החומרים יחדיו. בשלב שני הם החלו לנסות את הצרוף הזה על בעלי חיים חולי סרטן. מחקר מוקדם נעשה על כלב שסבל מסרטן עצמות חמור עד כדי כך שלא יכול היה ללכת. אחרי 5 ימים של טיפול משולב עם שני החומרים הוא הבריא לגמרי. נושא זה נבדק כעת בניסויים מקיפים יותר.

אחד מן היתרונות היותר ניכרים של טיפול כזה הוא שהחומרים בהם השתמשו בצירוף היעיל, לא השפיעו כלל על תאים בריאים אלא רק על תאים סרטניים כך שיש סבירות רבה שטיפול כזה, כאשר יינתן לבני אדם, יהיה נקי מתופעות לוואי. מטרת החוקרים היא להגיע לתכשיר שיינתן דרך הפה במרפאות חוץ. יש לו סיכוי להפוך לאחד מן הפתרונות היותר מועילים, קלים לביצוע, בטוחים וזולים לטיפול בסרטן מסוגים שונים.

מאת: ד”ר מרדכי הוכברג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים