חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תרופה חדשה לטיפול בנדודי-שינה: Rameteon (שם מותג Roserem)

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תרופה חדשה לטיפול בנדודי-שינה: Rameteon (שם מותג Roserem)

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

בין רבע לשליש מחיינו הבוגרים אנו מבלים בשינה, וזו נחוצה לקיום חיים תקינים ובריאים. רובנו ישנים שנת ישרים (“sleep of the just”), וזו מורכבת מ-5 עד 6 שלבים הנבדלים ביניהם בעומק השינה, ובתהליכים פיסיולוגיים המתרחשים בה. לא רבים מכירים את הביטוי “שנת נעימים” (beauty sleep), שהיא השינה שלפני חצות שיש הסבורים שהיא הטובה ביותר לבריאות, ואולי זו הסיבה שרבים מאיתנו עולים על יצועם אחר חצות. אך ציבור לא קטן אינו זוכה לחסד בשנתו: יש ששנתם נודדת, עד כדי הביטוי “שינה טרופה”.

אין ספק שנדודי שינה (insomnia) שעלולים להתבטא בקושי להירדם, או בקושי להתמיד בשינה עלולים להשפיע באופן מוחשי על איכות החיים: עייפות משך היום, לעתים קושי להתרכז ונטייה לרגזנות הם אך חלק מתוצאותיה של שינה בלתי ראויה. נדודי שינה עלולים להיות קצרי טווח: לעתים נדודי השינה נמשכים רק ימים אחדים והם עלולים לנבוע ממועקה או עקה חריפה, לעתים ממחלה חריפה, ולעתים אך ורק כתוצאה מיעֶפֶת (get lag) בחזרה מטיסה ארוכה. אך יש גם נדודי שינה כרוניים, הנמשכים למעלה משלושה שבועות והם מייצגים מגוון של סיבות כתסמינים פסיכיאטריים של דיכאון או דאגנות, עקה כרונית או שיטיון, וכן כתוצאה מצריכת קוקאין, אמפטמינים וחומרים מעוררים אחרים או בשלבי ניסיון לגמילה מאלה. ידוע למשל, שנדודי שינה הם מתסמיני הגמילה המובהקים באלה המנסים להיגמל מעישון. נדודי שינה הם מנת חלקם של אלה עם פגיעה במקצבי השעון הביולוגי (circadian rhythms), אך גם בעובדים במשמרות “יום-ערב-לילה” בלוחות זמנים משתנים.

יש גורמים פיסיים נוספים העלולים להפריע למהלך השינה כגון תסמונת “הרגליים העצבניות” בה יש תנועות בלתי רצוניות של הרגליים במחזוריות מסוימת במהלך השינה, ולא נרחיק לכת לתסמונת “המהלכים בשנתם” (sleep walking). שינה תופרע גם באלה עם כאבים כרוניים שונים, אצל נשים הרות, באלה עם מפגעי נשימה כתוצאה ממחלת ריאות כרונית או מחלות קרדיו-וסקולאריות, וברבים מאלה עם בעיות נוירולוגיות (בעיקר באלה שחוו שבץ-מוחי). קבוצה מובהקת של לוקים בשנתם בקרב מטופלים עם תרופות שונות: נטילת תרופות נוגדות-דיכאון, בעיקר במהלך השבועיים הראשונים של נטילת תרופות נוגדות-דיכאון ממשפחת ה-SSRI או selective serotonin reuptake inhibitors כגון פרוזאק, Luvox וכן Paxil ו-Zoloft. נדודי שינה עלולים להופיע בצרכני קפאין מובהקים.

מחקר בירחון הפסיכיאטרי הבריטי משנת 1997 העריך ש-8 עד 14% באוכלוסיה הכללית שם סובלים מנדודי שינה. ההערכה היא שבארה”ב יש כ-70 מיליון בני-אדם הסובלים מנדודי שינה, אם כי רק 6% מהאמריקנים אובחנו באופן קליני עם המפגע, מה שמוכיח שרבים הסובלים מהפרעות שינה שכלל אינם טורחים לבקש סעד רפואי לבעייתם, בתחושה שזו אינה ניתנת לטיפול. יתרה מכך, רק מחצית מאלה שאובחנו עם הבעיה אמנם טופלו לתיקונה. אלה הסובלים מחסר שינה כרוני כתוצאה מהפרעות שינה, איכות חייהם נפגעת ותפקודם בשעות היום אינו מרבי. ההערכות הן שנדודי שינה כרוניים עולים בארה”ב מדי שנה כדי 15 מיליארדי דולרים בהוצאות טיפוליות ותרופתיות, ועוד כ-50 מיליארד דולרים באבדן פריון עבודה.

מטבע הדברים הטיפול המוקדם בניסיון להקל או אף למנוע את התופעה האמורה הוא טיפול הסברתי וחינוך להרגלי שינה נאותים כהקפדה על שעות שינה סדירות, הפחתת שינה או תנומה בשעות היום, הימנעות מחומרים מעוררים, מאלכוהול ומסיגריות בשעות הערב, יצוע נוח ועוד. הגישה התרופתית להתמודד עם נדודי שינה התבססה מאז ומתמיד על תרופות הפועלות כמפעילות (agonists) ברמת הקולטנים של GABA או gamma amino butyric acid הנחשב לנוירוטרנסמיטור המעכב העיקרי של מערכת העצבים המרכזית. ניסיון רב נרכש בטיפול בתרופות ממשפחת ה-benzodiazepines כגון temazepam ו-zolpidem (שם מותג Ambien) בעיקר במצבי חוסר-שינה חריפים. הבעיה המתעוררת עם תרופות אחרונות אלה היא בתופעות הלוואי שלהן ובחשש מפני התפתחות של תלות והתמכרות להן, ולכן מוגבל השימוש בתרופות אלה עד פרק זמן של 4 שבועות.
אמנם לאחרונה אושרה לשימוש על ידי ה-FDA תרופה חדשה שאינה בנזודיאזיפן והיא בעלת השפעת על פעילות GABA ושמה-eszopiclone (שם מותג Lunesta), ללא הגבלת משך השימוש בה. אך מסתבר שגם תרופה זו כמו zolpidem אף היא עלולה להיות נצרכת באופן בלתי רצוי ויש בה פוטנציאל של abuse substance.

תרופות מהדור הישן כגון כְלרָל הידראט, בּרבּיטוּראטים וכן chlormethiazole ידועים אף הם בכושרם להגביר פעילות הנוירוטרנסמיטור GABA, אך בריכוזים מעט גבוהים הם עלולים לפתוח תעלות כלוריד בממברנות תאים, מה שעלול לגרום לדיכוי קטלני של מערכת הנשימה, ולכן הם אינם מקובלים כטיפול של הקו הראשון בנדודי שינה. כדאי להקדיש מלים אחדות לתרופה מאוד בעייתית נוספת המשמשת כאנלוג ל-GABA, הלא היא GHB או gammahydroxybutyrate, הפועלת על מערכת קולטנים ייחודית שאינה קשורה לקולטן GABA-A. מסתבר ש-GBH היא תרופה מרגיעה ואף מרדימה, שעשויה לעודד שינה באופן יעיל ביותר, אך השפעתה המרדימה היא קצרת טווח. הבעייתיות של GBH, שזוכה אף לכינוי “אקסטזי נוזלי” היא בהיותו נצרך באופן לא מושכל על ידי “מפתחי גוף” (body builders) אך חמור מכך ניצולו לרעה לצורך הפלת נשים לתרדמה מהירה לצורך אינוּסן.

ביולי 2005 אישר ה-FDA את התרופה Ramelteon המיוצר על ידי חברת התרופות היפאנית Takeda, ומשֻווק בשם Roserem. בניגוד לתרופות האחרות לטיפול בהפרעות שינה, יש ל- Ramelteon יתרון בכך שאין המשתמשים בה מפתחים תלות בתרופה זו, והיא אינה יכולה להיות מנוצלת לרעה (abuse). התרופה Ramelteon היא בעלת זיקה גבוהה לשני הקולטנים של ההורמון מֶלָאטוֹנין, MT1 ו-MT2, ובכך הם משמשים כמפעילים את שני קולטנים אלה הקשורים לפיקוח על מחזוריות יומית של השעון הביולוגי (circadian rhythms), אך אין Ramelteon נקשר לקולטן MT3 הקשור לפעילות אחרת של מלאטונין.
כמו כן נמצא ש-Ramelteon אינו נקשר לקולטנים של GABA או לקולטנים של מגוון רב של חמרים פעילים אחרים כדופאמין, אוֹפּיָאטים, בנזודיאזפינים ועוד, ואין לו אם כך פעילויות לוואי נוספות.

ההורמון מלאטונין מופרש מבלוטת האצטרובל במוח, וחשיבותו מכרעת בהסדרת מחזור השינה והערנות, והפרשתו מבוקרת על ידי “שעון ביולוגי” והיא נעשית באזור הממוקם בהיפותלאמוס במוח הידוע כ-SCN או suprachiasmatic nucleus. היו בעבר ניסיונות לצרוך מלאטונין באופן ישיר ובכך להשפיע על משך ואיכות השינה, שכן למלאטונין יש השפעה מרדימה מובהקת. ניסויים קליניים באדם הראו שהעלאת רמת מלאטונין בדם אמנם מעודדת הרדמות יותר קלה, אך צריכת מלאטונין כתרופה מוגבלת ביעילותה שכן יש להורמון זה תקופת מחצית-חיים קצרה, ובעיקר בגין השפעות אחדות אחרות שאינן תמיד רצויות. מחקר שהתפרסם בשנת 2004 בכתב העת Sleep Medicine, מייחס לקולטן MT1 הממוקם באותו אזור היפּותאלאמי הידוע כ-SCN, חשיבות רבה במיוחד בהעברת המסרים המסדירים את השפעתו של מלאטונין בהסדרת המחזוריות הצירקדיאנית מדי 24 שעות. הקולטן MT1 קשור לחלבוני G, המכונים כך בהעבירם מסרים אל תוך התא בעזרת שינויי אנרגיה הנוצרים בהתמרה של נוּקלְאוֹטידֵי גוּאֲניל למולקולות כ-GDP ו-GTP.

Ramelteon נוסה במספר ניסויים קליניים בקרב אלה עם נדודי-שינה כרוניים. ניסוי אחד נערך בפרטים בני 18 עד 64 שנה, שנטלו משך 35 יום בשעות הערב תרופה זו במינון של 8 מ”ג או של 16 מ”ג בהשוואה לנוטלי פלצבו, ונבחנו להערכת שינתם בעזרת פּוֹליסוֹמְנוֹגרף לאורך תקופת הטיפול. נמצא ששני מינוני התרופה הביאו לקיצור פרק הזמן שנדרש לתחילת שינה יציבה בהשוואה לפלצבו.
ניסוי דומה נערך בקרב 2,082 בני 65 שנה ומעלה עם נדודי שינה אלא שהמינון באלה היה נמוך יותר, 4 ו-8 מ”ג, ותוצאותיו היו דומות לאלה של הניסוי הקודם. יתרה מכך, לאחר הפסקת הטיפול ב-Ramelteon לא נרשמו תופעות של תסמיני גמילה (withdrawal symptoms), וחשוב מכך, נדודי השינה לא חזרו במעקב אחר המטופלים עם Ramelteon לאחר הפסקת הטיפול בתרופה זו. גם אנשים עם הופעה של נדודי-שינה חולפים (transient insomnia), שטופלו במינון של 8 מ”ג, הראו הפחתה משמעותית בפרקי הזמן עד לתחילת שינה יציבה. טיפול בתרופה זו הביא לתופעות לוואי קלות בעיקר כאבי ראש, ועייפות קלה בהשוואה לפלצבו, אך לעומת זאת לא הייתה לטיפול ב-Ramelteon השפעה על תפקודים הורמונאליים בגוף כפי שנמצא בבחינת תפקוד בלוטת התריס, בלוטת יותרת הכליה (אדרנל) למערכת הרוויה. נתונים מוקדמים אלה נותנים יסוד לתקווה שתרופה זו בעל מנגנון פעולה ייחודי, אכן תסייע לרבים המבקשים למצות את אחת מזכויות היסוד שלנו, שינה רגועה ושלווה לפצות על טרדות היום.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים