חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תפקודי הסיבים התזונתיים וחשיבותם הרבה. חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תפקודי הסיבים התזונתיים וחשיבותם הרבה.

חלק א`

מאז שחשיבות הסיבים התזונתיים הובאה בפני הקהל הרחב בארצות המערב, החלו משתמשים בהם כאמצעי טיפול והקלה במחלות שונות ובליקויים מטבוליים המאפיינים את חברת השפע. קיימים בהם סוגים שונים, והידע אודות תפקודיהם המיוחדים עדיין עלום, על כן ההתייחסות אליהם נעשית על פי שני הסוגים העיקריים שביניהם ובכך מכלילים את כל הסיבים התזונתיים.

קיימים שני סוגים עיקריים: סיבים מסיסים וסיבים שאינם מסיסים.
לסיבים מיוחסים חמישה תפקודים עיקריים:
שיפור תהליכי העיכול, הורדת רמת הכולסטרול בדם, הורדת רמת הסוכר בדם אצל חולי סכרת, מניעת סרטן המעי הגס וכן מיחסים להם את היכולת לעזור בשמירה על תפריט דל קלוריות בדיאטת רזיה.

שיפור של תהליכי העיכול ושל תפקוד מערכת העיכול:
הסיבים התזונתיים מגדילים את נפח הצואה ובכך מרככים אותה, מה שיתרום רבות להקלה במצבי עצירות בדרגותיה השונות. הסיבים שישמשו להקלה במצבי עצירות, הם הסיבים הלא מסיסים, הנמצאים בעיקר בסובין החיטה, במוצרי חיטה מלאים וכן בקליפות של פירות וירקות.

עצירות מתמשכת עלולה להשליך על תפקודו הכללי של הגוף ואף להחמיר עם מי שלוקה בטחורים. (התרחבות של כלי דם קטנים בפי הטבעת) ובכך לגרום לו לכאבים, דימומים וזיהומים מקומיים חריפים. כמו כן תגרום עצירות כרונית וקשה לדיבירקוליטיס (מסעפת), היווצרות של כיסים דמויי אצבע בין סיבי השריר של דופן המעי הגס, מחלה המופיעה לרוב אצל קשישים, בשל מיעוט סיבים תזונתיים בתפריטם. כמו כן עצירות גורמת להרגשה כללית רעה, כאבי ראש, בחילות כאבי בטן גזים והיווצרות של ספיגה חוזרת של הצואה עקב עימדודה הרב במעי, חיידקים פטוגנים (רעים) מטיילים בגוף והעתיד נראה רע. (אצל נשים תתאפשר התפתחות סרטן השד ואצל גברים סרטן המעי הגס).

לנוכחות הסיבים התזונתיים במזון ערך רב, העובדה שהם מקצרים את שהיית המזון במעי הגס, מזורז בכך סילוקם של חומרים מזיקים ממערכת העיכול. (מתכות רעילות ותוצרי פירוק רעילים שנוצרו מחילוף החומרים בגוף).

הסיבים התזונתיים המסיסים במים מפורקים בחלקם הגדול במעי הגס ע”י חיידקים המצויים שם באופן קבוע (אי. קולי, קלבסיילה וכו`).סיבים פקטינים אלו הנמצאים בפירות יבשים, מפורקים במעי הגס כמעט בשלמותם, ושאר הסיבים מפורקים רק בחלקם. אפילו התאית (צלולוזה ומיצלולוזה) שהיא אינה מסיסה במים עוברת פירוק מזערי (בערך כ- 5%). אותם שיירי סיבים שלא פורקו הם אלו שמגדילים את נפח המזון במעי ובכך מזרזים את תהליך ההתרוקנות של המעיים. תוצרי הפירוק של הסיבים במעיים הם: חומצות שומן קצרות שרשרת, (2-3 אטומי פחמן) גזים (חומצה בויטרית, חומצה אצטית, חומצה פרופיונית מימן ופחמן דו חמצני).
חומצות השומן קצרות השרשרת משמשות כמקור אנרגיה לתאי רירית המעי המשפר את תפקודן התקין בתהליך הספיגה.
חומצות השומן מפורקות בכבד ובהיספגן לדם הן מספקות אנרגיה זמינה.

הורדת ריכוז הכולסטרול בדם
סיבים תזונתיים ובעיקר אלו המסיסים במים כמו אלו שבסובין שיבולת שועל, בשיפון, בקטניות ופירות יתרונם בכך שהם יכולים להוריד את רמת הכולסטרול “הרע” בדם עד 15%, אצל מי שרמתו בדם גבוהה ואף אצל אלו אשר רמתו בדם תקינה. עובדה זו יוחסה ליכולתם של הסיבים המסיסים לקשור אליהם חומצות מרה הנמצאים במערכת העיכול, מה שמגביר את יכולת סילוקם מהגוף.
הכולסטרול משמש חומר מוצא ליצירת מלחי מרה בכבד, וסילוק חומצות מרה אלו מונע את מיחזורן בגוף מה שמגביר את תהליך היצירה שלהן מחדש. מצב זה גורם להורדת הכולסטרול ה”רע” בדם.
ממחקרים שנעשו בנושא זה נמצא, שהסיבים במביאים גם להורדת הטריגליצרידים בדם.

סיבה נוספת להורדת השומנים העודפים מהדם היא בכך שנוכחותם במערכת העיכול, מפחיתה את צריכת המזון בשל תחושת השובע והמלאות שהם מקנים לנו. סיבה זו למעשה חשובה ומכרעת לא פחות מתפקודם של הסיבים במערכת העיכול, היות ועם אנו לא אוכלים הרבה הרי שרמות השומנים לא יעלו בדם בצורה מוגזמת.

המשך בשבוע הבא….
בברכת בריאות טובה,
אילנה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים