חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תעודת זהות. צירוף מילים פשוט שאומר הרבה. חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

זהות – חלק ב`

לחץ כאן לקריאת חלק א`

בכתבה הקודמת התחברנו אל הזהות שלנו על פי תעודת הזהות האישית.
יצאנו במסע הכרות עם תבניות היותנו. אלה שיצאו למסע לבטח הסיקו מסקנות לגבי הזהות האישית, על פי ראייה סובייקטיבית. כך אנחנו רואים ומבינים את עצמנו.

אין ספור פעמים נתקלתי בתפיסה מסוימת לגבי עצמו אצל האדם והיא שונה לחלוטין מזו שרואים אותו האחרים. הייתי ממליצה לבדוק עם הקרובים ביותר, אלה שמכירים אותנו היטב ושאנחנו סומכים על דעתם שישקפו לנו את עצמנו. ונשווה. עד כמה אנחנו אובייקטיביים לגבי עצמנו? עד כמה באמת אנחנו מכירים את עצמנו בעיני האחרים?
לדוגמא: יש לי חבר שקורא לעצמו : נדיב. הוא מרעיף מתנות ללא הרף על ילדיו, אישתו וחבריו. הוא נתפס על ידי כל אלה שהוא נדיב אליהם כשתלטן. מאד שתלטן. מאף אחד לא שמעתי את המילה, נדיב.

זהות זו אשר בנינו לנו ברבות השנים, על פי חוויות אישיות, הנה אבן הפינה עליה אנו בונים את החוסן הנפשי. החוסן הנפשי מאפשר לנו להתמודד בהתאם לאישיות בעת התקלות עם קשיי החיים. הפסימי יראה בקושי בעיה ואילו האופטימי יראה בקושי הזדמנות. רווח של התנסות, לימוד, חכמה, עליית מדרגה. על פי הפתגם: “מה שלא הורג אותי מחשל אותי”.

חוסן נפשי קיים באדם אשר לו תחושת ערך עצמי, תחושת ביטחון בעצמי, אדם שלו גוונים רבים באישיותו. הוא יודע למלא את חייו בגוונים שונים, איכות חייו לא נבנית במישור אחד בלבד. אצל אדם כזה, כאשר קורה וגוון אחד דוהה, הוא יימצא תמיד גוון אחר לצבוע בנועם את מציאותו.
לדוגמא: אם חוסנו וזהותו של אדם נבנים אך ורק מעבודתו, שם הוא משקיע את כל מרצו ומוצא את כל סיפוקו, כאשר יימצא חסר עבודה, זהותו וחוסן נפשו יהיו מעורערים לחלוטין ואיכות חייו בכי רע. לעומת אדם אשר בחייו העבודה תופסת מקום נכבד אך יש לו עוד שטחי עניין, עוד משמעויות נוספות בחייו, היה ויימצא ללא עבודה, זהותו וחוסנו הנפשי לא יפגעו. אולי הפגיעה תהיה בשטח הכלכלי, זמנית. פגיעה נפשית לא תהיה.
כי יש לו משמעות בחייו. יש משמעות, יש איכות.

בשנות המשבר הכלכלי בארה”ב בסביבות 1929, אנשים שכל זהותם וחוסן נפשם נבנו על בסיס כלכלי, השליכו עצמם אל המוות. אחרים, בנו עצמם מחדש או מצאו גוונים אחרים בעלי משמעות לחיות למענם.

המודעות העצמית, לזהות ולחוסן הנפשי הם הכלים העיקריים באמצעותם אנו בונים את המציאות שבה אנחנו חיים. ולכן הם כה חשובים. להבין מהיכן הם צומחים, לבנות, לטפח, לשפר. על מנת שתהיה לנו איכות חיים. בכל עת. בימים של חורף ובימים של קיץ.

סיכום: דמיינו לעצמכם גבינה צהובה שוויצרית, כזו מלאה חורים בכל מיני גדלים. אכלנו את הגבינה. היכן נעלמו החורים? הרי לא אכלנו חורים, שלא היה בהם כלום? מסביב החור, הגבינה, היא אשר יצרה את החורים.

כך גם במציאות שלנו. אנו יוצרים את המציאות בתוך הריק. ומי שיוצר מציאות חד גונית, כאשר הלך היש, יישאר רק עם האין.

אניטה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים