חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תסמונת טוראט – (טיקים תנועתיים וקוליים) מה לעשות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תסמונת טוראט – מהי, כיצד ניתן לזהותה ומה כדאי לעשות?

תסמונת טוראט הינה הפרעה נוירו פסיכיאטרית המופיעה בילדות, ומאופיינת בטיקים תנועתיים וקוליים רבים המשתנים בחומרתם. במקרים רבים התסמונת מלווה בבעיות רגשיות, התנהגותיות וחשיבתיות, כולל סימפטומים אובססיביים קומפולסיביים וקשיי קשב וריכוז.

טיק הינו תנועה מוטורית או השמעת קול פתאומית, סטריאוטיפית, לא קצבית, מהירה וחוזרת. לרוב, הטיקים מהווים חיקוי לאספקט מסוים ממגוון ההתנהגויות הנורמליות של האדם. הטיק נחווה כבלתי נשלט, אם כי אפשר לרוב לבלום אותו למשך פרקי זמן משתנים. נהוג לסווג את הטיקים לטיקים פשוטים או מורכבים; טיקים תנועתיים פשוטים הינם תנועות פתאומיות, לרוב קצרות (פחות משניה) וחסרות משמעות.

טיקים אלו מערבים קבוצת שרירים מוגבלת, והם לרוב מתחילים בפנים, בראש או בצוואר. הטיק יכול להתבטא, לדוגמא, במצמוץ, משיכת הכתפיים, טלטול הראש וכדומה. טיקים תנועתיים מורכבים כרוכים בהפעלת מספר גדול יותר של קבוצות שרירים, הם ממושכים יותר ונראים כבעלי מטרה. טיקים קוליים פשוטים הינם קולות מהירים וחסרי משמעות, כמו כחכוחים, נחירות, שיעולים ונביחות. טיקים קוליים מורכבים הינם מגוונים למדי, ויכולים לכלול אמירת ביטויים ומילים מחוץ להקשרם, חזרה על הברות, מילים ומשפטים, וכן דיבור מוזר עם שינויים פתאומיים במקצב, בטון או בעוצמה. הדבר יכול להתבטא גם באמירה לא רצונית של מילים גסות, לעיתים בצעקות.

הטיקים נוטים להופיע באפיזודות מחזוריות, כאשר תפוצתם, תדירותם ועוצמתם עשויים להשתנות לאורך היממה. תנודות אלו, הינן מאפיין טיפוסי של טיקים. הטיקים מוגברים עקב לחץ, התרגשות, עייפות וחשיפה לחום, ומופחתים בעת פעילות גופנית, צריכת אלכוהול, ועלייה בחום הגוף. הטיקים כמעט נעלמים בזמן השינה.
תסמונת טוראט מופיעה לרוב סביב גיל 7 שנים, כאשר טווח הגילאים לתחילת התסמונת נע בין גילאי שנתיים עד שמונה עשרה. ההפרעה לרוב מתפתחת באופן הדרגתי. במהלך גיל ההתבגרות הסימפטומים הופכים יותר בלתי צפויים ומשתנים בחדות מיום ליום. עם זאת, בסוף שנות העשרה, ובתחילת שנות העשרים חלה בד”כ הקלה בעוצמת הסימפטומים. כשליש מן החולים עוברים ריפוי מלא ואצל שליש נוסף חלה התמתנות של הטיקים, עד שאינם מפריעים לחיי היום יום. עם זאת, שליש מן החולים אינם חווים הקלה משמעותית בסימפטומים בבגרותם.

נראה כי אין גורם יחיד להופעת התסמונת, אלא מדובר בקשר גומלין בין גורמים גנטיים, נוירו-פיזיולוגיים, מנטליים התנהגותיים וסביבתיים.
תסמונת טוראט מלווה פעמים רבות בהפרעות התנהגותיות שיכולות להתבטא בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעת קשב עם או בלי היפראקטיביות, הפרעת חרדה או ליקוי למידה.
מעבר לסימפטומים הגלויים של תסמונת הטוראט, ישנה חשיבות רבה להבנת החוויות הסובייקטיביות של האדם הסובל מתסמונת טוראט, שהינן חלק אינטגרלי מההפרעה. חוויות אלו כוללות הן היבטים תנועתיים-חשיבתיים, והן היבטים פסיכולוגיים.

בתחום התחושתי, פציינטים מבוגרים מתארים תופעות אלו כתחושות של לחץ או דחף, הגורמים לאדם לבצע את הטיק על מנת להקל על התחושות הלא נעימות הללו. מכאן, ניתן לומר כי נבדקים הסובלים מטוראט חווים את הטיקים כפעולות מתוך כוונה, אך ללא יכולת להימנע מביצוען. לרוב ילדים מתחת לגיל 10 אינם חשים תחושות מקדימות אלו, ועבורם הטיקים הינם לחלוטין לא רצוניים.

בשלבים הראשונים של התפתחות תסמונת טוראט, רוב הילדים חווים את הטיקים כאירועים חסרי משמעות, ואף עשויים לא להיות מודעים להתרחשותם. עם זאת, עם התפתחות ההפרעה, הילדים הופכים מודעים להופעת הטיקים. בנוסף, כאמור, בגיל 10, רוב הילדים מתחילים לחוש תחושות חושיות של דחפים הקודמים לטיקים, אשר מובילים אותם לביצוע הטיק. ביצוע הטיק מוביל לתחושת הקלה מסוימת מהדחף, אשר במהרה מתחדש ומתגבר. כך שילדים אלו נוטים לחוות דחפים חוזרים לביצוע הטיקים, תוך תחושת אי יכולת לשלוט בדחפים אלו או יכולת להימנע מביצוע הטיקים.
מעבודה קלינית ופסיכואנליטית עם ילדים ומתבגרים הסובלים מתסמונת טוראט עולה כי ילדים אלו עשויים לחוש לכודים בתוך גופם, או תחת כוח שאינו בשליטתם, אשר מאלץ אותם להביא לידי פעולה את הדחפים שלהם.

בנוסף, עולה כי הם לרוב חווים קשיים רבים בגיבוש תחושת “שלמות העצמי”, הכוללת קושי בהכרה בשאיפות ובפעולות כשלך, קושי בתיאום בין כוונה ומעשה, קושי לחוש גאווה עבור הישגים ועמידה בנורמות ותחושות נורמליות של אשמה ובושה לנוכח כישלון. הקושי בשליטה עלול להוביל לאי לקיחת אחריות על מעשיהם. מכאן, שהטיקים אותם הילד חווה עשויים להיות קשורים באופן הדוק לאופן בו הילד תופס את יכולת השליטה שלו.

לאור הנ”ל, נראה כי חשיבותו של אבחון מוקדם ככל האפשר, הן פסיכולוגי והן נוירולוגי, עשוי לעזור בהמשך. אם אכן התסמונת הנ”ל קיימת.

בברכה, דר` שרגא שדה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים