Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תסמונת α-Gal (AGS)

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

מדובר בתסמונת שהיא סוג של אלרגיה למזון, ובמיוחד לבשר אדום או לתוצרים אחרים העשויים מבשר יונקים.
בארה"ב התרחיש מתחיל בדרך כלל מעקיצה על ידי הקרציה Lone Star.
בעקיצה מועברת מולקולת סוכר הידועה כ-α-gal לתוך הגוף. alfa-gal או galactose-α-1,3-galactose, היא מולקולת סוכר הנמצאת ברוב היונקים, אך אינה נמצאת בדגים, בזוחלים, בעופות ובאדם.

סוכר זה נמצא בבשר בקר, חזיר, ארנבת, טלה, צבי ועוד, והמוצרים המוכנים מיונקים כגון ג'לטין, חלב פרה, ותוצרי חלב.

באנשים אחדים עקיצה זו מאתחלת ריאקציה ממערכת החיסון של הגוף, באופן שיוצר ריאקציות אלרגיות מתונות עד חמורות לבשר אדום כגון זה של בקר, חזיר או עגל.
כמו כן יכולה להיווצר אלרגיה לסוגי מזון אחרים שמקורם יונקים כגון מוצרי חלב או ג'לטינים.

 

קרציית ה-Lone Star נמצאת בעיקר בדרום-מזרח ארה"ב, ואמנם רוב המקרים של תסמונת α-gal מדווחים בדרום, מזרח ומרכז ארה"ב.
קרציה זו מכילה את הסוכר האמור במעי וברוק. אך יש דיווחים על כך שתסמונת זו נודדת גם לצפון ולמזרח המדינה, ונראה שצבאים מוליכים קרציה זו לאזורים נרחבים בארה"ב.
סוגי קרציות אחרות מוליכים את מולקולות α-gal לאזורי עולם נרחבים, ואכן התסמונת התגלתה באירופה, אוסטרליה, אסיה, דרום אפריקה ודרום ומרכז אמריקה. אנשים אחדים עלולים לחלות בתסמונת זו מבלי לדעת על כך.
אנשים אלה סובלים לעתים מריאקציות אלרגיה חריפות ואף מתגובות אנפילקטיות, לכאורה ללא סיבה. בדיקות מראות שאין להם אלרגיה למזון. אין טיפול יעיל מלבד הימנעות מבשר אדום, ומהתוצרים האחרים שהוזכרו למעלה.

 

תסמינים:

התסמינים לריאקציה אלרגית ל-α-gal מתחילים בדרך כלל לאחר זמן ממושך יותר בהשוואה לאלרגיות אחרות למזון.
רוב הריאקציות לאלרגנים מקובלים במזון, כגון בוטנים וצדפות, מתחילים מספר דקות לאחר אכילתם, בעוד שבמקרה של α-gal התסמינים מתחילים 3 שעות לאחר החשיפה.
התסמינים יכולים לכלול חרלת, גרד, נפיחות בשפתיים, בפנים, בלשון, ובגרון ובחלקי גוף נוספים, קשקשת, נשימה שורקנית, קוצר נשימה, כאבי קיבה, הקאות ושלשולים.
תסמין האלרגיה הקשה נחשב אנגיואדמה (Mabelane ו- Ogunbanjaב-African Journal of Primary Health Care & Family Medicine).
משך הזמן הארוך יחסית לפני הופעת התסמינים, יכול להיות אחת הסיבות לאי הבנת או זיהוי התסמונת.
יש הסבורים שזמן השיהוי בין אכילת פרטי מזון המכילים את הסוכר, מיוחס לכך שסוכר זה נעכל זמן ממושך יותר עד להיכנסו לדם על מנת שיועבר למערכות הגוף, בהשוואה לאלרגנים אחרים במזון.
יש לפנות לטיפול רפואי אם התסמינים אנפילקטיים וחמורים יותר כגון קשיי נשימה, דופק מהיר מאוד או איטי מאוד, טשטוש או תחושת סחרחורת, ריור-יתר או קושי בבליעה, אדמומיות וחמימות באזורי גוף שונים, וסומק בפנים.
דו"ח של ה-CDC הראה שבין השנים 2010 ו-2022 זוהו למעלה מ-110,000 מקרים החשודים לתסמונת האמורה. אך ה-CDC סבור שמספר המקרים גדול בהרבה מחמת זיהוי לא נכון של התסמונת.

 

לראשונה היה דיווח על תסמונת זו בשנת 1982.
התסמונת מתרחשת כאשר נוגדני IgE נוצרים במגע על סוכר זה (Commins ו-Platts-Mills ב-Current Allergy & Asthma Reports משנת 2013).
אנטי-gal הוא נוגדן טבעי באדם המגיב באופן ספציפי עם המבנה הקרבוהידרטי ממקור יונקים שהוא האפיטופ של α-galctosylומבנהו gal α 1-3Gal β 1-4GlcNAc ( Galili ב-Springer Seminars in Immunopathology משנת 1993).
סוכר α -gal נמצא בכל היונקים פרט לקופים ואדם. עקיצות של הקרציה Lone Star בארה"ב, וקרציית השיתוק Ixode sholocyclus באוסטרליה יכולות להעביר את הסוכר האמור לקורבן העקיצה ולהתרחשות התסמונת באכילת בשר "אדום".

 

חלק מהאנשים הם בעלי היפר-רגישות כה גדולה ל-α-gal באופן שהאלרגיה שהם מפתחים עלולה להגיב עם ג'לטין ואף עם מוצרי חלב.
אנשים אינם חייבים להיות צמחוניים כיוון שבשר זוחלים, עופות בית, ומזון-ים אינם מכילים α-αבארה"ב ובאוסטרליה (Kwak וחב' ב-Asian Pacific Allergy משנת 2018).
בנובמבר 2019, אוסטרליה הייתה בעלת השיעור הגבוה ביותר של אלרגיות לבשר ואנפילקסיה לקרציות בעולם (Lawson ב- The Canberra Times משנת 2019). בדרום ארה"ב בו הקרציה דומיננטית ביותר, מקרי האלרגיה גבוהים ב-32% לעומת אזורים אחרים במדינה זו (Chan ב-Healthy Living משנת 2019), אך אחוז זה גבוה כנראה בהרבה (Frazier ב-Washington Post משנת 2014).
אלרגיות ל-αןgal הן האלרגיות הראשונות בהן התגובה האנפילקטית מתעכבת (Wolver וחב' ב-Journal of General Internal Medicine משנת 2013, ו-Alvarez ב-Milwaukee Journal Sentinal משנת 2012).
האלרגיה ל-α-gal היא גם הראשונה מבין האלרגיות למזון, שכרוכה בסוכר ולא בחלבון (Smith ב-CNN משנת 2012).

 

היסטוריה:

באוסטרליה, זו הקרציה קשת הגוף Ixodes holocyclus שאחראית כנראה לאלרגיה המדוברת. בארה"ב האלרגיה זוהתה לראשונה כנגרמת על ידי עקיצת קרציה בשנת 2002, על ידי Thomas Platts-Mills (Commins ו-Platts-Mills ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2009) ובאופן בלתי תלוי באוסטרליה על ידי Sheryl van Nunen בשנת 2007.
Platts-Mills ו-Commins ניסו לגלות מדוע אנשים מגיבים באופן שלילי לסוכר בעת טיפול עם התכשיר האנטי-סרטני cetuximab (Berg ב-Annals of Allergy משנת 2014).
בתחילה היו השניים סבורים שפטריה או טפיל גורמים לאלרגיה, אך כאשר Platts-Mills עצמו נעקץ על ידי קרציה הם שינו את דעתם. הם מצאו שהתגובה של הופעת נוגדני IgE לאפיטופ הסוכרי α-gal הייתה כרוכה באנפילקסיס מיידי לאחר חשיפה ראשונה לעירוי תוך-ורידי של cetuximab, ולתגובה אנפילקטית 3-6 שעות לאחר אכילת מוצרי מזון כגון בקר או חזיר.

 

בשנת 2021 האנטומולוגית Beckie Fryxell דיווחה על מספר מקרים של תסמונת α-gal בנעקצים על ידי קרציית Lone Star. Van Nunen, האימונולוגית המתמחה באלרגיות, בחנה אזור באוסטרליה המאוכלס על ידי קרציות, בו 25 איש דיווחו על תגובות אלרגיות לאחר אכילת בשר אדום ועקיצה על ידי קרציות. היא הגיעה למסקנה שהכנסת נברנים מסוג bandicoot המהווים פונדקאים מועדפים על ידי קרציות הגבירו את מספר האוסטרלים הלוקים בתסמונת α-gal (Zaraska ב-Washington Post משנת 2013).
בשנת 2020 ה-FDA אישר שינוי גנטי בחזירים על מנת שהם לא יוכלו ליצור את הסוכר α-gal. זן חזירים זה הנושא את הכינוי GalSafe יכול להיאכל בבטחה על ידי אנשים עם אלרגיה ל-α-gal.

 

גורמים לאלרגיה:

כאמור, קרציית Lone Star היא הגורם לאתחול מחלת α-gal בארה"ב, ואילו באירופה הגורמת לתסמונת היא קרציית Castor bean.
קרציית Ixodes austraiensis היא גורמת המחלה באוסטרליה (Cabezas-Cruz וחב' ב-Frotiers in Allergy משנת 2019); הקרציה הרלוונטית ביפן היא Haemaphysalis longicorns, והקרציה גורמת התסמונת בדרום אפריקה היא Amblyomma hebraeum (Facey-Thomas ב-Foundation South Africa משנת 2018).

 

מחקר מצא מקרים אחדים בהוואי (Kroen ב-ScienceNow משנת 2012).
מדללי-דם שמקורם ממעי-חזיר, ומסתמי לב שמקורם גם כן מחזיר עלולים לגרום לתסמונת.
α-gal נמצא גם במקטע קושר האנטיגןFab) ) של הנוגדן החד-שבטי cetuximab המשמש לטיפול בסרטן המעי הגס הגרורתי.
שיטת הבדיקה בדקירה העורית בניסיון לגלות אלרגיה לבשר נותנת תוצאות שלילות כזובות (Krishna וחב' ב-Annals of Allergy & Asthma Immunology משנת 2017).
כיום כבר קיימות ערכות מסחריות לזיהוי IgE ספציפיות ל-α-gal, כמו גם בחינת IgE ספציפי לבשר אדום (Bircher וחב' בEuropean Journal of Dermatology משנת 2017).
טיפול במקרים מתונים של האלרגיה הוא על ידי אנטי-היסטמינים (Ialawilson ב-Epidemiology משנת 2019). בניגוד לאלרגיות אחרות למזון, האלרגיה המדוברת מתפוגגת עם הזמן, כאשר תקופת ההתפוגגות יכולה להימשך בין 8 חודשים ל-5 שנים (Goetz ב-Food Safety News משנת 2012).

 

נכון לשנת 2017, היו זמינות רק 2 ערכות של דה-סנסיטיזציה במקרי אלרגיה ל-α-gal (Unal וחב' ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2017). מניעת עקיצות על ידי קרציות יכולה להתבצע על ידי טיפול בבגדים עם תוצרים המכילים 0.5% .permethrin

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
18/02/2024
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים