חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תסביב האשך והתפקוד המיני

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תסביב האשך והתפקוד המיני

יום אחד פנה למרפאתי גבר צעיר כבן 32 והתלונן, כי בכל פעם שהוא מבקש להדק את הקשר עם נשים שעמן הוא נפגש, הוא נכשל. הוא סיפר לי במבוכה שהוא אינו מסוגל להגיע לידי מערכת יחסים אינטימית משום שאינו מסוגל להגיע לזקפה ולכן נמנע מלחדש את הקשר. זה מכבר הוא הכיר אישה, שכלפיה הוא חש רגשות אהבה עזים, ועל כן הוא בא לקבל טיפול בבעיית הזקפה ממנה הוא סובל. בבדיקה במרפאה ולאחר שיחה שקיימתי עמו על עברו הרפואי, הסתבר, כי מספר שנים קודם לכן הוא עבר כריתת אשך. זאת, לאחר שסבל מכאבים באשך זה, שתקפו אותו בפתאומיות בשעות לילה, מה שאובחן כמקרה חמור של תסביב האשך שחייב כריתה. מאז כריתת האשך הבחור החל מסתגר, ונמנע מליצור קשר עם חבריו ובעיקר נרתע מקשר עם נשים. מסתבר שהוא חשש שהן תלעגנה לו, לדבריו בשל שק האשכים “המוזר שלו”.

תסביב האשך – מהו?
תסביב האשך (Torsio Testis) הינו תופעה פתולוגית, שבה האשך מסתובב סביב הציר של עצמו עקב בעיה אנטומית. הסבב, סוגר את כלי הדם הקשורים אל האשך המסובב. בעקבות כך, נחסמים כלי הדם המובילים אל האשך וממנו, נוצרים דמומים ובצקת ההולכת וגוברת. כתוצאה מכך, מתפתח הליך נמקי. תסביב האשך מופיע באחוז אחד מכלל הגברים. הוא שכיח בעיקר בגיל ההתבגרות, אולם הוא יכול להופיע גם מתחת לגיל 10 ומעל גיל 25. אירוע זה יכול להופיע בעוברים או אף בגברים בגלאי 40 ומעלה בשכיחות נמוכה.

סימנים לזיהוי
תסביב האשך מופיע בדרך כלל ללא סיבה. אולם, יש המייחסים את הכאב לפעילות גופנית חריגה, מכה מקומית או תנועה חדה. הסימנים להופעת סבב האשך הם כאב פתאומי חד באשך או בבטן התחתונה, או, ככאב באשך המקרין גם למפשעה באותו צד בשלב ראשון. בשלב מאוחר יותר, תתכן נפיחות ורגישות של שק האשכים בחלקו או בכולו. בחלק מן המקרים מתלווים לתלונות אלה גם בחילות, הקאות וחום.

הטיפול הנדרש
עם הופעת הכאב יש לפנות מיד לרופא לשם אבחון וטיפול. ככל שפונים מוקדם יותר לרופא או חדר מיון וככל שהאבחנה המדויקת נעשית מהר יותר, ניתן בניתוח להחזיר את האשך למיקומו הרגיל ולקבעו לרקמה שמסביבו כדי למנוע סבוב חוזר. באותו ניתוח מקבעים גם את האשך השני. אולם, אם יעברו, מתחילת הכאב, למעלה מ- 6 שעות ועדיין לא נעשתה אבחנה ולא ניתן הטיפול הנאות, אזי יתחיל תהליך נמקי באשך בשל חסימת זרימת הדם אליו וממנו. בזמן הניתוח, יימצא אשך שחור, קטן ונמקי שאותו יש לכרות ולקבע את האשך השני על מנת למנוע את סיבובו בעתיד.

תסביב האשך – ההתמודדות המנטלית
מדי שנה מנותחים כ-2,500 נערים וגברים בגין תופעה זו. מחציתם, מגיעים אל שולחן הניתוחים לאחר עיכוב באבחון ובקבלת הטיפול, או לאחר אבחון שגוי. אנשים אלה, חוזרים לבתיהם עם אשך אחד בלבד. כריתת האשך גורמת לגבר ובעיקר ובקרב האוכלוסייה הצעירה תחושות קשות. אצל חלק מהצעירים מופיעים מצבי רוח משתנים, דכדוך, חוסר ריכוז ומלנכוליה. אנשים אלה סובלים מתופעות של מחשבות טורדניות על אירוע הכאב והסבל, על המצב היומי של חסר האשך ובמקרים מסוימים הם אף סובלים מסיוטי לילה.

נערים שעברו כריתת אשך, מתקשים לחזור לשגרת חייהם הרגילה. הם מפסיקים לשחק, לרוץ ולרקוד. ישנה ירידה ברמת הציונים, בהתייחסותם אל הלימודים, ומופיעים קשיים בריכוז ובמוטיבציה. הנער המתבגר שדימויו העצמי נפגע בשל אובדן האשך, מתכנס אל תוך עצמו, מסתגר בביתו, ואינו יוצר קשר עם חבריו. חלק מבין הגברים הצעירים, הסובלים מחשש שמה יינזק אף האשך הנותר, אף נרתעים מסוגי ספורט שונים דוגמת רכיבה על אופניים, משחקי כדור, ג`ודו, קראטה, וכו`.

ההשפעה על התפקוד המיני
הבעיה המרכזית בה נתקל המנותח היא הרתיעה מיצירת קשרים אישיים עם המין השני, בעיקר בשל החשש כי נפגעת גבריותו, ע”י איבוד כוח גברא, זקפה ופוריות. במידה ויש לו בת זוג קבועה מערכת יחסיו איתה מדרדרת. היא, המוטרדת מבעיות הפוריות שלו נלחצת מכך ואילו הוא מאבד בשל כך את החשק המיני. כתוצאה מכך הזקפה נחלשת. גברים שעברו כריתת אשך ומתחילים מערכת יחסים חדשה, חשים במקרים רבים מבוכה ובושה מהצלקת בשק האשכים ומהאשך החסר. תחושה זו גורמת לכך שאפילו זקפה ראשונית אינה מופיעה והם מתקשים לקיים יחסי מין עם בנות הזוג.

חשוב להדגיש. בעיות בתפקוד המיני לאחר ניתוח כריתת האשך הן פסיכולוגיות בלבד ואינן נעוצות בגורמים פיסיים הקשורים לניתוח. במצב זה הטיפול המוענק למנותח הסובל מבעיות בזקפה הוא טיפול פסיכולוגי-סקסולוגי אשר נועד להשיב לו את בטחונו העצמי ולהחזירו לתפקוד תקין.

לסיום אבקשכם לזכור את עצתי – אם האשך כואב בפתאומיות, יש להגיע אל הרופא ב…מהירות!

בברכה, דר` נחום זילבר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים