חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תכנון תכנית גמילה מסמים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תכנון תכנית גמילה מסמים

כאמור במאמרים קודמים, התמכרויות הינן מחלות חוזרות, כרוניות. הטיפול חייב להיות כזה שלוקח בחשבון שישנו סיכוי גבוה שהמטופל יחזור לשימוש בסמים שצרך לפני הטיפול, או שישנה את סוג הסם שהוא צורך או שתי האפשרויות גם יחד.

הצעד הראשון “ההגיוני” ביותר בטיפול גמילה הינו דה-טוקסיפיקציה של המטופל (“הסרת הרעלים”).
הצעד הפשוט הזה יוצר אצל המטופל ואצל משפחתו בלבול רב. לא כל סם גורם להתמכרות (תלות), לכן לא כל סם טעון תהליך של זה-טוקסיפיקציה.

להלן רשימה של הסמים הנפוצים ביותר ממוינים על-פי יכולתם ליצירת תלות:
כל החומרים שבעמודה הראשונה (שמאל לימין) הינם כאלה הגורמים למעט מאוד תלות או שלא גורמים לתלות כלל, כמו THC, LSD ואקסטזי (ראה מאמר בסדרה זו “מדוע משתמשים בסמים?”), ועל-כן הם לעיתים רחוקות טעונים תהליך של דה-טוקסיפיקציה.

החומרים שבעמודה השנייה והשלישית דורשים תהליך של דה-טוקסיפיקציה. תהליך זה הינו כמובן שונה עבור כל סם, מכיוון שתסמונת הנסיגה (“withdrawal syndrome”) משתנה בהתאם לחומר.

אם המטופל משתמש בעיקר בסמים אשר לא דורשים דה-טוקסיפיקציה, הרי שאפשר להתחיל איתם ישירות בשלב השני של טיפול הגמילה, הקרוי טיפול “פסיכו-חברתי”. אם המטופל משתמש בחומרים אשר דורשים דה-טוקסיפיקציה, אזי שעלינו להתחיל בתהליך. במקרים מסוימים, המטופל איננו משוכנע בחשיבות הטיפול ולכן נתחיל בטיפול פסיכו-חברתי ורק כאשר המטופל הבין היטב את משמעות הטיפול, נבצע את תהליך הדה-טוקסיפיקציה.

עלינו להבין שלעיתים רחוקות אנו מוצאים מטופל אשר משתמש בחומר אחד בלבד. רוב החולים צורכים כמה חומרים בו-זמנית, על-אף שתמיד יש אחד שהם מעדיפים יותר. המקרה היוצא דופן הינו מצב של התמכרות לאלכוהול, בו החולה מכור לחומר אחד בלבד. כאשר המטופל צורך כמה סמים בו-זמנית, כמו המקרה הנפוץ של מכורים להרואין ולחומרי הרגעה (בנזודיאזפינים), וחומרים אלה דורשים דה-טוקסיפיקציה, עלינו לבצע תהליך של דה-טוקסיפיקציה של כל החומרים בבת אחת. זהו אולי תהליך קשה יותר, אך אפשרי ללא ספק.

אם החולה צורך חומר אחד שדורש דה-טוקסיפיקציה, כמו למשל קוקאין ויחד עם זאת הוא צורך אקסטזי, אשר לא דורש דה-טוקסיפיקציה, ניתן לטפל תחילה בהתמכרות לקוקאין באמצעות דה-טוקסיפיקציה ורק לאחר מכן לטפל בחומר השני, במהלך הטיפול הפסיכו-חברתי, בו נתייחס לצורך להפסיק להשתמש בכל הסמים.

אך אל לנו לשכוח: דה-טוקסיפיקציה הינו רק השלב הראשון בטיפול והוא לא מטרת הטיפול. אם לאחר השלמת הדה-טוקסיפיקציה המטופל לא ממשיך בשלב הפסיכו-חברתי של הטיפול או בטיפול רפואי אחר לפי הצורך, הסיכוי לחזור לשימוש בסמים הינו של כ-95%.

נביט כעת על האפשרויות השונות הקיימות לגבי דה-טוקסיפיקציה. במאמר הבא נתייחס לאפשרויות הקיימות לגבי הטיפול הפסיכו-חברתי ומה ניתן לעשות כאשר טיפול זה נכשל.

אופן הדה-טוקסיפיקציה הראשון שזמין לנו כיום נקרא “טיפול אמבולטורי”. לפי טיפול זה, החולה יגיע לרופא, זה יבדוק אותו, ישלח אותו לבדיקות מעבדה אם יש צורך בכך, ולאחר מכן תיבנה תכנית טיפול עבור המטופל, אשר יקיים אותה בביתו, ללא צורך באשפוז. צורה זו של דה-טוקסיפיקציה מתאימה לרוב האנשים. המטופל לא צריך לאבד ימי עבודה, הקשר עם המשפחה לא ניתק, וכו`.

“טיפול אמבולטורי” מיועד לאלה אשר בהם הרצון להפסיק את בעיית הסמים. הטיפול איננו יקר והוא לא גורם לשום בעיה מיוחדת במידה והוא ניתן יחד עם ייעוץ נכון והוא מותאם לצרכים של המטופל.
“טיפול אמבולטורי” לוקח לרוב בין שבוע לשבועיים, והוא מלווה בביקורים אצל הרופא המטפל, או אפילו מעקב טלפוני. לעיתים קרובות, בסוף הטיפול המטופל חוזר לרופא המטפל להערכת מצב, ובשלב זה הרופא קובע אלו תרופות המטופל ימשיך לקחת, לדוגמה תרופות כנגד דיכאון או לבעיות שינה.
כיום יש ברשותנו תרופות כה יעילות, שאנו מצליחים לגרום להיעלמות של כל הסימפטומים של הנסיגה (“הקריז”) במהלך הטיפול האמבולטורי; המטופל מצליח להמשיך ולתפקד כרגיל במהלך הטיפול.

אם החולה איננו בעל מוטיבציה גבוהה, או שהוא סובל מבעיות גופניות, או שהוא פוחד מהטיפול, תהליך הדה-טוקסיפיקציה יכול להתבצע לאחר קבלת החולה ליחידה טיפולית. יחידות טיפוליות אלו נקראות “אשפוזיות”, וישנן כאלה רבות לשירות הציבור. לצערנו הרב, הרבה אשפוזיות אינן חוקיות, אינן תחת רישיון של משרד הבריאות ללא פיקוח ולרוב טיפולים משונים מאוד מוצעים שם. מי ששוקל לבצע טיפול תחת אשפוז, עליו לבדוק היטב שהאישפוזית הנה חוקית, בעלת כל הרישיונות הדרושים ומנוהלת ע”י רופאים מיומנים. יש כמה אישפוזיות כאלה בארץ ואין צורך בסיכון חיי המטופל או בריאותו בטיפול באישפוזית פיראטית. אלה בד”כ מנוהלות ע”י מכורים לשעבר אשר רוצים להרוויח כסף בטיפול עם מכורים אחרים.

טיפול באישפוזית נמשך לרוב בין 3-4 שבועות והמטופל מקבל גם מידת מה של טיפול פסיכו- חברתי. רבים אינם רוצים להיכנס לאישפוזית למשך הזמן הדרוש לדה-טוקסיפיקציה. אחרים מסכימים להיכנס אליהן מכיוון שמשפחותיהם מפעילות עליהם לחץ, אך אלה לעיתים מנסים להכניס סמים אל תוך האשפוזית, ע”מ להתנגד לתהליך הדה-טוקסיפיקציה. אנשים כאלה נכשלים בטיפול נגד התמכרות תמיד. אין אפשרות לטפל במישהו שחסרה לו המוטיבציה הדרושה. אפילו במצב שבו המטופל מקבל טיפול תחת הרדמה, כאשר המטופל איננו בעל מוטיבציה לעבור גמילה, כל טיפול הינו בזבוז של כסף וזמן, מכיוון שמטופלים אלה מפסיקים את המעקב לאחר הטיפול ואת נטילת התרופות הדרושות.

במאמר הבא נתייחס לשלב הפסיכו-חברתי, על כיצד הוא מתבצע, היכן ומה דרוש להצלחתו.

דר` דרווין טליאס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים