חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תינוק יונק בריא ומאושר יותר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תינוק יונק בריא ומאושר יותר

המודרניזציה המערבית לא פסחה גם על התנהגותינו התרבותית בתחום המשפחה וההורות. ככל שיותר נשים חוות קידמה ושחרור, הן מחפשות לרוב דרכים חלופיות מהירות וקלות יותר לגדל את ילדיהן. אצל מרבית הנשים העובדות ואצל אלו המבקשות לעצמן הרגשת שחרור מעול הבית והאחריות הסובבת אותו, הנקת תינוקן הופך למטרד ואף למיותר. ממבט מסוים, אין לי ספק שהתמורות שחלו במזון התינוקות המשומר והן תחליפי החלב, ההלבשה וכו`, הביאו אמהות רבות לידי שחרור מהצורך להניק ולהכין לתינוקותיהן מזון מבושל בבית. בנוסף לכך, ישנם רופאי ילדים לא מעטים המעודדים את השימוש בתחליפי חלב האם, בהדגשה שלהנקה אין יתרון כלשהו על תחליפים אלו, אך חדרי ההמתנה שלהם מלאים בתינוקות עד גיל שנה אשר מחכים לטיפולים באלרגיות שונות ובאנטיביוטיקה. המסקנה המתבקשת אם כך היא, שהגורמים הנחשבים הרסניים הם למעשה אותן השפעות המונעות מאמהות לתינוקות להניק אותם.

יחד עם זאת ישנם רופאי ילדים רבים בעולם כולו אשר חקרו היטב את נושא הזנת התינוקות, ומצאו שההנקה לאורך זמן, הינה אמצעי יעיל ובטוח ליצירת תינוק/ילד בריא יותר גופנית ונפשית. אמהות רבות הרואות בהנקה ובכל הכרוך בה, ערך חשוב עבור עצמן ועבור תינוקן, מקדישות את כל זמנן ומרצן לגידולו, כאשר עיסוקים אחרים בחייהן נדחקים הצידה ברצון רב, ולו רק זמנית.
להנקה יש היבטים פסיכולוגיים, אשר משפיעים למעשה על נפשו של התינוק לאורך כל חייו הבוגרים. במשך שהותו של התינוק ברחם אימו, הוא חש את הלמות ליבה, חום גופה (דרך טמפרטורת מי השפיר), ריחות וכו`. לכשנולד הוא חש זאת בעת קירבתו לשד אימו, היוצרת אצלו סוג של למידה באשר ליחסים אנושיים ראשוניים, המעניקים לו אהבה, בטחון פיזי ואף מוטיבציה. האם אשר חומלת על תינוקה הקטן, נהנית מאד לגונן עליו, ולקרבו אל גופה אשר מעניקים לשניהם זמן איכות, הבונה אצלם את רגשות האהבה והחיבה האופייניים לאם וילדיה.

מראה תינוק יפה תלוי בהחלט בהתפתחות תקינה של העצמות והשלד של גופו. הסידן, הזרחן, הבורון והמגנזיום הנמצאים בחלב האם נספגים טוב יותר מאשר מכל חלב אחר. פגמים שנוצרו בגופם של תינוקות עוד ברחם אימהותיהם או שלא ינקו, כמו: פנים צרות וצמוקות לחיים, מצח משופע או בולט מידי, כתפיים מעוגלות וחזה שקוע עשויים להיות תוצאה חמורה של אי ספיגת סידן או מחסור בו בדמה של האם עקב תזונתה הכושלת בעת ההריון.
מצבים עגומים אלו, אומנם לא יתוקנו ע”י חלב האם כאשר הם כבר קיימים מראש, אך ללא ספק, תינוקות יונקים מקבלים את רכיבי התזונה הטובים ביותר, העשויים בהחלט להביא את גופם לגדילה תקינה ומשביעת רצון. ככל שזמן ההנקה ארוך יותר יתפתחו טוב יותר עצמות לחייו של התינוק, העשויים להשפיע נחרצות על מראהו הויזואלי למשך כל חייו. יחד עם זאת תינוק יונק “עובד קשה למצוא לעצמו ארוחה מזינה”, פעולת היניקה קשה לתינוק, המפעיל היטב את שרירי פניו, ובכך מתרגל אותם ומחזקם, וזאת לעומת תינוק הניזון מבקבוק ושאינו זקוק למאמץ יניקה גדול.

התינוק היונק והניזון מבקבוק, עשויים להיות בעלי משקל זהה בתקופות ההתפתחות השונות בשנותיהם הראשונות לחייהם, אלא ששריריו, עצמותיו ותאי גופו של התינוק היונק מהווים את משקלו של התינוק. כמו כן אצל התינוק היונק לא ייווצרו קפלי שומן ולכשיתבגר, יש סיכויים טובים שלא יהיה אדם שמן, כמו כן לאם המניקה סיכויים טובים להוריד משקל ואף לזכות ברחם המתכווץ באופן טבעי. מחקרים רבים בעניין תזונת תינוקות הוכיחו מעל לכל ספק כי תינוקות יונקים בריאים יותר מאלו שאינם יונקים, הממצאים הראו שכבד אמהותיהם של תינוקות יונקים מייצר חומרי חלבון הידועים כנוגדנים, והמתחברים לוירוסים וחיידקים מחוללי מחלות אצל האם וממגרים את המחלה או מונעים כלל את התפתחותה.
התינוק היונק מקבל את הנוגדנים הללו מחלב האם במשך שנת חייו הראשונה, ומתחסן באופן טבעי נגד מחלות שונות, אלרגיות ומחלות צינון שונות. כמו כן תינוק יונק פחות חולה במחלות מעיים בשל בקטריות מעיים הנוצרות מחלב האם. עובדות אלו לא חלות על היונקים תחליפי חלב אם בשנתיים הראשונות לחייהם. הקולסטרום הנוצר כבר בחודש השמיני להריון, ומופרש כקדם חלב האם, חיוני ביותר להתפתחות תקינה של התינוק. הקולסטרום מכיל פי 3 חלבון מאשר בתחליפי החלב, הוא כמעט ואינו מכיל סוכר ומלח, הוא מכיל חומצות שומן חיוניות ונוגדנים חיוניים להתפתחות תקינה של מערכת חיסון אצל התינוק. תינוקות היונקים במשך חצי שנה ראשונה לחייהם, לא יפתחו כמעט כלל אלרגיות, ואקזמות עור.

לחלב האם יתרון נוסף חשוב והוא שהוא אינו ניזוק כאשר מחממים אותו, וזאת לעומת הנזק הנגרם לחלב אחר שאינו חלב אם. חלב פרה שחומם מאבד את המינרלים שבו ההופכים ללא עבירים כיאות לדם התינוק, אנזימים חשובים מאבדים בחום את האפקטיביות שלהם ובכך נמנעת ספיגת המינרלים החיוניים כסידן, ברזל וכו` בגוף התינוק. חומצות השומן שבחלב המחומם משנות את הרכבן והופכות למזיקות. חומצת האמינו ליזין נפגעת אף היא בחימום החלב, וההורמונים הסטרואידים האחראיים על יצור נוגדי מתח מבלוטות יותרת הכליה נהרסים אף הם בחום. חלב האם מכיל ויטמינים חיוניים כמו ויטמיני C, E, ו- B. ופחות סידן וזרחן, אשר בכמויות גדולות יותר כמו בחלב אחר מקשים על כליות התינוק בשל היותן לא מפותחות דיין, ושאינן מסוגלות להעביר דרכן מינרלים אלו.

לסיכום- נכון שכל התינוקות גדלים, בין אם ינקו חלב אם ובין אם ניזונו מבקבוק בשנות חייהם הראשונות, אלא שההבדל נעוץ במצב בריאותו והתפתחות גופו ומוחו של התינוק. תינוקות יונקים מקרינים שמחת חיים, חיוניות רבה ופחות חולים במחלות חורף מערכת העיכול ועשויים שלא לפתח כלל מחלות ניווניות בילדותם. כשמראם החיצוני מציג יופי ושלמות גופנית וכל זאת ביחס ישיר להתפתחות לא מספקת, אצל תינוקות שלא ינקו חלב אם. איכות חלב האם תלויה בתזונתה הנאותה של האם, והמספקת את כל רכיבי התזונה החיוניים לגופה. כמו כן הצלחת ההנקה תלויה בהכרח בהיות האם פנויה בזמן, רגועה ונינוחה כמה שרק אפשר. בשל כך על האם ל”סלק” מחייה את כל מה שמעיב עליה, מעיק ומפרה שלווה ולהתמיד בהנקה. בהיות כל התנאים מתאימים להנקה, ירוויחו מכך התינוק בהכרח וכן כל המשפחה, בכך שהילדים בה יהיו בריאים יותר גופנית ונפשית.

בברכה,
אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים