חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונת תינוקות מההנקה ועד למזון המוצק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונת תינוקות מההנקה ועד למזון המוצק

פרק א` – הנקה

ראשית לפני שאתחיל חשוב לי להדגיש שאין וגם לא יהיה תחליף לתזונת תינוקות בשלבים הראשוניים כמו חלב האם. לא סתם נקרא חלב האם בשמו הוא, כמו שחלב פרה מתאים עגל, חלב עז מתאים לגדי כך גם מתאים חלב האם לתינוק שלה. הניסיון מלמד שתינוקות שיונקים חלב אם ההתפתחות המנטלית, פיזית ונפשית שלהם טובה יותר.

עובדה: עגל שיונק חלב פרה אמור להכפיל את משקלו פי 3-2 תוך חודש, לעומתו תינוק שיונק אמור להכפיל את משקלו פי 1.5 תוך חודש. בכתבה זו אנסה להביא את היתרונות ביניקת חלב אם מול חלב אחר עם טיפים לשיפור תהליך ההנקה.

הרכב החלב:

 ישנם מרכיבים רבים בחלב האם שלא ניתן למצוא בחלב אחר או בפורמולת תחליף זו או אחרת. הדוגמא הכי ראשונית היא ה”קולוסטרום” שהוא החלב שיוצא בימים הראשונים, הרכבו שונה במרקם השומני ובתכולת הנוגדנים שבו.
 תכולת החלבון שונה בין חלב אם לחלב פרה, חלב אם מכיל 0.9-1.2גר` שמתוכם 30% מהווים את חלבון החלב – קזאין לעומת חלב פרה שמכיל 3.3גר` חלבון שמתוכם 70% קזאין.
 תכולת השומן שונה בין חלב אם לחלב פרה, חלב אם מכיל 4.5גר` שמתוכם 80% חומצות שומן בלתי רוויות לעומת חלב פרה שמכיל 3.5גר` שמתוכם 80% חומצות שומן רוויות.
 תכולת הסידן לעומת הזרחן (שני מינרלים אלה מתחרים על מוקדי ספיגה בגוף), חלב אם מכיל יחס של 1:2 לטובת הסידן וחלב פרה מכיל יחס של 1:1 לרע המזל ביחס כזה הזרחן “מנצח” ומשיג את הסידן.
 חלב אם מהווה מקור עשיר לויטמינים (תלוי אם האם מזינה את עצמה נכון) מסוג – A,D וקצת ויטמין C וחומצה פולית.
 הטאורין שנמצא בתוך חלב האם הינה חומצת אמינו שחיונית להתפתחות של המוח בנוסף חלב האם מכיל גם חומצות שומן אומגה 3 בניהם DHA שגם היא חיונית לבנייה והתפתחות המוח האנושי.
 חלב שמגיע ממקור בע”ח מכיל בתוכו כל גורם תרופתי שהוזרק אל בעה”ח כגון – הורמונים (אנדוגנים שהבע”ח מייצר בעצמו וכאלה שהוזרקו ע”י אדם), אנטיביוטיקה, חומרים שהוסיפו לתזונה שלו כגון ריסוסים, חומרי שימור או “זבל אורגני”.
 חלב אם מכיל חומצת שומן אומגה 3 ובעיקר את הרכיב DHA אשר תורם להתפתחות המוח של הילוד. מומלץ להתחיל לצרוך אומגה-3 כבר בשלבים הראשונים של ההריון.

ישנם עוד הרבה נתונים להשוואה בין חלב אם לחלב פרה או חלב אחר אך אסתפק בנתונים הנ”ל בכדי לא לזעזע יותר מידי את קוראי כתבה זו.

טיפים לאם המנקה:

 יש לזכור שתהליך ההנקה גם הוא כמו ההריון לוקח משאבים רבים מתוך גופה של האם, ולכן עלייה להמשיך להזין את עצמה בתזונה איכותית ובריאה. תזונה רוויה בדגנים מלאים ירקות חיים וטריים, דגים, שתייה מספקת ואכילה של ארוחות קטנות ותכופות תעזור לאם לא להגיע לתשישות ולספק לתינוקה את כל המרכיבים שהוא צריך.
 תינוקות שיונקים מקבלים יותר את מלוא התזונה באיכות ובכמות שהם צריכים לעומת תינוקות שיונקים מבקבוק. תינוק שיונק מאמו יסבול פחות מגזים(חלב אם קל יותר לעיכול), כאבי בטן ומיניקת יתר.

טיפ: מומלץ שגם האם תימנע ממותרי חלב בזמן ההנקה, מרכיבים בחלב הפרה שהאם שותה עוברים דרך מחזור בדם ישירות לחלב שלה.
טיפ: מומלץ שהאם תצרוך חיידקים פרוביוטיים בזמן ההנקה, הדעות חלוקות אם החיידקים אכן עוברים דרך החלב אל תינוקה, לפי ניסיוני ראיתי שאמהות שנוטלות חיידקים פרוביוטיים בזמן ההנקה – התינוק פחות סובל מגזים.
טיפ: לשים פתק בבי”ח על עריסת התינוק “תינוק זה רק יונק” אחרת יש סיכוי שהאחות בסבב ההאכלות תיתן תחליף חלב.

 כמות ואיכות הברזל בחלב אם מספיק לתינוק עד לשילוש משקלו ממועד הלידה.
 תינוקות שיונקים חלב אם נמצאים בסיכון מופחת לרככת.
 אקט היניקה מפתח את שרירי הלסת של התינוק ומכין אותו ללעיסה של מזונות מוצקים בעתיד. בנוסף תינוקות שיונקים חלב אם עוזרים בעקיפין לאמהות שלהם בהחזרת הרחם לגודלה הטבעי(תהליך ההנקה מעודד הפרשה של הורמון פיטוצין שעוזר בכיווץ הרחם).
 חשוב לזכור חלב כרקמת גוף היא הרקמה שבכי קל לטוקסינים לחדור לתוכה, לכן מומלץ לאם מנקה להימנע מחשיפה לרעלנים כגון רעלני סביבה, עישון ועישון פסיבי(כמקור לעופרת ועוד..) – עישון גורם לחלב טעם מר.
 חשוב להכין בקבוק מים ליד האם המנקה בכדי לאפשר להחזיר נוזלים ולמנוע ממנה התייבשות.
 צריכה של ויטמינים משנים את צבע, מרקם, החלב והופכים אותו לעשיר יותר.
 ניתן לשמור חלב אם 3-שעות טרי או שבוע עד שבועיים במקפיא.

תדירות ההנקה:

כשמדברים על כמה להניק נשאלת השאלה האם כל 4 שעות? כל שעתיים? או כמה שיותר?
ההמלצה הגורפת מבחינת הנטורופתיה היא כשהתינוק רעב! אך איך נדע שהתינוק רעב? האם כל בכי של התינוק = רעב?
קיים הרגל בקרב האמהות שכל פעם שהתינוק בוכה נותנים ציצי, הרגל זה יכול להפוך להרגל מותנה של פיצוי ולאחר מכן יכול להוות מכשול בדרך לגמילה מאותו ציצי.
הפתרון הוא הקשבה לרגש ולאינסטינקט האימהי, אם התינוק בוכה ואינו נרגע מטיול, נענוע, חיבוק, נצמד אל הפטמה מייד שמציעים לו ולא מהכרך, אז התינוק רעב.

 מומלץ להניק לפחות 3 חודשים עד חצי שנה, תהליך ההנקה רק מעודד את הקשר בין האם לתינוקה.
 מומלץ בארוחה אחת לתת לתינוק לרוקן שד אחד ולא להעביר אותו משד לשד, תינוק שיונק ארוחה שלימה משד אחד מקבל את מלא המרכיבים שהוא צריך לקבל מהיניקה, קרי הרבה נוזלים, חלבון ושומן.
 צריך לזכור שאם שחסר לה חלב ככול שתרבה להניק כך תנובת החלב שלה תעלה, כשאשר כבר מגיעים לשלבים של ייאוש כדי להתייעץ עם מדריכת הנקה מקצועית!

בברכה, גרי קלברג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים