חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונת תינוקות מההנקה ועד למזון המוצק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונת תינוקות מההנקה ועד למזון המוצק

פרק ב` – לחץ כאן לחלק א`

מזון נוזלי ומוצק

אז כמו שנאמר בפרק ההנקה, מומלץ להניק לפחות עד גיל-6 חודשים. ההמלצה היא לא לגמול את התינוק מהנקה מיד אלא לצמצם את ההנקה תוך כדי הכנסת המזון.
יש שממשיכים את ה”סללום” הזה בין ההנקה למזון המוצק/נוזלי עד גיל-8 חודשים ושיש שעד שנה.
 אם שממשיכה להניק מעבר לכיוון גיל שנתיים יש לבדוק אם המצב תקין ולראות האם קיים רווח משני. הנקה ארוכה יכולה לפגוע במערכת היחסים בין אם, תינוק ובעל. בגדול אפשר להפסיק להניק כאשר התינוק צורך ארוחה של 200cc. לפעמים נוצר מצב שהתינוק שבעה מהארוחה אך אינו שבעה מהמציצה.

הכרת מזונות חדשים:

חשוב לתת את תשומת הלב בהכנסת מזון חדש לתוך התפריט בכדי לראות שאכן התינוק מקבל את המזון ושהמזון לא יוצר אלרגיה או בעיה עיכולית אחרת. כל מזון לתת כמה ימים מבלי להכניס מזון חדש בנוסף בכדי לראות שאכן התגובה טובה.

חלוקה לפי סוגי מזון:

מומלץ להתחיל תחילה עם ירקות מבושלים ומרוסקים כגון: גזר, שומר, סלרי, קישו, את הסלרי אפשר תחילה להכניס בשביל הטעם ולהוציא עם תום הבישול. מעבר למזונות מוצקים יותר תהיה עם יציאת השיניים, בכדי לתת גירוי לשיניים האחרות לצאת. מומלץ להאכיל עם כפית של סיליקון שדומה במרקם למרקם הפטמה.

 אם התינוק מגיב רע למזון חדש מומלץ להרחיקו למשך 4 חודשים מהתפריט ואז ניתן לשקול ניסיון נוסף, אם עדיין יש תגובה לא טובה להרחיק לתקופה ארוכה ולהגדיר את המזון הנ”ל כאלרגן.
 מומלץ לא להוסיף מזון חדש בסמוך לחיסון, מחלה, יציאת שן חדשה.
 אם צאת השן הראשונה מומלץ לתת משהו לכרסם – השגחה, כגון גזר חצי מבושל מלפפון מה שיעודד את יציאת השיניים.
 סימן נפוץ להכנסת מוצקים – תינוק שכבר התחיל לישון לילות שלמים ופתאום מתחיל להתעורר שוב בכדי לאכול, כנראה שחסר לו משהו בתפריט. אם הוא כבר בן-6 חודשים וכבר יצאה לו שן אפשר להתחיל במוצקים.

בכל קבוצת מזון ילווה המזון בסוגריים שבתוכם מספר אשר מייצג את גיל התינוק בחודשים שאפשר להתחיל להכניס מזון זה לתפריט היומי.

פחמימות עמילניים:
פחמימות מרוכזות – תפו”א (6-9), בטטה (10), תירס (12). פחמימות מלאות – אורז מלא (10), אורז בשמתי מלא, אורז מתוק, חיטה מלאה (כולל מוצרי קמח מלא – בורגול וקוסקוס מלאים (12), דוחן (6), כוסמת (10), שיבולת שואל/קוואקר (6), גריסי פנינה/שעורה (8), קינואה (6).
פחמימות זמינות – פירות מבושלים (6), פירות טריים (8), פירות יבשים (8).

חלבון מהצומח:
קטניות (עדיף מושרות ומונבטות) – סויה ומוצרי סויה/טופו (18), עדשים (עדיף כתומות על ירוקות כי קלים יותר לעיכול) (18), חומוס (18), פול (18),
אזוקי (18), מאש (18), שעועית(18).

חלבון החי:
דגים(עדיף דגי ים צפוני עמוק (12), יוגורט ביו (עדיף עיזים על פרה) (10), ביצים – לפי אלרגיה משפחתית, כלומר אם יש הורה או אח עם אלרגיות אז עדיף להרחיק את ההכנסה לתפריט אם לא (18), בשר עוף רזה – “מכובס”(18).

מקורות חלבוניים מרוכזים במיוחד:
פולן דבורים (24-18) – לעשות בדיקה קודם נגד אלרגיה. מינון מומלץ: כפית עד שתיים ליום. שמרי בירה (24-18) – מקור עשיר בויטמיני B. מינון מומלץ: 1-2 כפיות לתוך התזונה, אך לא להכריע.

מקורות פחות מומלצים לחלבון מהחי:
בשר בקר (24), מוצרי חלב פרה (18), אין צורך לעשות אנטי למוצרי חלב כי אחרת יכולה להתפתח אלרגיה בגיל מבוגר יותר. בכל מקרה אם כבר חלב אז עיזים.
להימנע ממוצרי חלב כבשים שמכילים חומצות שומן רוויות שלא בריאות במיוחד.

שמנים:
שמנים בכבישה קרה (+12) – עדיף לשמור בקירור פרט לשמן זית אותו ניתן לשמור בארון חשוך. שמנים פחות רצויים – מרגרינה – שמן שעבר תהליכים של חימום והתערבות כימית – לא מומלץ. חמאה (+24) יותר טובה ממרגרינה אך עדיין מהווה שומן מהחי ולכן לא ממש מומלצת. שמן מזוכך – לא מומלץ כלל.

זרעים ואגוזים:
בצורה טחונה או ממרח מדולל (6-8) כגון טחינת שקדים (שקדיה) ועוד..

המתקה:
כשהתינוק נולד חוש הטעם שלו שואף ל-0 אך מתוק הוא מזהה מייד. לא רצוי לתת המתקה בשלבים הראשוניים כי זהו טעם שפעם שמכניסים אותו קשה להגיד לא.
דבש (24-18) – רצוי לבדוק אלרגיה, לתת דגנים מהרגע שמתחילים לתת דייסות דגנים, מומלץ לתת את הלתת מאותו סוג דגן שממנו עשויה הדייסה. סטיביה (6) – צמח בעל מולקולה מתוקה אך ללא גלוקוז. מולסה לא מגופרתת (24-18) – מקור טוב לויטמינים ומינרלים, סירופ מייפל אמיתי אורגני (6).

מקורות פחות מומלצים להמתקה:
מיצים מומתקים, סוכר (חום או לבן), תחליפי סוכר כגון אספרטיים.

בברכה, גרי קלברג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים