חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה נכונה – מהי ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה נכונה – מהי ?

המודעות העכשווית לרכישת הרגלי אכילה נכונים, מעסיקה אנשים רבים וגורמת לכך שהם ירצו לערוך “בדק בית” בצלחתם ואף לנסות ולתקן את שלא בסדר בה. אך רבים לא מבינים את תוכנו של משפט זה. תזונה נכונה הינה כלכלת הגוף במחשבה קודם למעשה, פשוטו כמשמעו!. אדם נבון רוכש ידע כללי באשר לתפריט הבריא ומכלכל את צעדיו בהתאם לכך. כמו כן התזונה הנכונה לכשעצמה הינה תפריט אופטימאלי ומאוזן הכולל את כל אבות המזון עפ”י החלוקה שנקבעה ע”י ה – FDA האמריקאי (ארגון המזון והבריאות האמריקני) אשר קבעה את המסרים הבאים:

מפחמימות צריך לאכול 55%-65% מסך הקלוריות היומיות.
משומנים צריך לאכול עד 30% מסך הקלוריות היומיות כשהדגש על קבוצת השומנים החד בלתי רווי והרב בלתי רווי, שיהיה כך שהם יעלו על קבוצת השומנים הרווים.
מחלבונים צריך לאכול 15%-20% בלבד.
מים – צריך לשתות כ- 8 כוסות ליום.
סיבים תזונתיים במידה מספקת מירקות פירות וקטניות.

התזונה הנכונה הינה האיזון בין האנרגיה המוכנסת לגוף בעת הארוחות לבין הוצאת האנרגיה ע”י פעילות גופנית ומנטלית. איזון זה הינו מדד חשוב לצורך שמירת משקל גוף תקין. אדם שאינו בעל משקל גוף תקין (רזה או שמן מידי), משקף כי תזונתו אינה נכונה. כמו כן תזונה נכונה הינה בין השאר, ההימנעות ממוצרי מזון המזיקים לגוף כמו שומנים רוויים בכמות לא סבירה, סוכרים רבים משתיה קלה, ממתקים, מוצרי מאפה מקמח לבן, צבעי מאכל, חומרים משמרים, מלחים ותוספי מזון תעשייתיים.

התזונה הנכונה מכילה כמות של סיבים תזונתיים שלא עולה על 30 גר` ליום, המספקים תאית, כרום שהוא מינרל חשוב לאיזון הלבלב ולמניעת סכרת מבוגרים. והחשובים לתהליך העיכול והיווצרותה של צואה תקינה. רכיבי המזון בתפריט התזונה הנכונה מכיל מזון מכל קבוצות המזון, כשהוא אינו מעובד או מזוקק. טבעיות המזון שומרת על כך שהגוף יקבל את כל הויטמינים והמינרלים הנחוצים לבריאותו וכן יסופקו לו אנזימים שונים החשובים לפעילות מערכות הגוף. כמו כן למזון הטבעי יש יתרון נוסף והוא האפשרות שהוא מקנה לגוף בתחושת השובע שהאדם מרגיש ובכך האפשרות לשמור על משקל גוף תקין.

הצמחונות והטבעונות הינם כלים בתזונה הנכונה, אותם רוחש האדם על מנת להטיב עם בריאותו. (כל אדם והשקפת עולמו), אך אין זה אומר שהשמטת רכיבי תזונה באמצעי זה או אחר, נקרא תזונה נכונה. רבים האנשים החיים עם חסרים תזונתיים כאלו ואחרים, בשל אמונתם במה טוב ונכון לשמור על בריאותם ולעומת זאת ישנם גם אנשים שידווחו על הרגשה גופנית ונפשית מעולה ושאין בריאים מהם בעולם. המחקרים בנושאים אלו רבים, אינם חד משמעיים ונתונים לויכוח מדעי עם הדוגלים בשיטות השונות של כלכלת הגוף. תזונה נכונה הינה גם היכולת לבחור בין מוצרי המזון השונים בכל קבוצת מזון.

7 קבוצות המזון הן:
1. חלב
2. ירקות
3. פירות
4. לחמים,עמילנים ודגנים
5. שעועית יבשה על כל סוגיה,קטניות אחרות מיובשות
6. בשרים,דגים
7. שומנים.

החלפת מזון במזון אחר מאותה קבוצה לדוגמא-מקבוצת השומנים – אבוקדו במקום מיונז או במקום מרגרינה, מאפשרת לאכול מכל אבות המזון וגם לבחור את העדפותינו.

לסיכום, תזונה נכונה אינה מתכוונת להשמטת השוקולד, הגלידה או עוגת הקרם, שהרי לאכול מידי פעם מזון שאינו נחשב למרכיב בתזונה נכונה, בשביל המצב רוח והכיף, אינו פשע, אלא כוונתי לאיזון המחשבה קודם המעשה שהינה הערובה לחינוך עצמי להקניית הרגלי אכילה נכונים, ותיקון התפריט למאוזן ובריא, כך שרובו יכלול מזון מלא ומגוון, ויקרב אותנו כמה שיותר למסלול חיים של תזונה נכונה. יחד עם הצד הפרקטי של בחירת המזון המתאים בתזונה הנכונה, להשקפת העולם, במחשבת האדם, תפקיד מכריע בהכוונתו את האדם, לסגל לעצמו אורח חיים תזונתי נכון והחשוב מכל, לדאוג להתמדה בו לכל החיים.

בברכה,
אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים