חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה נכונה לילדי הגן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה נכונה לילדי הגן

תזונה – המזון הינו המקור הבלעדי שלנו לאנרגיה, זהו הדלק של גופנו והמקור לגדילתם של ילדנו. למזון שלושה יסודות עיקריים: פחממות, שומנים וחלבונים, לאלו מתווספים ויטמינים מינרלים ומים. גוף הילד בורר לעצמו מתוך המזון הנאכל את הנחוץ לו לפי צרכיו השונים ואת העודפים מאחסן. הגוף אינו מסוגל לייצר או להשלים מרכיבים תזונתיים שלא סופקו לו בכמות הדרושה, לפיכך יש צורך במבחר גדול של מזונות מגוונים על מנת לספק את צרכי הגוף. תזונה – אכילה בריאה הינה תכונה נרכשת, על כן חשיבות החינוך לתזונה נכונה מקטנות גדולה ליצירת הרגלי אכילה מושרשים נכונים.

המזון מתחלק לשלש קבוצות עיקריות חלבון, פחממות ושומנים וכן קבוצות קטנות שהם ויטמינים ומינרלים:

תזונה – חלבון
בתקופות שונות בחיינו אנו צורכים חלבונים יותר מאשר גופנו זקוק. מבוגרים זקוקים לכמות קטנה של חלבונים לתחזוקת תאי הגוף, אך הילדים זקוקים לכמות גדולה מכוון שהחלבון הינו אבן הבנייה של הגוף ועל כן הוא כה חשוב לגדילה, צמיחה ובניית תאים. ישנם שני מקורות חלבון: חלבון מהחי וחלבון מהצומח.

תזונה – חלבון מהחי: בשר, עוף, ביצים, דגים, גבינות ושאר מוצרי חלב.
חלבון מהצומח: שומשום, דגנים מלאים וקטניות משולבים יחד (הקטניות כוללות את העדשים, חומוס, שעועית, אפונה) וכן פיצוחים למיניהם גרעינים שקדים ואגוזים (שאותם מסוכן לתת לילדי הגן ואין זה מומלץ)
חלבון מהחי מתפרק ונספג בגופנו בין 13-25% ולעומת זאת חלבון מהצומח מתפרק ונספג בגופנו בין 50-75%.

תזונה – שומן
הגוף זקוק לשומנים לקבלת אנרגיה אך בהגבלה, אין צורך בעודף שומן.
השומן חשוב לעזרה בספיגת הויטמינים השומניים, עוזר בתפקוד הורמונלי, מעביר אמפולסים במערכת העצבים והשרירים, מספק חומצות שומניות, עוזר בתפקוד של כל תא בגוף. שומנים נמצאים בשמן צמחים נוזלי כגון: שמן סויה, חמניות, תירס וכו`. זה נחשב לשמן בלתי רווי שהוא גם בריא יותר. שמן נמצא גם בפיצוחים, ביצים, גבינות חמאה, מרגרינה שנחשבים שומן רווי ופחות בריא.

תזונה – פחממות
הגוף משתמש בפחממות כדלק לתפקוד היומיומי, אם הילד לא אוכל מספיק פחממות, הגוף ומנגנוניו יהפכו חלבון לדלק ויווצר מצב שלילד יחסר חלבון לשם גדילה. ברגע שהילד אוכל כמות יתר של פחממות, הכבד לא יכול לאגור אותם והם הופכים לשומנים. הפחממות כוללים סוכרים ודגנים מלאים ירקות ופירות.
ישנם שני סוגי פחממות, הרצויים: פירות, לחם מלא, דיסות מלאות, אוכל מלא כגון אורז מלא, חיטה מלאה, דוחן. וישנם סוגי פחממות לא רצויים והם קמח לבן, אוכל מעובד וחטיפים. בגיל זה הילדים חייבים לאכול תזונה נכונה משום שבתקופה זו בונה הגוף מאגרים שישמשו אותו בעת הצמיחה בגיל ההתבגרות. בשנים אלו לתזונה ההשפעה הגדולה ביותר על התפתחותו של הילד.

תזונה – יש צורך בתפריט מתאים בשנים אלו בכדי:
1. לספק חומרי בנין לגדילה צמיחה והתפתחות.
2. למלא את הצרכים האנרגטיים הנחוצים לפעילות גופנית הנמרצות של הילדים בגילאים אלו, לסייע לגוף למנוע זיהומים ולהבטיח שיהיו מאגרים נאותים של מרכיבים תזונתיים הכרחיים לגדילה.

תזונה – ארוחת הבוקר היא החשובה ביותר, כלומר היא צריכה להיות עשירה בחלבון. סוכר הדם המועלה בעקבות אכילת ארוחת בוקר מונע תחושת ערב, עצבנות ועייפות. בגני הילדים ארוחת הבוקר נאכלת למעשה כארוחת עשר אלא אם כן ישנם ילדים שאוכלים גם בבית זה חשוב מאד. אני ממליצה על אכילת דגני בוקר עם מעט חלב לפני היציאה מהבית דבר המבטיח שמירה על רמת סוכר תקינה ומניעת עייפות, חוסר רכוז, בעיות קשב ועצבנות.

תזונה – ארוחת עשר הנאכלת בגן
מומלץ להימנע מממרחים מתוקים ובמקום זאת להציע גבינה, אבוקדו, חומוס, סלט ביצים, סלט טונה, חמאת בוטנים בתוספת ירקות. חשוב מאד לחתוך את הירקות בסמוך לאכילתם על מנת למנוע התחמצנות כל הויטמינים. ויטמין C למשל הוא ויטמין שנעלם במהירות במגע עם אויר ולכן כשחותכים תפו”ע ולא אוכלים מיד הוא משחיר וזה סימן שויטמין C נעלם. לאחר כשעה וחצי שעתיים אפשר להציע פירות, אך לא מיד לאחר הארוחה מכוון שאז זה מקשה על העיכול ושוב גורם לירידה ברמת הסוכר בדם וגורם להרגשת נמנום וחוסר רכוז.

תזונה – שתייה
השתייה במהלך הארוחה תפריע לעיכול ובמיוחד שתיית מיצים. באופן קבוע כדאי לשתות מים בלבד ללא מיצים ממותקים. המים מרווים ובריאים ואילו המיצים הממותקים לא רק שגורמים נזק לשיניים, מפריעים בעיכול וגם גורמים לילדים להיות לא נינוחים ולא רגועים.

תזונה – תופעות מיוחדות בילדים והתזונה המתאימה

תזונה – צמחונים: קיימים כמה סוגי צמחונים ישנם כאלו שאוכלים דגים ולא אוכלים מוצרי בשר, אחרים ויש כאלו שגם דגים לא אוכלים כלומר כל דבר שבא מהחי. לילדים אלו לא לתת סלט טונה מכוון שהוא מכיל דג ובמקום זאת הם יאכלו חלבון גבינה או סלט ביצים.

תזונה – טבעונים: אלו הם הקבוצה שלא אוכלים דבר מהחי כולל מוצרי חלב, ביצים ודגים. ילדים אלו יוכלו לאכול סלט חומוס בכריך מתוך האפשרויות שקיימות בגן בביתם יאכלו לאכול גם סויה, ממרחי סויה, טופו וסוגי קטניות שונים כחלבון.
ילדים שרגישים למוצרי חלב: ילדים אלו יאכלו לאכול חלבון כל אפשרות שמוצעת כגון טונה, ביצים, חומוס במקום גבינה, כמו כן צריך לשים לב לארוחותהם מכוון שחלב נמצא לעתים באבקת חלב ולכן צריך לבדוק תוויות.

תזונה – ילדים הפראקטיביים: אלו ילדים שייתכן שיוכלו להיות יותר רגועים כאשר נוציא מתפריטם סוכר ומוצריו, מוצרי קמח לבן מכוון שמוצרים אלו גורמים להם להיות יותר עצבניים וחסרי ריכוז.

תזונה – אלרגיות: בכל מקרה שילד אלרגי למצרך מסויים יש להוציא מהתפריט את הדבר אליו הוא אלרגי לדוגמא רגישות לביצים. מחלת צליאק (רגישות לגלוטן החיטה) אלו ילדים שאסור להם לאכול כל דבר שמיל קמח וחיטה כולל לחם, עוגיות, עוגיות, פסטות, גביעי גלידה. יש להקפיד לקרוא את כל הכתוב על תווית מוצרי המזון. כתחליף ניתן לתת פריכיות אורז או לחם ולחמניות העשויות מקמח מיוחד נטול גלוטן.

תזונה – ילדים סכרתיים: יש להיזכר במתן פירות, ממתקים, פירות יבשים, לחם, שתייה מתוקה, ישנם הרבה מאד תחליפים כגון ריבה ללא סוכר, עוגיות ללא סוכר.

במסיבות ימי הולדת אין ברירה ואוכלים הרבה ממתקים, להשתדל שאת ארוחת הבוקר יאכלו בהתאם אם מסיבת יומהולדת נערכה מוקדם בבוקר רצוי שארוחת הבוקר תכיל רק פרי ולא שוב כריך כי נאכלו כבר הרבה פחממות. לאחר מכן יש להקפיד שישתו הרבה מים ולא מיצים ממותקים על מנת לנטרל את הסוכרים.
בכל מקרה של בעיה כלשהי יש להיוועץ עם איש מקצוע להתאמת תפריט אישי.

לכבוד שנת הלימודים החדשה איחולי הצלחה לכל התלמידים וילדי הגן, עד כאן על תזונה לילדים.
ד”ר סיגל תמיר – תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים