Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה נכונה לילדים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה נכונה לילדים

כיום ברור כי התזונה קשורה ישירות לבריאותנו. אצל ילדים, תזונה נכונה ומתאימה חשובה במיוחד, היות והיא משפיעה על הגדילה ועל ההתפתחות הפיזית והשכלית, ולכן גם על איכות ותוחלת החיים.

בבית החולים לילדים "מאייר" עובד צוות דיאטניות מומחיות לתזונת תינוקות וילדים, השייך למחלקה לתזונה קלינית של המרכז הרפואי רמב"ם. הצוות מטפל בכל הבעיות התזונתיות של המאושפזים – החל ממחלקת פגים, שם מותאמת ההזנה לשלב ההתפתחות בו נולד הפג ולמצבו הקליני, דרך מחלות מטבוליות נדירות ביותר, מחלות בדרכי העיכול, טיפול בילדים אונקולוגיים, ילדים מנותחים, ילדים במחלקה לטיפול נמרץ ועוד.

מהי תזונה נכונה?
הציבור נשטף היום באינפורמציה רבה ומגוונת לגבי מהי תזונה נכונה. רבים אינם יודעים כי מה שמתאים למבוגרים ומוגדר אצלם כתזונה נכונה, אינו בהכרח מותאם לתינוקות, לפעוטות ולילדים.
דוגמא מצוינת לכך היא תכולת השומן במזון: בעוד שלאוכלוסייה המבוגרת מומלץ להמעיט בתכולת השומן בתפריט, עלולה המלצה כזו לגרום לנזק אצל תינוקות וילדים. תינוקות וילדים חייבים לקבל מגוון סוגי שומן, החשובים בין היתר לבניה ולהתפתחות תקינים של המוח. לכן, כאשר באים להמליץ על תזונה נכונה לילדים, חשוב לקבל הדרכה מדיאטנית מומחית לילדים, בהתאם לגיל ולמצב האישי.

על קצה המזלג, ההמלצות הכלליות לתזונה נכונה, בשלבי ההתפתחות השונים הן:
1. התזונה האידיאלית לתינוקות לאחר לידתם ועד גיל חצי שנה היא הנקה בלבד. כאשר מסיבה כלשהי לא ניתן להניק, קיימים תחליפי חלב אם. בהתאם למזון הבסיסי, יש לדאוג לתוספת מתאימה של ברזל וויטמינים A ו- D.

2. בגיל חצי שנה ניתן להתחיל להוסיף מזונות שונים בהדרגה, ביניהם בשר טחון, ירקות מבושלים, פירות וכו`. מוצרי חלב, ביצים וחיטה (לחם, סולת) יש להוסיף לקראת גיל שנה.

3. חשוב ללמד ילדים הרגלי אכילה נכונים מגיל צעיר, על מנת למנוע בעיות אכילה בעתיד. הרגלי אכילה ניתן להקנות על ידי מתן דוגמא לילד: ארוחות קבועות ומסודרות, עם מגוון מזונות, כאשר הילד בוחר ואוכל לפי רצונו.

4. כדי לספק את כל הרכיבים התזונתיים הדרושים לילד, חשוב לגוון ולכלול בתפריט את כל קבוצות המזון לפי פירמידת המזון.

פירמידת המזון הישראלית מורכבת משש קבוצות מזון, כאשר ככל שעולים בקומות יש לאכול פחות מנות מהקבוצה:
1. בסיס הפירמידה – קבוצת הדגנים ומוצרי המאפה (לחם, אטריות, אורז, פתיתים, תפוחי אדמה, תירס, עוגות). בקבוצה זו רכיב התזונה העיקרי הן פחמימות מורכבות.

2. קומה ראשונה – בקומה זו שתי קבוצות – פירות וירקות. כמות הצריכה הרצויה משתי הקבוצות היא 2/3 ירקות לעומת 1/3 פירות. מזונות בקבוצה זו מספקים לגוף ויטמינים שונים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

3. קומה שניה – מתחלקת לשלוש קבוצות של מזונות עשירים בחלבון: בשר ומזונות עשירים בברזל (בקר, עוף, הודו, דגים וביצים); מוצרי חלב ומזונות עשירים בסידן (חלב, גבינות, יוגורט, מעדני חלב, לבן); קטניות ומזונות עשירים בסיבים תזונתיים וברזל (אפונה יבשה, שעועית יבשה, עדשים, סויה, חומוס, פול).

4. קומה שלישית – מזונות עשירים בשומן (כל סוגי השמנים מן הצומח, פיצוחים ואגוזים, אבוקדו, טחינה ושומשום).

5. קודקוד הפירמידה – קבוצת ממתקים ומשקאות מתוקים (סוכר, ריבה, חלבה, עוגות, עוגיות, גלידות ושתייה ממותקת בסוכר).

פרט למזונות המצויים בקבוצות המזון של הפירמידה קיימים גם מזונות מורכבים: מזונות הכוללים בתוכם כמה קבוצות מזון (כמו פיצה, פלאפל, מג`דרה, המבורגר או נקניקיה בלחמנייה). כשמנסים להעריך את צריכת המזון של הילד יש לקחת זאת בחשבון.

יש לזכור כי פירמידת המזון היא כיוון כללי בלבד, ויש להתאימה לגיל ולצרכים האישיים. בתינוקות חשוב לעקוב אחר הגדילה וההתפתחות, כמדד לטיב התזונה.

המאמר נכתב ע"י צוות המחלקה לתזונה בביה"ח לילדים מאייר: מנהלת המחלקה לתזונה קלינית במרכז הרפואי רמב"ם ד"ר גילה רוזן, וצוות המחלקה: ראש הצוות הדיאטני-פדיאטרי עירית שוחט, וחברות הצוות שלומית איצקוביץ`, ג`יזל דיאב, נועה שיף וגילית מנצ`ל.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים