חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה מתאימה וחשיבותה לבלימת תהליכים סרטניים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה מתאימה וחשיבותה לבלימת תהליכים סרטניים

ככל שהעולם מתקדם טכנולוגית, והחיים הופכים לקלים יותר מכל הבחינות, עדיין מושם הדגש, כיצד לקצר את הדרך אל שולחן האוכל במינימום מאמץ. אם כך שיטת המזון והבישול המהיר תופס חלק נכבד מאד מחיי האדם המודרני בעולם המערבי. האכילה עצמה שאמורה להיות פולחן בפני עצמו, אם כל הכרוך בכך כמו בישול מזון איכותי, מגוון ומזין, הגדרת זמן ארוחה, ישיבה שקטה ורגועה ליד שולחן האוכל, לעיסת המזון ארוכות ומפגש משפחתי, חברתי וכו`, הפכה למצב המכריח את האדם ל”חטוף” משהו פה ושם, על מנת להשקיט את איתותיו של הגוף החושק במזון ברגע נתון. התוצאה אכן היא דוכני המזון המהיר, המעובד ומלא החומרים המשמרים, צבעי המאכל עודף הסוכרים, שומנים, מלחים וחומרים שונים אחרים המיטבים עם היצרניים וחוסכים להם כסף ומאמץ. כל אלו ועוד תורמים עם הזמן להפרת האיזון של תפקודי הגוף ולאי הספקת הכילים הנאותים להילחם בנזקים של כל אלו, מה שיוליד פגיעה במנגנוני הבקרה התאיים, והופעתן של מחלות סרטן שונות.

התהליך הסרטני הוא פשוטו כמשמעו שיבוש במנגנון הבקרה התקין של החלוקה הנורמלית של תאי הגוף. מרגע שהתאים השתנו, תאים אלו יתחילו להתחלק בקצב מוגבר ולא מבוקר, ויחדרו לרקמות בריאות הנמצאות בסמוך אליהם ובעזרת כלי דם שהם מפתחים, הם ניזונים מהמזון המגיע אל התאים הבריאים ובכך משבשים לאלו את תפקודם התקין. תאים ממאירים (גרורות), עשויים להתנתק מן הגידול הראשוני, ולנדוד עם זרם הדם ולהישתל באברים שונים בגוף ולהתרבות שם. גידול זה נקרא גידול משני.

התאים הסרטניים הינם תאים עובריים שלא התפתחו, ויש בהם 3 שלבים עיקריים:
א. שלב האיתחול
ב. שלב ההתקדמות
ג. שלב המחלה הקלינית
האדם אשר בגופו התחילו תהליכים סרטניים, אינו מודע כלל למתרחש בגופו. מה גם שלא ניתן לאבחן אותם. בשלב הראשון מתחילים שינויים מוטצים ב-DNA ,ואילו השלב השני יכול להתחיל גם כמה שנים מאוחר יותר כאשר האדם נחשף לתהליכים מזיקים כמו אכילת תזונה מזיקה, זיהומי אויר, חשיפה למתכות רעילות וכן חשיפה לא מבוקרת ומוגזמת למתח נפשי גבוה לתקופות ארוכות. בשלב השלישי הממאיר, תאי הסרטן מתחילים להתחלק במהירות וללא ביקורת. בצורה זו הגידול גדל ומפריע לאברים הסמוכים לו למלא את תפקידם. לעיתים התגלות המחלה במצב זה הינה מצב בלתי הפיך, ולעיתים בעזרת שיטות וטכנולוגיות שונות ניתן לעכב את התפתחות המחלה, ואף למגר אותה. בין שלב לשלב אפשר שיעברו 5-10 שנים ולכן יש יעילות בניסיונות הרפואיים למנוע את התקדמות המחלה. שינויים בהרגלי החיים על כל המשתמע מכך יכולים למנוע את המחלה כליל, לעכבה ולעיתים להבריא לגמרי אדם שחלה כבר. אחד השינויים הוא המעבר לתזונה נכונה ומונעת וכן שחרור הגוף מנפש לחוצה ומתוחה מידי, שינוי להרגלי חשיבה חיוביים ובונים וכן פעילות גופנית סדירה על בסיס יומיומי. שינויים אלו יחזקו את מערכת החיסון כך שתוכל מבעוד מועד להשמיד את תאי הסרטן עוד באיבם.

מחקרים רבים בנושא השפעות התזונה על מחלות סרטניות שונות, הוכיחו חד משמעית, שבירקות ובפירות, מצויים חומרים כימיים שונים ומגוונים העשויים ללא עוררין למנוע את הופעת המחלה ולעיתים אף לתקן ואולי להבריא מחלת סרטן שכבר קיימת בגוף. עיקרון פעולתם של חומרים אלו, הוא ביכולתם להשמיד רדיקלים חופשיים, הנוצרים מן הפעולות הביוכימיות השונות שהגוף מייצר, ומנזקים חיצוניים עליו, כמו קרינה ממקורות שונים, זיהומי אויר וכו`. קבוצת הירקות ממשפחת הכרוביים כמו: כרוב, כרובית, ברוקולי, כרוב ניצנים, וקולורבי עשירים מאד ובמיוחד בחומרים גופרתיים המונעים סרטן. אכילה נאותה מירקות אלו עשויה למנוע הופעת סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן הערמונית והקיבה.

קבוצת הירקות הסולניים הכוללת את החצילים, העגבניות, הפלפלים ותפוחי האדמה מכילים חומצה קומרית וחומצה כלורוגנית, המצטיינים בהשמדת חומרים ניטרוזמינים הנמצאים בחומרי שימור בתעשיית המזון המוכן (ניטרטים), בנקניקים, בבשרים מעושנים וסלטים מוכנים, בכך שהם לוכדים את הרעלנים מהניטרטים עוד במערכת העיכול ומסלקים אותם מהגוף עם הצואה. גם הגזר, האננס ותות השדה מכילים חומצות אלו. פרי הדר, קיוי וגויאבות מכילים ויטמין C המונע את היוצרותם של החומרים הניטרוזמינים ממזונות המכילים ניטרטים למן ההתחלה, על כן רצוי לאכול יומיום מהם וכמה שיותר.

בצל ושום ממשפחת האליום והפלפל החריף המכיל קפסאיסין מונעים מחומרים מחוללי סרטן הנוצרים מן המזונות השונים הנכנסים לגופינו, להתחבר אל החומר הגינטי DNA בגרעין התא, ולחולל שינויים הרסניים. לסויה הנמנית עם משפחת הקטניות חומר מונע סרטן בשם גניסטין. רצוי לאכול את הסויה כטופו יותר מאשר את הפולי הסויה עצמם שהם קשים יותר לעיכול. באוכלוסיות מסוימות ברחבי העולם כמו בסין, יפן וארצות נוספות במזרח אסיה, אוכלים יותר סויה כמנה חלבונית עיקרית ופחות חלבונים מהחי, מה שאומר הקטנת הסיכויים ואף מניעה של הופעת מחלות סרטן השד, המעי הגס והערמונית.

נבטים ונבטוטים ירקות ופירות עשירים מאד בנוגדי חימצון כמו: ויטמין A, C, E, בטאקרוטין, סלניום, אבץ וחומצות אמניו שונות כמו גלוטטיון, גופרית וציסטאין. העשויים למנוע מתהליכים סרטניים להיווצר.

לסיכום – חשיבות אכילתם המיטיבה של פירות, ירקות ונבטים היא בכך שמלבד הכילם רכיבי תזונה חיוניים הם גם מכילים אנזימים שונים המגינים על גוף מנזקי הרדיקלים החופשיים האחראים על שינויים תאיים הגורמים למחלות סרטן, הזדקנות מוקדמת ומחלות כלי דם שונות. אפשר לאכלם חיים, מאודים או כמיצים. יחד עם זאת, אל לנו לשכוח את הגנטיקה והתורשה כך שלא הכל בידינו. ואילו מאמץ קטן מכל אחד מאיתנו לעבור לצורת חיים מטיבה יותר על כל הכרוך בכך תוציא אותנו נשכרים בעתיד.

בברכה, אילנה רפלוביץ
תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים