חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה וסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה וסרטן

כללי
על פי הערכות מחקריות ומדעיות, כ- 30-40 אחוז ממצבי סרטן אצל גברים, וכ- 60 אחוז ממצבי סרטן אצל נשים, ניתן לייחס ו/או לקשר אל גורמים תזונתיים ודיאטתיים.

הגורמים התזונתיים שמעכבים התפתחות תאים חריגים, או אלה המעודדים התפתחות בלתי מבוקרת של תאים חריגים, יבואו לידי ביטוי בתהליכים ארוכים של שנים אחדות, עד עשרות שנים. מעבר להשפעות התזונתיות על סרטן והתפתחותו, יש השפעות מכריעות של מדדים תזונתיים על תאי מערכת החיסון, תפקודם ויעילותם.

גישות ומרכזים רבים לטיפולים משלימים ממליצים על שילוב התזונה במכלול הטיפולי. הגישות שונות לעיתים בהכוונות הספציפיות שלהלן, אך הן זהות בעקרונות המנחים אותן:
מחלות כרוניות וסרטן בתוכן, הן תוצאה של הצטברות ארוכה של תהליכים ניווניים, חומרי פסולת וחסכים תזונתיים.
יכולת הגוף להבריא מותנית בסילוק חומרי הפסולת ברמה המערכתית-תאית ובבניית תאים חדשים בתפקוד אופטימלי.

קיימים קשרים רבים ומשמעותיים בין תזונה לסרטן ובין תזונה לתפקוד חיסוני.
רוב הטיפולים האונקולוגיים אינם תורמים לתפקוד חיסוני אופטימלי או לניקוי הגוף.
בחלק ניכר ממחלות הסרטן קיים סיכון שהמחלה תחזור.

לאור כל זאת, יש חשיבות עליונה להכנסת שינויים תזונתיים ב”מינון גבוה” אל השלב הטיפולי, וכחלק מגישת חיים לאחר הטיפול, לתקופות ארוכות.

תוך התבססות על תזונה צמחונית – טבעונית עם מיעוט שומן, חלבון מהחי ומוצרי חלב וריבוי משקאות טבעיים, מיצים, דגנים מלאים, נבטים ופריטים תזונתיים מיוחדים -קרובות דיאטות הריפוי אל המגמה התזונתית הכללית המומלצת למניעת סרטן.

אגודת הסרטן האמריקנית והאגודה הישראלית למלחמה בסרטן מסבירות גם הן את הקשר בין הרגלי תזונה להתפתחות מחלות ממאירות. ידוע, שיש מרכיבים בתזונה שצריכתם מעלה את הסיכון לחלות בסרטן, ויש כאלה שצריכתם מקטינה את הסיכון לחלות.

כמה מן ההמלצות העיקריות של האגודה למלחמה בסרטן בהקשר התזונתי הן:
הימנעות מהשמנה.
הקטנת צריכת השומן במזון.
הגברת הצריכה של פירות וירקות טריים.
הגברת צריכת הסיבים.
צריכת אלכוהול במתינות.
הקטנת הצריכה של מזונות משומרים, מעושנים ומומלחים.

קיימים כמה הבדלים חשובים בין מגמת דיאטות הריפוי למגמה ה”קונבנציונלית”:
דיאטות הריפוי יהיו “נועזות” יותר – הן יקראו להימנעות מוחלטת ממוצרי חלב (מקרוביוטיקה, טבעונות), או מוצרי בשר (אן-ויגמור) או קפאין או שומן מהחי.
דיאטות הריפוי ישימו דגש על פריטים ייחודיים, כחלק חשוב בהצלחה היומית (למשל: נבטים ומיצי עשב בשיטת אן-ויגמור, אצות ים, גבינת סויה, מקרוביוטיקה).

דיאטות הריפוי מאפשרות התאמה אישית של תזונה לאדם. התאמות אלה עשויות לכלול שינויים ביחסי הגומלין בין מזון טרי למזון מבושל, שינויים לכמות נוזלים/מיצים/תה צמחים, דגש על ירקות לעומת פירות (או להיפך), הרחבה או הגדלה של מנת דגן מלא ליום, יחסים בין חלבונים לפחמימות ועוד.

המלצות התזונה המקובלות מוצעות כאמצעי-מנע. דיאטות הריפוי השונות קובעות הנחיות תזונתיות ספציפיות, כחלק הכרחי ובלתי נפרד הנדרש ליצירת ריפוי. כל אחת מדיאטות הריפוי טוענת להצלחות טיפוליות, כולל אצל חולים במצבים קשים או אצל כאלה שבחרו להפסיק טיפול רפואי.

בברכה, דר` גדעון עירון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים