חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה וסגנון חיים בריא עשוים להפחית סיכון לחלות בסרטן שד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחקרים קובעים תזונה וסגנון חיים בריא עשוים להפחית סיכון לחלות בסרטן שד

מסקנות של מחקרים שנערכו ברחבי העולם קובעים כי אימוץ סגנון חיים בריא הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית, הגבלה של שתיית אלכוהול והמנעות מעישון עשוי להפחית באופן משמעותי את הסיכון לחלות בסרטן השד. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לציבור הנשים בישראל לאמץ סגנון חיים בריא ובכך להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד.

לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד שיצוין בישראל ובעולם בחודש אוקטובר האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לציבור הנשים לאמץ תזונה מאוזנת מופחתת קלוריות ודלה בשומן, לכלול בה בכל יום מגוון רב של ירקות ולשלב גם פרי, להגביל את צריכת השומן מן החי ולהעדיף שימוש מבוקר בשמן זית, שמן קנולה וטחינה על פני שמנים אחרים, להימנע משתיית אלכוהול, ולהגביל את צריכתו לכל היותר לכוסית אחת ליום, לעסוק בפעילות גופנית סדירה, כמו הליכה נמרצת על פי היכולת האישית 3 – 6 פעמים בשבוע במשך 20 – 45 דקות, להימנע מעישון שהינו גורם המוות מספר אחד הניתן למניעה, להיות חכמה בשמש ולהימנע מחשיפה ללא אמצעי הגנה.

המחקרים סוקרים מספר גורמים אשר להם יש השפעה על הסיכון לחלות במחלה.

עודף משקל
הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מעריכה כי רבע מכלל מקרי סרטן השד קשורים לעודף משקל וסגנון חיים הלוקה בחסר פעילות גופנית. הסיכון לחלות בסרטן השד גדול ב 250% יותר בקרב נשים בגיל המעבר אשר סובלות מהשמנת יתר, לעומת נשים בעלות משקל תקין.

פעילות גופנית מתונה
3-4 שעות של פעילות גופנית בשבוע עשויות להפחית ב 40% את הסיכון לחלות בסרטן השד. חשוב לציין כי השפעה חיובית זו של הפעילות הגופנית באה לידי ביטוי גם אם אינה מלווה בירידה במשקל. מובן מאליו הוא שירידה במשקל ושמירה מתמדת על משקל גוף תקין יגרמו להפחתה נוספת בסיכון לחלות.

תזונה דלת שומן
תזונה דלת שומן ופחמימות, אך עתירת פירות וירקות עשויה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד. לאחרונה מצאה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת הרווארד כי תזונה עשירה בחומצה פולית וויטמין B6, כגון, ירקות ירוקים כהים, קטניות, פירות הדר ומיציהם, דגנים מעושרים בויטמינים, עשויה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד באופן משמעותי. מתוצאות המחקר עולה כי אותם נשים אשר הרבו באכילת מזונות אלה או נטלו תוספות של ויטמינים, חלו בסרטן השד בשיעור נמוך יותר בהשוואה עם נשים אחרות.

מומלץ לצרוך מזונות עשירים בוויטמינים, כמו C, A, E וסלניום. מומחי האגודה למלחמה בסרטן ממליצים לאחרונה על צריכה מוגברת של מזונות עשירים בוויטמינים, כמו C, A, E וסלניום. מחקרים נוספים שנערכו בארה”ב מצביעים על כך, כי חומרים אלה עשויים להקטין את הסיכון לחלות בסרטן. הירקות והפירות העשירים בוויטמינים אלה הם: גזר, פלפל אדום וירוק, דלעת, חסה, כרוב סלרי, ברוקלי, תרד, בצל ירוק, עגבנייה, דלורית, שומר, פרי הדר, מלון, מנגו, משמש, אפרסק ועוד. חשוב לאכול אותם בשלמותם, כדי לקבל את כל מרכיבי המזון המגינים. כמו כן, מומלצים מזונות עשירים בסיבים תזונתיים, כמו: ירקות ופירות, כולל ירקות ממשפחת המצליבים, דגנים לא מעובדים כמו: אורז מלא (חום), חיטה מלאה (לחם חי), דגני בוקר וכד`, קטניות כמו: שעועית יבשה, עדשים, חומוס, אפונה, פולי סויה. אחד המחקרים בתחום זה נערך בארה”ב בקרב מאה אלף אחיות בבתי חולים בגיל 34-59. מרכיבי התזונה של המשתתפות במחקר נרשמו מדי יום במשך 8 שנים. נמצא, כי אלו שצרכו במזונן כמות קטנה יחסית של ויטמין A היו בדרגת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן השד.

מזון מערבי מגביר את הסיכון להתפתחות סרטן השד
על פי אחד המחקרים נמצא כי נשים ביפן סובלות פחות מסרטן השד מאשר נשים בארצות המערב. המחקרים הראו, כי אצל היפניות שהתיישבו בארצות המערב וסיגלו לעצמן מנהגי אכילה מערביים, התגלו יותר מקרי סרטן שד מאשר אצל תושבות יפן. בנותיהן של מהגרות אלו סבלו משכיחות גבוהה יותר של המחלה. מאחר וביפן צרכו יותר דגים, אורז, מוצרי סויה ופחות שומנים, סבורים המדענים, כי המזון המערבי עתיר השומן מגביר את הסיכון להתפתחות סרטן השד. לאחרונה, חל שינוי במצב זה ביפן ושיעור סרטן השד עולה גם שם, ככל הנראה בהשפעת חשיפת השוק למזונות מערביים. בנוסף לכך, נמצא כי בהשפעת המזון המערבי מתפתחות הנערות ביפן מהר יותר מבעבר, ומקבלות את מחזורן החודשי מוקדם יותר בחייהן. מכאן שהן נחשפות ליותר אסטרוגן בתקופת פוריותן. השפעה דומה יש כנראה, גם לעובדה שבשנים האחרונות נוטות הנשים ביפן להינשא וללדת את ילדיהן הראשונים בגיל מבוגר יותר.

שתיית אלכוהול
שתיית כוס יין ביום מועילה אולי למניעת מחלות לב, אך עלולה לזרז את התפתחותו של סרטן השד אצל נשים לאחר גיל המעבר. אלכוהול בדם, אף בכמויות נמוכות, מעלה את רמת ההורמונים אשר ידועים כמעורבים במנגנון מחלת סרטן השד, כך עולה מן המחקר שהתפרסם בכתב העת של המכון הלאומי לחקר הסרטן בארה”ב. המחקר בדק רמות של הורמונים שונים בדם אצל נשים לאחר גיל המעבר אשר לצורך הניסוי צרכו רמה יומית של 15 עד 30 גר` של אלכוהול במשך תקופה של שמונה שבועות. תוצאות הבדיקות הראו שרמת האסטרוגן, ההורמון הנשי המעורב בהתפתחותו של סרטן השד, עולה בהתאמה לכמות האלכוהול הנצרכת. המסקנה העיקרית של המחקר היא ששתייה יומית של אלכוהול אף בכמות שאינה עולה על כוס אחת ליום מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד.

באדיבות: האגודה למלחמה בסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים