Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה ומתח. כיצד מגיב הגוף למתח והקשר לתזונה. חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה ומתח. כיצד מגיב הגוף למתח והקשר לתזונה

חלק ב` – לחץ כאן לקריאת חלק א`

רגישות למחסורים תזונתיים

אם וכאשר המתח מתמשך, ורמתו הולכת ומחריפה יגזול הגוף חלבונים נוספים מפלסמת הדם, הכבד, הכליות ומחלקים אחרים בגוף כמו מדופן הקיבה. כיב קיבה (אולקוס) עלול להיווצר לא רק בשל ייצור עודף בחומצת הקיבה, אלא בשל העובדה שחלבונים נגזלו מדופנותיה, ופצעים שנוצרו במעי הגס עקב "אכילת" הציפוי הפנימי של המעי, תוצאה ישירה של הרס חלבון בגלל המתח החריף והמתמשך.

ביום אחד המאופיין במתיחות חריפה, כמות החנקן בשתן עצומה ומצביעה על כך שחלבון שנהרס שווה עד כדי 2-4 ליטרים של חלב. לולא היה אפשר לאכול כמות זו של חלב ביום אחד כזה, אפשר שהרקמות לא היו נהרסות.
בדרך זו סובל הגוף כאשר הוא מאבד חלבונים מהרקמות, כך גם נחלשות העצמות מתוצאה מאיבוד סידן מרקמותיהן, לחץ הדם עלול להרקיע שחקים בשל התכווצות כלי הדם, וכן עוד שינויים מטבוליים הרסניים דומים מתרחשים בגוף במצבי מתח קשים. אי לכך ובתאם לזאת, עלינו להיערך וללמוד כיצד להגן על עצמנו מהחורבן וההרס שגורם המתח.

הכושר שלנו להתמודד עם המתח, תלוי אפוא במידה רבה ביכולת של הגוף לייצר את הורמוני בלוטת יותרת המח ובלוטות יותרת הכיליה. אם חסרים בתפריט חלבונים, ויטמין C, ויטמינים מקבוצת ה-B ובמיוחד B2 ו-B5, ויטמין E, חומצות שומן חיוניות וכולין, ישתבשו ייצור הורמוני בלוטת יותרת המח ויותרת הכליה. ויטמין E-מרוכז בכמותו הגדולה ביותר במח, ונחשב לחיוני ביותר היות והוא מונע את הרס הבלוטות ע"י החמצן.

קרום בלוטות יותרת הכליה רגיש למחסורים תזונתיים אפילו יותר מבלוטת יותרת המח. ללא חומצה פנטוטנית (B5) לא יתרחש ייצור מחדש של כולסטרול לאחר שהמלאי שלו אזל עקב המתח, מה שימנע ייצור ושיקום הורמוני בלוטת יותרת המח, בלוטות יותרת הכליה והורמוני המין.

ויטמין C- הורמוני יותרת הכיליה יכולים אומנם להיווצר גם ללא ויטמין C, אך הדרישה אליו עולה נואשות בשעה שהגוף נמצא במתח חריף, ואם לא יסופק ויטמין זה בלוטות יותרת הכליה עלולות לדמם והפרשת ההורמונים מהן תפחת בצורה משמעותית. ויטמין זה מגביר את קצב ייצור הקורטיזון ע"י שיפור ניצולו, ודחיית ההרס שלו, וכמו כן יוקטנו תוצאות ההרס לגוף עקב מחסור בחומצה פנטוטנית (B5).
ויטמין C חשוב מאד במצבי מתח חריף, היות והוא מנטרל רעלים מזיקים שנוצרים בגוף בזמן המתח. הוא מסיס במים ועל כן מופרש בכמות גדולה בשתן ובמיוחד במצבי מתח חריף. עקב כך יש לדאוג לספק אותו לגוף בכמויות מוגברות במצב זה.

ממחקר שנעשה על 144 חולים מבוגרים מאושפזים, שבלוטות יותרת הכיליה שלהם היו פגועות לגמרי, ולא הגיבו באופן נורמלי, קיבלו את הורמון יותרת המח ATCH 500 מיליגרם ויטמין C בכל יום.
כעבור יממה כבר נצפתה עליה ניכרת בפעילות הבלוטות.
רמת הורמוני הכיליה שנמצאו בדם ושתן היו בסימן עליה מיידית.
וכל זאת אף שחולים אלו סבלו ממחלות שונות וקיבלו תרופות שונות, ניכר אצלם שיפור משמעותי.
(מתוך מחקרים מדעיים שנעשו באוניברסיטת מונטריאול)

המשך שבוע הבא…
בברכה
אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים