חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה והכנה להריון. כיצד תזונה נכונה עוזרת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה והכנה להריון

במהלך עבודתי כתזונאית, פגשתי לא פעם נשים שרצו לתכנן הריון וסיפרו לי על חברותיהן, או אחיותיהן שהיו חולות במיוחד בתקופת הריונן ועל כן הן מבקשות להימנע מכך. נשים שהקפידו לשמור על תזונה נאותה לפני הכניסה להריון, לא נלחמו בבחילות האופייניות לתחילת ההריון, כפי שהיה אולי קורה לו שיפרו את תזונתן כשכבר נכנסו להריון. כמו כן לא הייתה להן בעיה לשמור על דיאטה טובה, היות והייתה להן מטרה שהלהיבה אותן, שלמענה כדאי להן להתאמץ, וכשאכלו מזון מסוים שיש בו מרכיבי תזונה חשובים, גם אם לא רצו, הן ידעו שהוא יתרום לבריאותן ובריאות ילדן בעתיד.

לכשיצא לי לפגוש כמה מנשים אלו במהלך הריונן, הסתבר לי שרובן לא חשו מעולם בבחילות הריון, והחשש להפלה היה רק אצל אחת, ובדרך כלל נשמע מפיהן המשפט “מעולם לא הרגשתי כל כך טוב כמו עכשיו”. אף אחת מהנשים האלו לא ילדה לפני סיום ההריון, ולא תינוק “פגום” או מת. וכמי שראתה כמה תינוקות כאלו הן נראו בריאים ויפיפיים.

שיפור התזונה לפני ההתעברות
בדרך כלל אוכלת כל אשה את המאכלים שהיא אוהבת. ויתכן שהיא סובלת ממספר מחסורים תזונתיים קלים, אפשר שספירת הדם שלה ולחץ דמה נמוכים במקצת, כאבי ראש ועצירות יתקפו אותה לפעמים, מצב שיניה אינו משביע רצון, וחניכיה מדממות. כמו כן אולי היא סובלת מהצטננויות, דלקת כלשהי או אלרגיה כלשהי. אשה כזאת מאמינה שהיא לכאורה בריאה, היות והיא אינה יודעת מה פירושה של בריאות אמיתית.

במצב זה היא מתעברת, והידיעה שהיא אכן התעברה מתחוורת לה עם תחושת הבחילות הנלוות למצבה. גם אם הבחילה קלה, כמעט ואינה מסוגלת לאכול כיאות בתקופה זו. המחסורים התזונתיים עלולים להיות חמורים יותר, דווקא בזמן שצורכי התזונה גדלים במידה רבה. הבחילות עלולות להמשך שלושה חודשים ואולי יותר, ולהתפתח להקאות קשות ומזיקות. גם אם אחרי תקופת הבחילות ובשאר חודשי ההריון תשמור האשה המעוברת על דיאטה טובה, הרי שיהיה לה קשה מאד ואולי בלתי אפשרי לפצות את הגוף על ההזנחה התזונתית שלפני ההריון, וסיכוייה ללדת תינוק בעל בריאות משביעת רצון יהיו קטנים.
ככל שהאשה תשמור על תזונה טובה טרם ההתעברות, יקטנו הסיכויים לסיבוכים כלשהם. מהלך ההריון יהיה תקין, עשויה להימנע רעלת הריון, לידה מוקדמת ואפילו צירי הלידה יהיו קלים יותר.

קשיים בהתעברות
תת תזונה של הבעל או האשה יכולה למנוע התעברות. מחסור בויטמיןA הפחית במידה ניכרת את הפוריות וגרם נזק לתאים היוצרים זרע.
מחסור קל בויטמין E גרם ליצירת מספר קטן יותר של זרעונים בעוד שאם המחסור יהיה חמור יותר יסבול הגבר מעקרות של ממש. כאשר הוספו הויטמינים החסרים, ובמיוחד כששולבו יחדA+ E היה שיפור משמעותי באיכות הזרע של הגברים. מחסור בויטמינים מקבוצת B ובחלבונים מחליש את כושר התנועה של הזרעונים, ומקטין את ייצור הזרע והביצית גם יחד.

מחסור בחומצה פנטוטנית ((B5 ובויטמיןB 12- עלולים לגרום לעקרות אף הם.
לקיחת הויטמין וכן זריקות של B-12 העלה את מספר הזרעונים אצל הגברים מ- 3 מיליון תאים ל- 140 תאים פעילים ביותר, ואילו לנשים אנמיות שסבלו מעקרות עזר הויטמין להתעבר.

מחסורים באבץ ובמנגן עלולים להקטין את הפוריות אצל גברים אשר מזונם גודל על קרקע הדלה בהם. חוסר מנגן עשוי לגרום להעלמות מוחלטת של הזרעונים. כאשר התזונה נאותה נמצא ריכוז גבוה של אבץ החיוני מאד לפוריותו של הגבר בזרע, באשכים ובבלוטת הערמונית יותר מבכל מקום אחר בגופו.
ההתעברות אצל זוגות שסבלו מקשיים להתעבר, זכו לכך לאחר שקיבלו תוספות של אבץ מידי יום.

נשים עקרות בעלות משקל יתר, מתעברות לאחר הורדה במשקל בדיאטה העשירה בחלבון וללא סוכרים פשוטים (סוכר לבן). גם תת תזונה עלול לגרום לקשיים בהתעברות. עובדות אלו הוכחו ונתגלו במחקרים שנעשו על נשים בזמן מלחמת העולם השנייה.

עישון ושתיית אלכוהול מקטינים את מספר הזרעים החיים ואת כושר התזונה שלהם.
הימנעות מהרגלים אלו הגדילה את הסיכוי להצלחת ההתעברות.
אם קיים קושי להתעבר על האשה ללכת עם בן זוגה לגינקולוג טוב או לרופא אחר המתמחה בבעיות עקרות, ובנוסף להוראות הרופא, עליהם לשמור על תזונה טובה ככל האפשר. במידה ויתברר כי עקרותה של האשה אינה ניתנת לטיפול ובכך לא יושג ההריון הנכסף, כדאי לחשוב על דרכים חלופיות להגשמת האמהות וההורות ע”י אימוץ למשל. אשה אחת אמרה לי “אם אין לך ילד אין לך דבר” (?,!).

המשך בשבוע הבא….
בברכת בריאות טובה
אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים