חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה והכנה להריון. כיצד תזונה נכונה עוזרת. חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה והכנה להריון. כיצד תזונה נכונה עוזרת

חלק ב` – לחץ כאן לקריאת חלק א`

ההריון יוצר מעמסה נוספת על גוף האשה, עובדה המגבירה את הצורך בכל מרכיב תזונה. דרישות הגוף לויטמינים מקבוצתB כמו לויטמיןB6 , חומצה פולית וויטמיןE גדלות לעין שעור באופן מיידי לאחר ההתעברות.

בניסוי שנערך על מתנדבים, שיצרו אצלם מחסור בויטמין B6 הופיעו אותן התופעות הקיימות אצל מרבית הנשים בשלב זה או אחר של ההריון. בחילה, הקאות, עוויתות בידיים וברגלים, עצבנות, רעד, דקירות ותחושת כהות באצבעות, נדודי שינה, סחרחורת, כאבי ראש, חוסר מנוחה, עייפות, קשקשים, באשת הנשימה, גזים במעיים, אנמיה, ריח של ריקבון בצואה, אצירת מים בגוף, טחורים וגירוי מכאיב סביב אברי המין. כאשר הוספו למזונן של הנשים ההרות 10 מיליגרם של ויטמין B6 מדי יום, במשך חודש חודשיים, נעלמו הסימפטומים הבלתי נעימים האלה, כולל הבחילה. אך כאשר הופיעו ההקאות לפני תוספת הויטמין היה צורך ב- 50 עד 100 מיליגרם של B6 על מנת להפסיק אותן.

כבר בשנת 1942, היו כמה רופאי נשים שידעו לרשום לנשים ההרות ויטמיןB6 או פירודיקסין (שמו של B6) אך עד היום ישנם רופאים אחרים, שרושמים תרופות כימיות רעילות מאד נגד בחילה, הדומות בהרכבן לפרוגסטרון סינתטי, והעלולות לגרום לכך שתינוקות ממין נקבה ייוולדו אנדרוגניות, עם אברי מין זכריים מפותחים מידי. גם ללא לקיחת תרופות, עלולות הבחילות וההקאות לגרום למחסורי תזונה חמורים ומשמעותיים וליצור מומים או נזק מוחי אצל העובר.

ניתן להעריך את כמות החסר של ויטמין B6 על פי כמות החומצה הקסנטורנית המופרשת בשתן בעת מחסור בויטמין. מאחר שאמצעי מניעה הנלקחים דרך הפה מחקים הריון, הם יוצרים דרישה מוגברת לויטמין,B6 חומצה פולית וויטמיןE . חסרים אלו יישארו גם אם הופסק השימוש באמצעי מניעה חודשיים לפני ההריון. כל אשה שנטלה אמצעים למניעת הריון, סבלה בחילות והקאות, או מסימפטומים אחרים שהם תוצאה של חוסר בויטמין B6 במשך ההריונות הקודמים שלה, טוב תעשה אם תוסיף לתזונתה מהויטמין, חומצה פולית וויטמיןE כך שהחסר יעלם וזאת לפני ההתעברות הבאה.

ניתן למנוע הפלה לפני ההתעברות – אין ספק שכל רכיב תזונה חשוב להריון תקין.

מחסור בויטמין E החיוני לשם חלוקת תאים תקינה הוא מהגורמים העיקריים להפלות. אחד מתפקידיו החשובים של הויטמין הוא לזרז את פעולתו של ויטמיןA הדרוש לשם ריפוד הרחם ברקמה בריאה על מנת תוכל לקלוט את הביצית המופרית.
מחקר שנערך על 72 נשים שכל אחת מהן עברה 4 או 5 הפלות, ילדו כולן תינוקות בריאים לאחר שהן ובעליהן נטלו ויטמיןE במשך חודשיים שקדמו להתעברות, ושהנשים המשיכו לנטלו בתקופת ההריון. כאשר נשים אלו הפסיקו לנטול את הויטמין, התרחשה אצלן שוב הפלה בהריון הבא שלהן.
הסברה העיקרית של החוקרים היא שהויטמין מקטין בצורה משמעותית את הצורך בחמצן שהאספקה שלו נמוכה בשלבים הראשונים של יצירת העובר.
אם היה חשש להפלה הוא בוטל עם לקיחת ויטמין E כבר עם הופעת הסימנים הראשונים כמו הופעת כתמי דם, או דימומים של ממש.

יחד עם זאת לא נמנעה לידת תינוקות פגומים אצל נשים אלו לעומת נשים שהריונן היה תקין מן ההתחלה.

גורם נוסף להפלה, שהוא טרגי לא פחות הוא המחסור בחומצה פולית (מקבוצת ויטמיני ה-B) התפקיד החשוב ביותר של חומצה פולית הוא יצירת חומצות גרעיןDNA ו- RNA האחראיות לנשיאת הדגם התורשתי ועוזרות בהטמעת חלבונים בכל תא בגוף עם ההתעברות. אם ברצון האשה – אם לעתיד שתינוקה יהיה בריא, עליה לספק ויטמין זה מבעוד מועד עוד בטרם תתעבר.

מחקרים הוכיחו שאצל יותר ממחצית הנשים שהפילו או שהיו להן כתמי דם בזמן ההריון, היו סימנים מובהקים של חסר בחומצה פולית. גם נשים שכביכול הקרינו בריאות, אבל סבלו מהפלות חוזרות ונשנות, זכו ללדת לבסוף תינוקות בריאים לאחר שנטלו תוספת של חומצה פולית לפני ובזמן ההריון.
לעיתים הספיקה כמות של 0.5 מיליגרם חומצה פולית מידי יום על מנת למנוע הפלה. אך אם נלקח הויטמין לאחר שהופיע דימום לא נמנעה תמיד הפלה כפי הנראה בשל נזק בלתי הפיך שכבר נגרם לעובר.
גם מחסור קל שאין בו כדי גרימת הפלה, כן גרם להיפרדות השליה מקיר הרחם מצב הנקרא ברפואהABRUPATIO PLACENTAE , שהוא מצב שכיח ללידה מוקדמת. כמו כן לנשים החסרות חומצה פולית נולדים לפחות פי שניים יותר תינוקות פגומים מאשר לאלה שקיבלו חומצה פולית לפני ההתעברות.

מחקרים הוכיחו שחסר בחומצה פולית הוא החסר השכיח ביותר מבחינה תזונתית בזמן הריון.

אשה אחת מכל חמש נשים חסרה בויטמין זה. ועל כן ממליצים החוקרים שאשה אשר בעברה היסטוריה של הפלות, לקחת לפחות 5 מיליגרם מהויטמין בזמן ההריון, ולנשים אחרות לקחת 0.8 מיליגרם של הויטמין לפני ההתעברות ובמשך ההריון.
השלמות ויטמינים מסוגים מסוימים חסרים ברכיב תזונה זה עד היום, על כן יש להיוועץ ברופא או תזונאי המתמחה במתן תוספי מזון לשם השלמת החסר או שמירה על רמה נורמלית לפני ההריון ובזמן ההריון של חומצה פולית.

המשך בשבוע הבא,,,,
בברכת בריאות טובה,
אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים