Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תזונה ובריאות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה ובריאות

בריאות מושג גמיש. זהו מצב אידיאלי שאיש מאיתנו אינו יכול להשיגו ללא תזונה נכונה, כי תזונה אופטימלית היא מצב אידיאלי וכי כל התזונה האנושית מורכבת מפשרות. ההגדרה הרפואית של הבריאות היא חוסר מחלה, הגדרה זו גמישה מאד מכיוון שתלוי מהי מחלה בעיני כל אחד לדוגמא לא מתייחס לסימפטומים כגון עודף משקל, קשקשים, שיער יבש, ראיה לקויה, עור מתקלף, ציפורניים שבירות, סינוסיטיס, קשיי עיכול. אנו צריכים למנוע את המחלות ולא לחכות לרגע בו נשב בחדר הרופא ונספר לו מה כואב לנו, אנשים מקבלים מחלות מסוימות כבריאות נורמלית, אך אם התקדמות המודרניזציה הולכות ומתרבות המחלות הכרוניות והמסוכנות ונעשות יותר מקובלות משום שהן אינן יוצאות דופן עוד. כיום ניתן לראות שמחלות כמו סרטן, התקפי לב, לחץ דם גבוה התקבלו בקרב האוכלוסייה כדבר מובן מאליו החל מגיל מסוים, אך יש לזכור כי אין זה הכרחי כמובן, אפשר לשמור על בריאות תקינה גם עד יום חיינו האחרון, כמובן בתנאי שנשמור על תזונה נכונה, אורח חיים תקין הכולל פעילות גופנית וכן בריאות נפשית.

מומי לידה עשויים לנבוע מתזונה קלוקלת של ההורים לפני ובמשך הריון בייחוד תזונת האשה. מחלות והפרעות ללא שונות ימשיכו להיות כל עוד האדם אוכל לשם תענוג ולא לשם בריאות. הבריאות אינה רק מצב של חוסר מחלה, בריאות טובה פירושה מצב של הרגשה גופנית ונפשית טובה. הידע הרב שהצטבר בעולם המדע על פעילותם של חלבונים, שומנים, פחממות ומרכיבי תזונה שונים בגוף האדם נותן בידנו כלי עזר חזק לשחרר את האדם ממחלות מיותרות. התזונה עושה את האדם, מה שאנו אוכלים היום משפיע על אורח חיינו, על יעילות עבודתנו, מגביר או מקטין את ההתנגדות של הגוף למצבי מתח, מחלות ודלקות. גם רמת אינטליגנציה של ילדים מושפעת ישירות מהתזונה. ע"י בחירה נבונה של המזון תספק כמות המזון שנאכל בריאות שופעת.

יש לפתח מודעות לסימני המחסור במרכיבי תזונה ע" אותות הגוף. סימני מחסור יכולים להיות: השמנת יתר, רזון יתר, חיוורון, עור מדולל ומקומט, עור שומני ומתקלף, חריצים הנמשכים מהשפתיים, עניים אדומות, כתמי ציפורניים, עמידה עייפה, ראש שפוף, חזה מכונס וכרס בולטת. התזונה יכולה לרפא על ידי שיתוף פעולה עם התהליכים הביולוגיים וחיזוק מנגנוני החיסון הטבעיים של הגוף. הבעיה העיקרית היא שיבוש האיזון הכימי של רקמותינו. תאי הגוף מתחדשים ללא הרף על ידי מרכיבי התזונה שלנו. כל המחלות הן כימיות ולכן אפשר לפתור אותם על ידי תזונה. אנו יודעים כיום על מחלות קטלניות הנובעות מחוסר מרכיבי תזונה כגון צפדינה מחוסר ויטמין C, ברי ברי מחוסר ויטמין B1, פלגרה מחוסר ויטמין B3 אנמיה מחוסר ברזל או B12 הן מהמפורסמות ביותר אך כמובן שיש מחלות נוספות רבות הקשורות עם חסרים אחרים. הטיפול במחלות אלו הוא פשוט ביותר, יש רק להוסיף את הויטמין החסר במינון גבוה מהרגיל לתקופה מסוימת יחד עם תפריט היומי הנכון והמלא והסימפטומים האלו נעלמים.

המחלות הללו הן נדירות, היום מלבד אנמיה שעדיין קיימת, אך באוכלוסיה סובלים רבים מחסרים אחרים אשר אינם מורגשים כמחלה חיצונית אך הגוף מרגיש היטב מבפנים או מצד שני עודף של חומרי מזון בלתי רצויים, כגון עודף שומן רווי אשר גורם לכולסטרול והתקפי לב. מצבים של מחסורים קלים בויטמינים ומינרלים גורמים להתפרצות של מחלות או הפרעות רבות משניות בחריפותן הגורמות סבל רב כמו עצבנות, עייפות, עצירות וכו`. הפרעות משניות אלו חשובות אף הן למרות שלרוב לא מיחסים להן חשיבות, הפרעות אלו הנחשבות קלות הולכות ומתפתחות ומסתבכות למחלות רציניות יותר.

שיפור התזונה עשוי לשפר גם מחלות תורשתיות ולמנוע אותם לגמרי לעתים קרובות. יש להבין שמערכת העצבים הנה חלק מגופנו, כאשר היא אינה עובדת כשורה, עלולות להופיע שוב הפרעות שונות כגון: דיכאון, מתח, דאגה, חוסר יכולת להתרכז, כאבי ראש ועוד… החיידקים והוירוסים אינם גורמי המחלה אלא ניוון כוח ההתנגדות הטבעי של הגוף למחלות הוא הגורם לכל המחלות. התנגדות נחלשת לאט כתוצאה מרכישת הרגלי חיים הרסניים. תזונה לקויה וחסרת רכיבים חיוניים עתירת כימיקלים ודלת ויטמינים ושינה לא תקינה הם חלק מהגורמים. החיידקים קיימים סביבנו כל הזמן, לרוב אינם מחליאים אותנו, כוח ההתנגדות הטבעי שלנו הוא ההסבר היחיד לשאלה מדוע אין אנו חולים כל הזמן אלא רק מדי פעם כאשר מערכת החיסון הטבעית שלנו נחלשת.

לרוב המחלות ישנם אותם גורמים בסיסיים כגון שיבוש התהליכים הביולוגיים בגוף, אכילה מרובה מדי, עודף חלבונים, סוכנים, שמנים, מחסור בתזונה, חלוף חומרים איטי מדי והצטברות חומרי פסולת בגוף מהרעלים שבאוויר, במים ובמזון. הרעלים המצטברים בגופנו ממקורות פנימיים וחיצוניים מנטרלים ויטמינים ומינרלים וגורמים למחסור בתזונה. מצבים של שיבוש האיזון הכימי של הרקמות, הרעלה עצמית, מחסור בחמצן בתא ובחלוף חומרים בלתי יעיל גורמים בהדרגה להחלשת כוח ההתנגדות הטבעי.

על מנת להגיע לתוצאות טובות יש לדאוג לתזונה מאוזנת ונכונה המבוססת על ירקות ופירות טריים בתוספת דגנים בעיקר מלאים וחלבונים מהחי או מהצומח. דיאטה קלוקלת מנטרלת את השפעתם של הויטמינים והמינרלים. לעומת זאת יש להמעיט במזון מתועש שהתעשייה הוסיפה לו ויטמינים כימיים. כמו כן חשוב שהתזונה תכיל תאית מספיקה כי גם חוסר תאית מביא לידי מחלות כגון עצירות, כולסטרול ולחץ דם .
יחד עם כל זאת יש להיוועץ באיש מקצוע על מנת לקבוע את התפריט החיוני והמתאים לכל אחד באופן אישי.

בברכה, ד"ר סיגל תמיר – תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים