Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תורשה ועודף משקל בילדים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תורשה ועודף משקל

לעתים אנו פוגשים את אותם תינוקות בעלי לחיים שמנמנות המזמינות מגע וסימפטיה, יש לדעת שעל אף היותם חמודים ומתוקים, אם לא ישנו את הרגלי האכילה שלהם יגדלו להיות ילדים ונערים שמנים וישמשו כלעג בידי חבריהם. בבגרותם המאוחרת יזדקקו לדיאטה, רקמות שומניות מיותרות מתנחלות ברגליים, בבטן, בזרועות בשאר חלקי הגוף כבר בגיל הרך. הן מתבצרות באותם מקומות ומסרבות לעזוב את הגוף ללא דיאטה או פעילות גופנית, שבגיל מאוחר קשים לבצוע.

רוב הילדים השמנים קיבלו את המראה הזה מהאבסת יתר ומשקלו של הגורם התורשתי. ילדם שאוכלים יותר מדי סוכרים ושומן ומתנועעים מעט מדי, יגדלו להיות אנשים שמנים, אם אכן ימשיכו באותו אורח חיים שאינו בריא. התנהגות לא נכונה בשעת הארוחה וסגנון חיים בלתי בריא הם התנהגויות נרכשות בד"כ מההורים, לעתים תכופות יושבים הם מול הטלוויזיה כשעל השולחן מונחות ערמות של פיצוחים, חטיפים ובקבוקי שתייה ממותקים. כך בדיוק נוצרת שושלת של עודף משקל ואכילה כפייתית.
כמות של 150 קלוריות מיותרות ביום עלולה להצטבר למשקל עודף של 3-5 ק"ג בשנה. כמות קלורית כזאת חבויה בחטיף, בכמה סוכריות, בכוס מיץ פירות, קולה או בבננה אחת.

כדי להימנע מחריגות כאלו יש לנהל רישום במשך שבוע כד לקבל תמונה מלאה לגבי הרגלי האכילה של הילד וכך לזהות את נקודות התורפה. כדי להוריד במשקל צריך לעשות וויתורים, לנקוט במשמעת עצמית ולצמצם את צריכת המזון שאליה הילד היה רגיל. אלה הן משימות קשות למבוגר ובמיוחד לילד. לכן, ילד שמן זקוק לתמיכה מההורים שצריכים לשמש עבורו דוגמא. הורים זללנים שצורכים כמויות אדירות של דברי מתיקה וחטיפים, יתקשו לשכנע את ילדיהם להימנע מאכילה מוגזמת, והילדים יתקשו לקבל וויתורים ושינויים כל עוד ההורים ממשיכים בהרגליהם הקודמים.
כאשר הילדים נמצאים בתקופת הגדילה שלהם, קל להם יותר להוריד במשקל מאשר למבוגרים. את בעיות המשקל שלהם ניתן לפתור במשך הזמן ללא מאמץ בכך שהם ממשיכים לגדול אבל מקפידים לא לעלות במשקל.

ככל שהילד צעיר יתר, קל יותר לערוך שינויים בהרגלי אכילה ויחד עם זאת לרזות. צריך לספק לילד את הכמות הקלורית שלהן הוא זקוק בגילו, אבל פחות שומן, פחות סוכר ופחות משקאות מתוקים. דיאטה חמורה אינה מתאימה לילדים, והורים רבים מכירים את הבעיה מניסיונם האישי. כמעט אין דיאטה שמצליחה להחזיק מעמד, וגרוע מכך, אחרי תקופה קצרה עולים במשקל, לכן עדיף לרדת במשקל בקצב איטי ויחד עם זאת לשנות את ההתנהגות התזונתית, זאת כמובן בעזרת הנחייה מקצועית ואישית.

חוקרים מאוניברסיטת סינסינטי בארה"ב ביקשו לבדוק האם קיים קשר בין השמנה של ההורים לבין משקל יתר בילדיהם ומהו הקשר בין השמנה בגיל צעיר לבין השמנת יתר במבוגרים. החוקרים זיהו ובדקו 854 נבדקים, אשר היו בריאים. התברר שהשמנת יתר עד גיל שנתיים לא היתה קשורה עם השמנה מאוחרת, אלם השמנה לאחר גיל 6 מהווה כ-50% גורם סיכון להשמנה בגיל מבוגר. זאת בהשוואה ל- 10% בילדים שלא הי שמנים בגיל 6. הסיכון להשמנה בגיל מבוגר עולה באופן מובהק אם אחד ההורים היה שמן אף הוא. לפיכך, הסיכון להשמנה בגיל מבוגר תלוי הן בהשמנה בגיל ילדות והתבגרות והן בהשמנת יתר אצל הורים.

מחקר זה מבסס היטב את עניין התורשה שיש להשפעה על השמנה בילדים. ילדים שמנים מסתכנים יותר ממבוגרים במחלות הנובעות ממשקל עודף, העודפים מכבידים על התפתחותם של העצמות ועלולים לגרום נזק למערכת הדם, לב ריאות וכן נזק פסיכולוגי. על מנת לטפל בבעיה אחת ולתמיד ולפתור אותה מהשורש כמובן שיש להיוועץ באיש מקצוע אשר יתאים תוכנית הרזיה הכוללת תפריט אישי ותוכנית לשינוי התנהגותי חשיבתי.

בברכה, ד"ר סיגל תמיר בנימין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים