חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

תה ירוק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

 


תה ירוק – נפלאות התה הירוק


 


התועלת הבריאותית של תה ירוק ידועה במזרח מזה אלפי שנים. פתגם סיני עתיק אומר: “עדיף לא לאכול שלושה ימים, מאשר לא לשתות תה יום אחד”. תה ירוק נמצא יעיל במניעה וריפוי של מחלות רבות, וביניהם קרדיווסקולריות (מחלות הלב וכלי דם) ומחלות הסרטן המהוות גורמי תמותה עיקריים בחברה המערבית.


 


ע”פ מחקר שנערך בהודו, תה ירוק יכול לגרום לדיכוי סרטן השד אפילו בשלבים הממאירים של המחלה. במקרה של גידול סרטני ממאיר, תאים סרטניים מתנתקים מהגידול המקורי וחודרים למערכות הדם והלימפה. משם הם פולשים לאיברים אחרים בגוף וגורמים לגידולים נוספים. המחקר החדש גילה מנגנון מולקולרי לפיו פיטוכימיכלים (חומרים כימיים ממקור צמחי), הנמצאים בתה הירוק, מונעים מתאים ממאירים של סרטן השד לפלוש לרקמות אחרות בגוף וממיתים את אותם התאים הסרטניים.


 


כוס של תה ירוק מכילה עד 200 מ”ג קטכינים (catechins), מולקולות בעלות תכונות ביולוגיות נוגדות חימצון. בין היתר הן מנטרלות מחמצנים מזיקים הנמצאים בתוצרי השרפה של טבק, אשר גורמים לסרטן ריאות. מחקרים נוספים מעידים שלקטכינים יש סגולות רפואיות נוספות. מחקר שנערך בארה”ב מגלה ששני תת סוגים של קטכיניםepigallocatechingallate (EGCG)  & epigallocatechin (EGC)) משפיעים על פעילות של מולקולה נוספת הנקראת AHR (aryl hydrocarbon receptor). AHR היא מולקולה אשר מפעילה שיעתוק גנים הקשורים לחלוק התא. מזהמים סביבתיים אשר נכנסים לגופינו יכולים להשפיע על AHR ולגרום לביטוי לא מבוקר של אותם הגנים, תהליך שעלול להפוך את התא לסרטני. הקטכינים מעכבים את פעילות מולקולות AHR ובכך מפחיתים את הסיכיים להתפתחות גידולים סרטניים.


 


מחקר אחר שנערך בסלובניה מגלה שאותם הקטכינים הנמצאים בתא ירוק, בעצם פועלים כאנטיביוטיקה טבעית. קטכין EGCG נקשר למולקולה החיונית להתרבות החיידקים – אנזים DNA gyrase, ובכך משתק את פעילותו. ידועים מספר חומרים אנטיביוטיים נוספים אשר משתקים את פעילות האנזים החיידקי באותו המנגנון, אך הם אינם בשימוש בשל תופעות לוואי בלתי רצויות. קטכינים יכולים להוות סוג חדש של אנטיביוטיקה, אשר חיידקים טרם פיתחו נגדה עמידות.


 


תה הינו משקה הנצרך ביותר בעולם, אחרי מים. כשלושה מיליארד קילוגרמים של תה מיוצרים בעולם כלתה ירוק שנה. ישנם ארבע סוגים עיקריים של תה: תה שחור,תה לבן, תה וולונג ותה ירוק, אשר כולם מופקים מאותו צמח התה Camellia sinensis, אך נבדלים באופן העיבוד שלהם. בהשוואה לסוגים אחרים, התה הירוק מעובד בצורה מועטה ביותר, אינו עובר תהליכי חימצון והבהרה, ולכן כל הפיטוכימיכלים נשמרים בו בצורה הטובה ביותר. 


 


יפן היא מדינה אסיאתית המשלבת בתוכה מסורת ארוכת ימים של שתיית תה ירוק ואורך חיים של מדינה מתועשת. מחקר קליני נרחב, שנערך ביפן במשך 11 שנים (1994-2005) ובו השתתפו 40,530 איש בגילאיים 40-80, גילה קשר מובהק בין שתיה תה ירוק לאריכות ימים. נמצא שלנבדקים ששתו 5 ויותר כוסות תה ירוק ביום, הסיכוי למוות מסיבה כלשהי היה נמוך ב 16%, וסיכוי למוות ממחלות קרדיווסקולריות היה נמוך ב 26%, לעומת נבדקים אחרים ששתו כוס אחד ופחות של תה ירוק ביום. במחקר זה לא נמצא קשר הפוך מובהק בין שתית תה לבין תמותה ממחלת הסרטן.


 


  חוקרים מאוניברסיטת ייל שבארה”ב, בחנו כ-100 מאמרים מדעיים העוסקים בסגולות הרפואיות של תה ירוק, והיגיעו למסכנה שצריכה מוגברת של תה ירוק במדינות אסיה, יכולה להסביר את מה שמכונה “הפרדוקס האסיאתי”. מהות הפרדוקס האסיאתי בכך שלמרות שרבים באסיה הם מעשנים כבדים, בחלק הזה של העולם יש פחות מקרים של מסרטן ומחלות קרדיווסקולריות מאשר בארה”ב ובאירופה. אחד ההסברים למניעת מחלות קרדיווסקולריות, הוא בכך שהקטכין EGCG מונע חימצון הכולסטרול LDL, אשר בתורו גורם לסתימת כלי דם ואירועי לב ומוח הנובעים מכך.


  מחקרים רבים נוספים מעידים על יעילות התה הירוק בעיכוב פלישת HIV (הוירוס הגורם למחלת האיידס) לתאי מערכת החיסון T-cells, השפעה מרגיעה שלו על מערכת העצבים המרכזית, פעילות אנטי-דלקטית ו… הרשימה עוד ארוכה.


 

אז תשתו הרבה תה ירוק ותהיו בריאים!

  


מחברת: שלומית דיקובסקי


 


מקורות:


1. Yale University (2006, June 6). Green Tea And The ‘Asian Paradox’. ScienceDaily. http://www.sciencedaily.com­ /releases/2006/06/060606183717.htm


2. National Institute Of Chemistry, Slovenia (2007, January 16). Cup Of Green Tea To Keep The Bacteria Away. ScienceDaily.


http://www.sciencedaily.com­ /releases/2007/01/070116132946.htm


3. Uniformed Services University of the Health Sciences (2007, December 9). Green Tea Shown To Possess Antitumor Effect In Breast Cancer. ScienceDaily. http://www.sciencedaily.com­ /releases/2007/12/071208171411.htm


4. University Of Rochester Medical Center (2003, August 5). Green Tea’s Cancer-fighting Allure Becomes More Potent. ScienceDaily.


http://www.sciencedaily.com­ /releases/2003/08/030805072109.htm


5. JAMA and Archives Journals (2006, September 13). Consumption Of Green Tea Associated With Reduced Mortality In Japanese Adults. ScienceDaily.


http://www.sciencedaily.com­ /releases/2006/09/060913100352.htm

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים