חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שעור יתר בנשים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שעור יתר בנשים

סיבות לשעור יתר וטיפולים

שעור יתר בנשים לא מוכרח להיות ממקור הורמונלי. שעור יתר שלא ממקור הורמונלי מכונה בשפה הרפואית היפרטריכוזיס (HYPERTRICHOSIS). הוא מתאפיין בפזור כללי של שיער עדין על פני הגוף, יתכן יותר בידיים וברגליים. תורם למציאותו גורם תורשתי או עדתי. בבדיקות הדם אין למצוא רמות מוגברות של הורמונים זכריים. אינו מלווה בפצעי בגרות או בהגדלת מסת השרירים. לעיתים מצב זה מופיע באנשים הלוקחים תרופה שיש לה השפעה זכרית קלה או בשלב ראשון של הפרשת יתר של הורמונים זכריים.

שעור יתר הנגרם עקב הפרשת יתר של הורמונים זכריים – הירסוטיזם (HIRSUTISM) פיזור השיער הוא בעיקר פנים, סנטר, צוואר, קו האמצע של החזה והבטן, גב עליון ותחתון, עכוזים וחלק פנימי של הירכיים. השיער גס ושחור. יכול להיות מלווה בהפרשה מוגברת של בלוטות החלב בעור ופצעי בגרות. כיוון שרגישות זקיקי השערה ובלוטות החלב שונים יתכנו מקרים בהם בולטים רק פצעי בגרות ואחרים רק שעור יתר.

סמני הפרשת יתר של הורמונים זכריים: שעור יתר במקומות אופייניים, פצעי בגרות, הגדלת הדגדגן, מבנה גוף שרירי, אבוד שיער ברקות, שנויי קול, דלדול החזה והפרעות מחזור.

הסיבות לסימני הפרשת יתר של הורמונים זכריים בנשים:
הפרשת יתר מבלוטת יותרת הכיליה, חסר אנזים מלידה, מחלת או תסמונת קושינג, הפרשת יתר של הורמון גדילה או פרולקטין, גידול, הפרשת יתר מהשחלה,
שחלות פוליציסטיות, גירוי כרוני ע”י HCG, חסר אנזימטי, תסמונות עם תנגודת לאינסולין, גידולים, שאריות תאי אדרנל בשחלה.

סיבות אחרות:
תרופות שאינן סטרואידים- פניטואין, מינוקסידיל, דיאזוקסיד, תרופות עם תכונות אנדרוגניות, תת פעילות של בלוטת התריס, יצירה ביתר ברקמת שומן
P.C.O =ׁPolycistic Ovary Syndrome, שחלה פוליציסטית. שחלה שיש בה שלפוחיות (ציסטות) הסיבה השכיחה ביותר להפרשת הורמונים זכריים בנשים. בתסמונת זו השמנה, שעור יתר, חסר וסת, הפרשת יתר של הורמונים זכריים ושחלות פוליציסטיות. תתכן הופעה בעור של אכנטוזיס ניגריקנס – אזורי עור כהים במיוחד בבתי השחי ובצוואר, מופיעים בדרך כלל כאשר יש תנגודת לאינסולין. מבחינת הורמונים רמת LH גבוהה לעומת FSH. הפרשת ה- LH המרובה גורמת ליצור יתר של הורמונים זכריים בתאי שחלה. (תאי התקה יוצרים אנדרוסטנדיאון). ריבוי יצירת ההורמונים הזכריים בשחלה, גורם לנוון מוקדם של הגופיפים היוצרים ביציות (פוליקולים), גדילה מאחרת והבשלה מאוחרת של פוליקולים ויצירת ציסטות והתעבות “קליפת השחלה” (הקורטקס). בגלל הפרשה יחסית נמוכה של FSH, יש ירידה ביצירת האנזים (ארומטז) ויצור יתר של ההורמון הנשי – אסטרוגן. ההורמונים הזכריים הופכים ברקמות הקפיות ובמיוחד בשומן לאסטרוגנים. האסטרוגן (ההורמון הנשי) מגרה את ההיפופיה ליצר עוד LJ ולהחמיר את הפער בין LH ל- FSH.

ב- PCO נמצאה רמה נמוכה של חלבון קושר הורמוני מין הגורם להעלאת ריכוז הטסטוסטרון החופשי, המגביר את שעור היתר. PCO מופיע בשכיחות גבוהה יותר בנערות שהופיע בהן שעור מיני בגיל צעיר. במהלך הברור יש לשלול חוסר אנזים מלידה. אם כי גם ב- PCO מופיע חוסר אנזימים בדומה לחסר אנזימים ביותרת הכיליה (11 הידרוקסילז, 21 הידרוקסילז, 3 ביטא הידרוקסי סטרואיד דהידרוגנז). ולשלול גידול

טיפול ב- PCO: תרופות נוגדות הורמונים זכריים: ציפרוטרון אצטט – מפריע לפעולת הורמונים זכריים וחוסם הפרשת LH, חומר זה נמצא גם בגלולות דיאן. גם גלולות נגד הריון יכולות לפעול ע”י העלאת החלבון הקושר הורמוני מין וע”י כך מפריע להורמונים הזכריים להפעיל את הרצפטור. ירידה במשקל והפחתת כמות רקמת השומן, אף היא עוזרת.

בברכה פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים