Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שמנות ועודף משקל אצל ילדים – מתכון לבעיות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שמנות ועודף משקל אצל ילדים – מתכון לבעיות

שביעות הרצון והסיפוק העצמי אותם חוות אמהות רבות לנוכח מראה תינוקן השמנמן או ילדיהם "המלאים" הינה טעות בסיסית באופן חשיבתן והשקפת עולמן. בעבר תינוק שמן או ילדים שמנים הצביעו על בריאותם הטובה והבליטו כביכול שפע כלכלי במשפחותיהם. מחקרים רבים בנושא עודף משקל ושמנות אצל ילדים, הניבו מסקנות אחרות והפוכות לגמרי מן הדיעות הקודמות על התופעה.

מבחינת בריאות הגוף – התפרצויות ונוכחותן של מחלות שונות כמו סכרת, יתר לחץ דם, בצקות, הפרעות עור שונות, תחלואה תכופה עקב מערכת חיסון חלשה, עייפות, לאות, עצלנות וכבדות, הן רק חלק מן הבעיות הגופניות המיוחסות לילד השמן.
עודף משקל הינו מתכון אמיתי וודאי ליצירת עומס על כלי הדם והלב בעתיד וכן מחלות לב. בנוסף לתזונה לא מסודרת ושאינה מתאימה לילד ולצרכיו, מיעוט בתנועה תורם לעודפי השומן והסוכר להיאגר ברקמות ולהפוך לשומן ובכך לצבור עודף משקל. הקידמה בחייהן של נשים שהן אימהות, הצורך שלהן בהישגיות, קרירה ושוויון בעולם הגברי בו הן חיות, יוצר אצל רבות מהן קדימות קרייריסטית, בעוד שהבית וכל המשתמע ממנו נדחים הצידה. יצר ההישרדות הינו דחף חזק של כל אדם באשר הוא, וילדים במיוחד מתמחים בניצולו, כשעובדה רצונם להוכיח עצמאות ולהרגיש חופשיים מתבטא במעשיהם השונים.
על כן הם ידאגו להכין ארוחות מהירות וקלות כמו "פיצה-פיתה" עם הרבה גבינה צהובה, מטוגנים עם קטשופ במיקרוגל או מטוגנים אותם הם יאכלו כאוות נפשם באין מי שיגביל אותם, כשמחוץ לביתם הם דואגים לאכול שוב פיצות, ממתקים רבים המשווים להם תחושת שובע, ואחרי כל אלה הם משקים עצמם בליטרים שלמים של קולה ומשקאות קלים אחרים. עם לא די בזה הם מתעצלים ללכת ברגל הביתה, ומזעיקים את אחד ההורים או מישהו אחר שיסיעו אותם. אין בכל אלו שום ברכה והתוצאה לא מאחרת להראות. כל כמה חודשים אנו עדים לתוספת משקל אצל ילדים עם נטיה משפחתית להשמנה, עם הזמן הם מתבגרים כבעלי עודף משקל ומגיעים למימדים כמעט חסרי תקנה.

במחקרים אחרים על התנהגות ילדים בעלי עודף משקל ושמנות, הוסקו מסקנות על כך שילדים שמנים בגיל בית הספר, נמצאים בקבוצת סיכון להתעללות מילדים שאינם בעלי עודף משקל. ילדים בעלי עודף משקל מפתחים תחושת קורבנות, זוכים לאלימות כלפיהם ומייצרים בעיות נפשיות אחרות עקב העובדה שהם הופכים למטרות צחוק ולעג אצל ילדים אחרים. הילד השמן מרגיש נחות וחסר ערך ובעל מראה חיצוני לא אסתטי, כל אלו גורמים למשיכת תשומת לב שלילית כלפיהם מילדים אחרים שאינם שמנים. לרוב ילדים שמנים זוכים לשמות גנאי וגילויי אלימות בגוונים שונים, פחות מוזמנים ליטול חלק בחברת הילדים ואף מוקעים ממנה, וזאת ללא קשר לאופיים ולשכלם שאין להטיל בהם שום דופי. ילדים שמנים אינם מהווים דמות לחיקוי ולהתייחסות ועל כן הם נתפסים שונים, לא מסוגלים ולא נחמדים שאין להם מה לתרום לחברה. תחושת התסכול והאכזבה יוצרת אצלם התנהגות שלילית וזאת על מנת להוכיח לחבריהם שהם כן מסוגלים לעמוד ברמת הציפיות מהם, על כן הם ימשכו תשומת לב בכל מחיר ודוקא בהתנהגות אלימה, וונדליסטית. הם יהיו "הפרוטקשן" לקבוצת חבריהם בכל דרך אפשרית ולא יבחלו בשום אמצעי על מנת לזכות באהדתם של חבריהם ולקדם את מטרתם והיא להשתייך לחברה ולהיות מקובלים.

לסיכום – כמובן שילדים בעלי עודף משקל יכולים להיות נחמדים, יפים, חכמים שתרומתם לחברתם רבה ומעשירה, אך אין להתעלם מן העובדות. על מנת לשמור על משקלם התקין של הילדים ולשמרם בריאים גם בעתיד צריך לסגל הרגלי אכילה נכונים במשפחה. רצוי לא לוותר על ארוחה מרכזית אחת עם כל המשפחה לפחות פעם ביום.
הארוחה צריכה להכיל את כל אבות המזון כשהדגש הוא על איכות המזון ולא על הכמות, על המבוגרים שבחבורה לשמש דוגמא ולהראות לילדיהם שלא צריך לאכול הרבה ממזון מסויים כמו לחם, פסטות תפוחי אדמה ושאר הפחמימות ושירקות ופירות הם מזון טוב ובריא שיש להרבות מהם. רצוי לסדר את הארוחה בכלי הגשה יפים וכן את המזון בצבעיו העזים ולסדרו יפה וביצירתיות שתמשוך את הילד לאכול ממנו. ילדים אוהבים צבעוניות, כך שלא יהססו להכניס לפיהם ולטעום מהמזון המוגש להם. יחד עם זאת אין צורך בשום אופן ליצור חרם טוטלי ואכזרי על דברי המתיקה והמאפה השונים, אך בהחלט לדחות אותם למועדים אחרים ובמידה, ולא במקום ארוחות מזינות. סיגול הרגלי תזונה נכונים ומזינים מילדות תמנע מהילד להיות מבוגר בעל משקל יתר וחולה במחלות ניווניות שיגבילו את חייו בכל צורה. רצוי לעודד את הילדים השמנים לפעילות גופנית ויותר תנועה כמו עליה במדרגות, הליכה לבית הספר וממנו ברגל, ופחות להסיעם במכוניות הפרטיות, כל אלו יוצרים אצלם דפוסי התנהגות קלוקלת כעצלנות, פינוק יתר וחוסר מוטיבציה לעשות למען עצמם.

כל אלו פלוס הגנטיקה וכמות תאי השומן המולדים, ילדים בעלי נטיה משפחתית להשמנת יתר רצוי לשמור על משקלם ובריאותם יותר מילד שאין לא נטיה להשמנה. באם לא יהיו ילדים בעלי משקל יתר, תפחת גם האלימות הפיזית והנפשית כלפיהם, הם יהיו יותר מקובלים בחברתם, מאושרים יותר ובעלי מוטיבציה לבלוט ולהשיג הישגים מרשימים בכל מגזר חייהם כשמוטיב האמונה בעצמם וביכולותיהם הוא שמובילם.

חישבו על כך הורים נכבדים!!!זאת משום שבידכם לקבוע את עתיד בריאותם הפיזית והנפשית של ילדיכם לפחות במה שתלוי בכם מתוקף היותם ברשותכם ובאחריותכם, עם אחריות אף אחד לא נולד, תכונה זאת יש ללמד את הילדים, כך שיוכלו לאמץ שינויים חיוביים בהרגלי חייהם ותזונתם ללא שום קושי.

בברכה,
אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים
  Call Now Buttonצלצלו אלינו