Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שמירה על עור צעיר – עדכונים אחרונים מעולם המחקר.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שמירה על עור צעיר – עדכונים אחרונים מעולם המחקר.

הזדקנות העור היא תהליך אשר אינו פוסח על איש מאתנו.
עם חלוף השנים העור מאבד מהאלסטיות שלו, הופך דק יותר ויבש.
גוון העור מאבד מאחידותו, מופיעים כתמי גיל, עולה הנטייה ליצירת פיגמנטציה ועולים הסיכויים לנגעים סרטניים וטרום סרטניים. בעור נוטים להופיע קמטוטים וגם קמטי ההבעה מעמיקים.

מראה עור צעיר נאמד בכמות האור אשר הוא משקף חזרה, עם הגיל חלה הפחתה ניכרת ביכולתו של העור להקרין אור וזאת עקב הפגיעה בבהירותו וצחותו.
חלק ניכר מהזדקנות זו תלוי בכמות השמש אליה נחשפנו במשך השנים וחלק תלוי במרכיבים גנטיים שונים. רק לשם המחשת העניין, נספר כי כ-80 אחוזים מתהליך הזדקנות העור נגרמים בעטיה של קרינת השמש ואילו רק ל-20 האחוזים הנותרים יש אכן זיקה לגילנו הביולוגי!
כיום תהליכים הכרוכים בהזדקנות העור ברורים מתמיד ובעקבות כך הצלחת הרופאים בעיכובו של התהליך גדלה בהתמדה.

הנזק הנגרם מקרני השמש מתווך על ידי הופעת רדיקלים חופשיים בעור. אותם רדיקלים חופשיים מהווים מולקולות פעילות ביותר בעלות השפעה הרסנית על תאי העור ורקמת החיבור המהווה את השלד האלסטי התומך במבנה העור- הקולגן והאלסטין. את אותם רדיקלים חופשיים יש לנטרל על ידי נוגדי חמצון בטרם יספיקו לגרום לנזק, אשר אחד מביטויו הוא האצה בתהליך ההזדקנות.

ישנם מספר תוספי תזונה אשר הוכחו זה מכבר כמונעים חלק ניכר מתהליך התבלותו של העור, חלקם נוגדי חמצון וחלקם מהווים חומרי גלם ליצור משתית סיבי הקולגן והאלסטין בעורנו. מסתבר כי נטילה קבועה של מספר תוספי מזון הוכחה כבעל השפעה מרשימה על עורנו. בהשפעה זו ניתן להבחין בנקל לאחר מספר שבועות של שימוש רציף, גם בעין בלתי מזוינת וללא כל שינוי נוסף בשגרת הטיפוח. ובכן על הבולטים מבין תוספי המזון החיוניים לעור בריא ניתן למנות את הבאים:

חומצה אלפא ליפואית-נוגד חמצון יעיל הנמנה על קבוצת וויטמיני ה-B.

פיקנוגנול- מופק מקליפת עץ אורן צרפתי ונחשב כאחד מנוגדי החימצון החזקים ביותר המוכרים לאדם ובעל זיקה מיוחדת לסיבי הקולגן בעורנו.

וויטמין E- נוגד חמצון מסיס שמן, מהווה את מאגר נוגדי החמצון העיקרי של גופנו.
חומצת שומן גאמא לינולאית (GLA) – חומצת שומן מסוג אומגה 6 אשר מהווה את חומר הגלם לבניית פוספוליפידים, אבני הבניין מהם עשויים קרומי התאים.

גלוקוזאמין סולפט- גליקופרוטאין (חלבון סוכרי) המהווה חומר גלם ליצירתה של רקמת חיבור כגון סחוסים וסיבי קולגן.

וויטמין C- נוגד חמצון מסיס מים חיוני לנטרול נזקי רדיקלים חופשיים וכן חיוני לסינתזת קולגן. בעל תפקיד בעיכוב היווצרות כתמי פיגמנטציה מאחר ומשפיע על המלנוזומים (התאים יוצרי המלנין בעורנו).

תוספי תזונה אלה הוכחו כולם במחקרים קליניים כמשפרים באופן מובהק את מראה העור, עומק הקמטים, מבהירים כתמי פיגמנטציה ומפחיתים את הנזק הנגרם לעור בעטיים של הרדיקלים החופשיים הנוצרים מקרינת השמש.

תוספי תזונה נוספים כדוגמת:
אבץ-מינרל חיוני
וחומצות שומן מסוג אומגה –3-המופקים בעיקר משמן דגי הים הצפוני, אף הם הוכחו כמשפרים נגעים עוריים שונים כדוגמת פסוריאזיס ואטופיק דרמטיטיס.

תוספי מזון אלו ונוספים אפשר אף להוסיף בריכוזים שונים לקרמים לשימוש חיצוני. אם כי חדירתם של המרכיבים לשכבות העור העמוקות מוגבלת יחסית הרי שלחלקם השפעה משמעותית גם בשימוש חיצוני.

ישנן אף מספר תרופות אשר מקורן בוויטמין A(רואקוטן ורטין A) המשמשות כטיפול בעל יעילות מוכחת לתיקון נזקי שמש, הפחתת הסיכון לסרטן עור וטיפול מהפכני באקנה. רטין A (חומצת וויטמין A) הוא למעשה התכשיר היחידי אשר הוכח כבעל יכולת לתקן נזקי שמש קיימים, כמו גם מפחית אפשרות של התמרה סרטנית בתאי העור לאחר שנים רבות של חשיפה לשמש. מניסיוננו עם מטופלים רבים, שילוב של רטין A וחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות (חומצות פירות) היוצרות מעין קילוף קל של שכבת העור העליונה בתוספת נוגדי חמצון בשימוש חיצוני ופנימי מביאים לשינוי דרמטי במראה העור, מרקמו ובהירותו.

במקרים בהם קמטי ההבעה עמוקים, יש צורך לעיתים להזריק חומרים לצורך מילויו של הקמט. קמטי הבעה כמו אלה מצדי האף או אלה המופיעים בין הגבות הם הנפוצים ביותר. עם העלייה בגיל קטן גם נפח השפתיים ומופיעים קמטוטים סביב הפה.
לאחרונה אפשר למלא קמטים אלה ורבים אחרים, להוסיף נפח לשפתיים לעצב מחדש לחיים שקועות או למלא צלקות על ידי חומרים הבטוחים לחלוטין בשימוש.
תהליכי מילוי אלה אורכים דקות קצרות ובדרך כלל מעניקים תוצאות מושלמות ובטוחות לשנים. גם במקרים בהם מבצעים מתיחת פנים יש צורך במקרים רבים בשילוב של הזרקות שכאלה מאחר וקמטי הבעה נותרים עמוקים ועדין זקוקים למילוי.
החומר הנפוץ ביותר בשימוש במרפאתנו בשנים האחרונות הוא ה"ניו-פיל". חומר זה עשוי מחומצה לקטית אשר מהווה למעשה חלק מגופנו, עקב היותה כזו, היא אינה יוצרת כל תגובה אלרגית ואינה מצריכה אפילו מבחן רגישות. חומצה לקטית מהווה תמריץ לרקמות העור העמוקות לשוב ולחדש את יצור הקולגן ורקמות חיבור נוספות וכך מתמלא הקמט או השפתיים על ידי יצור טבעי של קולגן בגופנו.

חומרים נוספים הנפוצים בשימוש הם ה"ארטיקול", הסיליקון והקולגן הוותיק.
דווקא עם קולגן ו"ארטיקול" תתכנה תגובות אלרגיות ואילו עם סיליקון תתכנה תגובות מאוחרות מאוד בלתי נעימות אשר יכולות להופיע שנים רבות לאחר ההזרקה. כיום נהוג לבצע מבחן רגישות לפני הזרקת קולגן וארטקול והזרקת סיליקון אינה מומלצת כלל ועיקר.

ובכן אין ספק כי כיום בידינו ידע אשר לא היה קיים כלל לפני עשור, אמנם עדיין אין בידינו את כל התשובות, אולם היום עם קצת רצון טוב והתמדה אפשר בהחלט לשמר לאורך זמן רב יותר מאי פעם את מראה עורנו.
אם לכל אלה נוסיף תזונה העשירה בנוגדי חמצון, כמו גם נלמד כיצד להפחית את החשיפה לרמות גבוהות של רדיקלים חופשיים על ידי צמצום החשיפה לשמש זיהום אוויר ועשן סיגריות, הרי שדרכנו לשמור על עור פנינו וגופנו לאורך שנים, סלולה.
ככלות הכל, עורנו הוא היחידי שברשותנו…ואם לא נדאג לו היום הוא יפגע, לעיתים ללא תקנה, מחר!

בברכה, ד`ר אודי בר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים