Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שמונה מיתוסים נפוצים בציבור על covid-19 ומדוע אנשים מאמינים להם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

מאז שהנגיף SARS-CoV-2 התהפך עלינו, נולדו תיאוריות קונספירציה רבות, החל מהיות נגיף זה מעשה ידי אדם ועד סיפורי fake על החיסונים נגדו. ננסה להכיל כאן 8 מיתוסים עיקריים ואיך צריך להתייחס אליהם.

 

1) הנגיף "הונדס" על ידי מעבדה בסין!

כיוון שהפתוגן הופיע לראשונה בעיר Wuhan בסין, הנשיא דונלד טראמפ ואחרים טענו ללא כל ביסוס ראייתי, שהנגיף החל דרכו במעבדה שם, ותיאוריות קונספירציה אחדות אף מאמינות שהסינים הנדסו את הנגיף כנשק ביולוגי.
ומדוע מיתוס זה כוזב? סוכנויות הבִּיּוּן בארה"ב הכחישו באופן קטגורי את האפשרות שהנגיף הונדס במעבדה, תוך שהן קובעות שקיים קונצנזוס נרחב בקרב מדענים ש-COVID-19 אינו תוצר ידי-אדם, או נגיף שעבר במעבדה מודיפיקציה גנטית.
הווירולוגית הסינית Shi Zhengli, שחקרה נגיפי קורונה בעטלפים, ואשר הנשיא טראמפ ואחרים טענו שמעבדתה הייתה המקור ל-COVID-19, ביצעה השוואה בין הרצף של COVID-19 לזה של נגיפי קורונה אחרים שהיא ואנשי צוותה בודדו ממערות שורצות עטלפים, ומסקנתה הייתה שרצף זה לא תאם אף לא אחד מרצפי נגיפים אלה.
בתגובה לדרישה לבצע חקירה בינלאומית בלתי-תלויה כיצד הוֹפִיעַ לפתע COVID-19, סין הזמינה חוקרים של WHO לדון בסוגיה זו.

ומדוע אנשים מאמינים לטענותיו של טראמפ ודומיו? הציבור מחפש שָׂעִיר לַעֲזָאזֵל כדי להאשימו בסבל הנורא ובמשבר הכלכלי שגורם COVID-19, וסין, שתמיד הייתה איום מסתורי מהמזרח ומתחרה עם ארה"ב על תואר המדינה החזקה בעולם, היא מטרה נוחה. תאונות מעבדה בגינן משתחררים פתוגנים לאוויר הפתוח מתרחשות לעתים, ולמרות שמדענים רבים טוענים שאפשרות זו לא הוכחה ואינה סבירה לגבי COVID-19, ישנם עדיין חורשי מזימות ואנשים סקפטיים התומכים בנרטיב לפיו סין הנדסה במזיד את הנגיף הסורר על מנת להפיצו בעולם.

 

2) COVID-19 אינו גרוע משפעת!

מאז תחילת הפנדמיה, הנשיא טראמפ שיקר בכל הקשור לחומרה הנשקפת מנגיף זה, תוך שקבע שהוא אינו מסוכן יותר מנגיף השפעת העונתית.
טראמפ עצמו הודה בשני ראיונות שהעניק לעיתונאי Bob Woodward בתחילת פברואר ובסוף מארס 2021, שהוא ידע ש-COVID-19 קטלני יותר מאשר נגיף השפעת, אך ניסה כנשיא להפחית בציבור את תחושת ההיסטריה תולדת הנגיף.
ומדוע ההרגעות של טראמפ באשר לחומרת הנגיף היו כוזבות? קשה עדיין להעריך במדויק את שיעור התמותה של COVID-19, נתונים שיתבררו ודאי במלוא דיוקם וחומרתם במהלך השנתיים הקרובות.
אך כבר עכשיו חוששים אפידמיולוגים שהקטלניות של COVID-19 עולה בהרבה על זאת של נגיף השפעת, כאשר מבין הנדבקים ב-COVID-19 התמותה היא 0.5-1.0%, בעוד שהתמותה משפעת אינה עולה על 0.1%.

 

ה-CDC באטלנטה מעריך ששפעת הורגת מדי שנה בארה"ב בין 12,000 ל-61,000 חולים, ולעומתה COVID-19 הרג עד ה-20 באוגוסט השנה 644,281 חולים מתחילת המגיפה לפני כשנה וחצי. יתרה מכך, אנשים רבים נהנים מחסינות כנגד נגיף השפעת, כתוצאה מחיסונים שנתיים שהיו נהוגים שנים רבות, או כתוצאה מהדבקות קודמות עם הנגיף, בעוד שהעולם לא "נפגש" עד תחילת 2020 עם COVID-19, ולכן נגיף הקורונה הזה אינו ניתן אפילו להשוואה עם נגיף השפעת.

ומדוע אמריקאים ואף לא מעט ישראלים האמינו לדברי טראמפ? אנשים בציבור נוטים להאמין למנהיגיהם, מה גם שטראמפ משתמש הרבה בזקירת בוהן ידו השמאלית להפגנת ביטחון עצמי, תוך הפצת שקר אחד מיני רבים שמספר המתים מ-COVID-19 מוגזם בהרבה ממספרם האמיתי, זאת למרות שלכאורה מספרי המתים מהנגיף נמוכים למעשה מהמספרים האמיתיים.

 

3) אין צורך בעטית מסיכות!!

למרות קונצנזוס נרחב בקרב אנשי הגופים האמונים על בריאות הציבור, שעטית מסיכה מגבילה את ההדבקה בנגיף הקורונה, אנשים רבים (כולל מר טראמפ) התנגדו לעטות אותה.
מושל מדינה ג'ורג'יה Brian Kemp, אף הרחיק לכת וחתם על הוראה אקזקוטיבית האוסרת על גופים ממשלתיים בעיר אטלנטה לדרוש עטיה מנדטורית של מסיכות. מושל זה אף תָּבַע את ראשת העיר אטלנטה, Keisha Lance Bottoms, על כך שהִמרתה את הוראתו ודרשה מתושבי עירה לעטות מסיכות, אך בהמשך נוכח Kemp באיוולתו, וביטל את התביעה כנגד Bottoms.

מדוע ההתנגדות לעטיית מסיכות כוזבת? מסיכות פנים ידועות זה זמן רב כאמצעי יעיל המוגדר על ידי אפידמיולוגים כ-"Source control" (או מניעת הדבקה של אנשים בסביבתו הקרובה של איש חולה). מטה-אנליזה עדכנית שפורסמה ב-LANCET, בחנה 170 מחקרים רלוונטיים ומצאה שמסיכות פנים עשויות למנוע הדבקות עם COVID-19.

כמו כן, ידוע שאנשים המודבקים בנגיף והם א-תסמיניים, נוהגים שלא מדעת בחופשיות במגעים עם אנשים בסביבתם הקרובה, ומפיצים-מדביקים רבים בנגיף. לכן עטית מסיכות קריטית לריסון ההדבקה הסביבתית על ידי נגועים בו ללא תסמינים.
ומדוע רבים אינם מאמינים בחשיבות של עטית מסיכות? ההנחיות המוקדמות של CDC וכן של WHO היו מבלבלות ולא עקביות, בכך שהנחיות אלו קבעו שאנשים א-תסמיניים אינם חייבים לעטות מסיכה.
הנחיות שגויות אלו ניזונו בחלקן מהחסר העולמי של מסיכות כירורגיות או של מסיכות N95, שאמורות היו להינתן בראש ובראשונה לצוותי הרפואה. למרות שמאוחר יותר ההוראה לעטות מסיכות הפכה מנדטורית, עדיין לא מעט אנשים אינם עוטים מסיכות, בתואנה שהנחיה זו עומדת בניגוד לזכות של שליטת האדם על גופו הנכללת במה שמוגדר כ-"CIVIL LIBERTIES".

 

4) אליטות בעלות הון כבעלי חברות פרמצבטיות עושים בנגיף שימוש כדי להרוויח הון תועפות מהחיסונים.

בספר Plague ובסרט על תיאוריית הקונספירציה תחת השם Plandemic, העלתה הסופרת-במאית Judy Mikovits השערה בלתי מבוססת שמנהל המכון הלאומי לחקר אלרגיה ומחלות מדבקות, Anthony Fauci ומייסד מיקרוסופט ביל גייטס, עשו שימוש בעוצמתם על מנת להפיק רווח כספי מקידום החיסונים כנגד COVID-19. בספר ובסרט, מקדמת Mikovits את הרעיון המעוות שהנגיף אכן הגיע מהמעבדה בסין, ואת הרעיון המעוות עוד יותר שעטית מסיכות עלולה לשפעל את הנגיף הרדום.
רעיונות עוועים אלה נתמכו על ידי קבוצת תיאוריית הקונספירציה Qanon. וידאו עם דבריה נצפה למעלה מ-8 מיליון פעמים ב-YOUTUBE, בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם לפני שהוסר. נזכיר גם שאותה גברת Mikovits פרסמה בשעתו מחקר עם התיאוריה שלה כיצד נוצרה תסמונת העייפות הכרונית, וגם תיאוריה מעוותת זו הוסרה מאמצעי תקשורת אלה.

ומדוע טענותיה של Mikovits כזובים? אין כל הוכחות לכך ש-Fauci ו-Gates עשו רווחים ממגיפת קורונה או מהחיסונים. למעשה, Fauci נשמע והתבטא באופן אמין בכל תקופת המגיפה, ואילו ל-Gates היסטוריה פילנטרופית ארוכה, בה תרם עשרות מיליארדי דולרים מכספו למלחמה במחלות מדבקות כאיידס ואחרות בעיקר באפריקה. גם טענותיה של Mikovits על מקור הנגיף ועל אי היעילות של עטית מסיכות הן תולדה של מחשבה מעוותת וחסרת ביסוס.
ומדוע יש כאלה שמאמינים לה? Fauci היה מאז ומתמיד יעד להתקפות על היותו מטיף נמרץ וחסר עכבות בנושאים של בריאות הציבור, עד שחלק בציבור היו סבורים שאולי הוא מגזים מעט. טראמפ עצמו התקיף מדי פעם את Fauci, למרות שהוא עצמו מינה אותו ליועצו הבכיר בנושאי הקורונה, תוך שהוא כינה את Fauci מעורר אימה בציבור או בלשונו "Alarmist". אחדים ממקורבי הנשיא החרו החזיקו אחרי טראמפ לאו דווקא מתוך שכנוע אלא מתסמונת "הנאמנות למפקד".

 

5) הטיפול עם hydroxychloroquine יעיל בהשמדת הנגיף!!

כאשר מחקר קטן שהתבצע בצרפת הציע שהתרופה היעילה כנגד מלריה, hydroxychloroquine, עשויה להיות יעילה בטיפול ב-COVID-19, קפץ הנשיא טראמפ על ה"בשורה" כמוצא שלל רב.
מחקר זה זכה לקיטונות של ביקורת, אך יש חולים ואף רופאים שממשיכים לטפל במתן תכשיר זה למרות עדויות הולכות ומתגברות שאין בה ממש.
בציוץ בטוויטר שלו הגדיר טראמפ את הטיפול ב-hydroxychloroquine, במילים:"One of the biggest game changers in the history of medicine".
אוויל משריש זה לא הרפה וחזר עשרות פעמים בציוציו לציבור שישתמשו בתכשיר זה "להרוג את הנגיף".

 

ביולי 2020 בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות, מצא טראמפ זמן לצייץ ולצטט את הרופאה Stella Immanuel מיוסטון, טקסס, שפסקה על סמך ניסיונה שאמנם hydroxychloroquine יעיל לרפא חולים בקורונה.
ברור שציוץ זה הוסר על ידי חברת Twitter כחסר כל ערך, אך זאת לא לפני שהוא הגיע לידיעתם של כ-15 מיליון אמריקאים. אגב הגברת Immanuel כבר התפרסמה בעבר בשתי תיאוריות הזויות שלה: האחת סיפרה שרופאים משתמשים ב-DNA המופק מחייזרים לצורך טיפולים, והאחרת ששדים (demons) גורמים למצבים רפואיים מסוימים על ידי שהם מקיימים יחסי מין עם אנשים בחלומותיהם !! הסיפור על hydroxychloroquine הוא בעל ערך דומה להצעה אחרת של פרופסור טראמפ, לפיה שתיית כוסית אקונומיקה לפני השינה תחסל את הנגיף.

 

מספר מחקרים הראו ש-hydroxychloroquine אינו מגן כנגד COVID-19 באלה שנחשפו לנגיף זה. ה-FDA פרסם מיד אזהרה למניעת השימוש בתכשיר, בעיקר הסיכון לבעיות לב ובחודש יוני 2020 קבע מפורשות שהוא אינו מועיל כנגד הנגיף. ומדוע אנשים בכל זאת האמינו בתכשיר זה? לאנשים במצוקה בריאותית נטייה להיחפז ולהיתלות בפרסומים רפואיים תופעה המוכרת כ.anchoring bias- תופעה זו שפותחה לראשונה ע"י שחוקרים הישראליים עמוס טברסקי ודניאל כהנמן, שניים מהחוקרים המשפיעים ביותר בתחום הכלכלה ההתנהגותית, קובעת שאנשים נוטים להאמין לכל ידיעה כאשר זו הייתה הראשונה להתפרסם. כמו כן ההודעות החוזרות ונשנות של הנשיא טראמפ שהתכשיר יעיל, גרמו לרבים להאמין בו.

 

6) הגידול הדרמטי במספר הנדבקים והחולים בקורונה נובע מהמספר הגדל של בדיקות לזיהוי ההדבקה.

כאשר מספרי החולים והמתים מנגיף הקורונה החלו לטפס באופן תלול, טען הנשיא טראמפ ששיאי העלייה בתחלואה נובעים בפשטות מכך שיותר מדי הרבה אנשים נבדקו. בציוצים שלו קבע טראמפ ש"ללא בדיקות …היינו מגלים כמעט אפס מקרים".טראמפ אף הוסיף בראיונות שיש להפחית במספר הבדיקות ו"אז…. התחלואה תרד"! (ממש שוטה הכפר).
ומדוע רעיונות אלה כזובים? אם תסריט זה היה נכון היינו מצפים שאחוז הבדיקות החיוביות היה פוחת עם הזמן.

אך מה לעשות ואנליזות אחדות הראו את ההיפך הגמור. קצב הבדיקות החיוביות עלה במדינות רבות (כגון אריזונה, טקסס ופלורידה) בהן היו התפרצויות גדולות במיוחד בקיץ האחרון למרות מספר בדיקות קטן יחסית, ודווקא ירד במדינת ניו-יורק בה מספר הבדיקות הגבוה ביותר בארה"ב.
ומדוע אנשים האמינו לטראמפ? בתחילת המגיפה היה בארה"ב מחסור חמור בבדיקות והזמינות שלהן עלתה עם הזמן. וכך באופן צפוי לחלוטין היו רבים בציבור שייחסו את העלייה בתחלואה לעליה במספר הבדיקות.

 

7) חיסון עדר יגן עלינו אם נאפשר לנגיף להתפשט באופן גורף באוכלוסייה.

בשלבים מוקדמים של המגיפה אחדים טיפחו את ההשערה שבריטניה ושוודיה מתכננות לאפשר לנגיף הקורונה להתפשט בשתי מדינות אלו עד להשגת חיסון עדר, דהיינו עד לנקודה בה די אנשים יהיו מחוסנים כנגד הנגיף באופן שימנע ממנו להמשיך ולהתפשט.
שתי המדינות אמנם הכחישו שזו הייתה האסטרטגיה המקורית שלהן, אך יחד עם זאת יש לציין שבריטניה הייתה מאוד הססנית באשר להגבלות ואיסורים שיכבידו על התפשטות הנגיף, וגם שוודיה למעשה החליטה נגד מגבלות נרחבות.
ומדוע תיאוריית חיסון העדר לא התפתחה? יש פגם מהותי בגישה זו: המומחים מעריכים ש-60-70% מהאוכלוסייה צריכים להידבק עם COVID-19 על מנת לאפשר חיסון עדר. בהתחשב בשיעור התמותה הגבוה מהנגיף אם היינו מאפשרים הדבקה של כל כך הרבה אנשים, מיליונים היו מתים במחלה.
טרגדיה זו התרחשה בעת ה"שפעת הספרדית" של 1918, בה כ-40 מיליוני בני-אדם מתו על פי הערכה במחלה.

 

בבריטניה שיעור התמותה הוא מהגבוהים בעולם, ושוודיה חוותה מספר מתים גדול יותר מאשר שכנותיה הסקנדינביות וכלכלתה סבלה לא מעט למרות חסר בסגר.
ומדוע אנשים מאמינים לתיאוריית חיסון העדר? כי הם רוצים לחזור מהר ככל האפשר לחייהם הנורמליים, וללא חיסונים זמינים, הדרך היחידה היא בהשגת חיסון עדר ולאפשר למספר משמעותי של אנשים לחלות.
אחדים אף שיערו שלמעשה כבר הישגנו חיסון עדר, אך מדידות רמת נוגדנים הראו שאפילו באזורים שהוכו באופן קשה ביותר מהנגיף, המרחק מחסינות עדר ניכר.

 

8) החיסון נגד הנגיף אינו בטיחותי.

רבים מהמבקשים לא להתחסן נוטים לתיאוריות קונספירציה שהחיסון עצמו עלול לגרום לתמותה או לתחלואה קשה אחרת. מדוע התיאוריות כנגד חיסון כזובות? רוב האמריקאים מאמינים בחיסונים, אך יש גם קולות מנוגדים שמתבטאים בפייסבוק נגדם. משאל גאלופ אחד העלה שאחד מתוך שלושה אמריקאים לא יתחסן גם אם הם היו זמינים היום בהרחבה ושרפובליקאים נוטים פחות להתחסן מאשר דמוקרטים (הנשיא טראמפ…זוכרים?).
תיאוריית קונספירציה אחרת העלתה את הטיעון המגוחך שביל גיייטס הוא בעל תכנית סודית לשתול בתוך החיסוניםmicrochips שיאפשרו לו קבלת מידע מאנשים מחוסנים. חיסונים למיניהם הצילו מיליוני חיים מדי שנה. לפני שמאשרים חיסון כלשהו בארה"ב הוא עובר 3 פאזות של ניסויים קדם-קליניים, להוכיח את בטיחותו ואת יעילותו במדגמים גדולי של נבדקים.

 

ממש בימים אלה נבחנים אצוות חיסונים בעשרות אלפי אמריקאים.
ומדוע אנשים מאמינים לתיאוריות קונספירציה אלו? גם כאן התערבותו של טראמפ בולטת, שכן הוא הפציר ב-FDA להזדרז באופן לא מקובל באישור החיסונים, מה שנטע בציבור את התחושה ש"המהירות היא מהשטן ."
אך חברות פרמצבטיות המייצרות חיסונים כנגד הנגיף התחייבו לנהוג על פי הסטנדרטים הנדרשים ולא לשחרר חיסון לציבור אלא אם כן הוכח כיעיל וכבטיחותי.

 

בישראל, עדיין 920,000 איש ואישה כלל לא התחסנו ובתוכם שליש מהמורים והגננות, וחלק לא מבוטל של רופאים. עם אלה גם עם אלה נתחשבן בבוא הזמן. ובינתיים לכו להתחסן, עטו מסיכות, ושמרו על מרחק.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע
29/08/2021

   לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים