חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שיתוק עצב הפנים והטיפול הסיני

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שיתוק עצב הפנים

תיאור המקרה: גבר בן 48 התעורר בוקר אחד, שישה חודשים קודם לכן עם סימני שיתוק עצב הפנים: נימול ונוקשות צד ימין של הפנים, סטיית זווית הפה שמאלה, חוסר יכולת לעצום את עין ימין או להרים את הגבה הימנית וכאב מאחורי ומתחת לאוזן ימין. הוא נזכר שלילה קודם לכן ישן עם דלת וחלון פתוחים. הוא אובחן כסובל משיתוק עצב הפנים וטופל בפיזיוטרפיה ובויטמינים. הכאב מאחורי האוזן חלף לאחר שבועיים אך השיתוק לא השתפר. מאחר ולא חל שיפור במצב השיתוק החליט האיש לפנות לטיפול בדיקור.

בבדיקה נמצא נימול וסטיית זווית הפה, היתה בריחת אויר כאשר האיש ניסה לסגור את הפה ולנשוף. היתה דליפה קבועה של רוק מזווית הפה ונטייה של מזון לחמוק מן הפה בזמן אכילה. האיש לא הצליח לעצום את העין במלואה ונותר חלל של 5 מ”מ. נראתה דמעת קבועה מן העין והוא לא היה מסוגל להרים את הגבה. גם כושר המצמוץ באותו הצד נעלם. כאשר האיש חייך, בלטה סטיית הפה עוד יותר. הלשון נמצאה חיוורת עם חיפוי לבן דק והדופק היה חלש וצף.

אבחנה מבדלת: סטיית זווית הפה והעין נגרמת ע”י חדירת רוח קרה למסלולי הפנים. כאשר ישנה חדירה של רוח קרה, נגרמת סטגנציה של צ”י ודם, הגורמת לחוסר תזונה של שרירי הפנים ולשאר הרקמות של הפנים. חוסר התזונה גרם לתחושת הנימול והרפיון. מפני שהשריר לא היה מסוגל להתכווץ היה שיתוק.

הטיפול: מטרת הטיפול לחזק את המסלולים מקומית בפנים, ביד וברגל. לאזן ולחזק את פעולת הניקוז בפנים ולאפשר לצ”י לנוע, לפנות ולחזק את כושר ההתנגדות של הגוף מפני חדירת גורמים חיצוניים כמו במקרה שלנו, רוח קרה.
הנקודות שנבחרו היו בכף היד במסלול המעי הגס, בעורף במסלול השלטון, בגב העליון במסלול שלפוחית השתן, לצד האוזן במסלול המחמם המשולש, בסמיכות לעין במסלול הקיבה, לצד הנחיר במסלול המעי הגס ובלחי במסלול הקיבה.

הטיפול ניתן מדי יום וכל 10 טיפולים היוו קורס אחד. כבר לאחר הקורס הראשון האיש הצליח לעצום את העין עם מרווח של 3 מ”מ בלבד והיה מסוגל להרים במעט את הגבה. סטיית זווית הפה השתפרה וכמעט לא היתה בריחה של מזון. בתום 42 טיפולים האיש היה מסוגל לעצום את העין. סטיית זווית הפה חלפה ושוב לא היתה שום בריחת מזון. יכולת המצמוץ שבה כמקודם ולכן הטיפול הופסק. במעקב של חצי שנה לא נמצאה שום עדות להתלקחות חוזרת.

הערה: בטיפול בשיתוק עצב הפנים התוצאות היותר טובות הנן בין אלו המטופלים מיד עם תחילת הבעיה. ככל שממתינים יותר כך נדרשים יותר טיפולים וכך גם גדלים מספר המקרים העמידים.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים