חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שינויים – למה כל כך קשה להשיגם?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שינויים – למה כל כך קשה להשיגם?

מאת: דר` שרגא שדה

“תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה”- אנו מאחלים זאת בימים אלו לאחרים, וכמובן גם לעצמנו.

כאשר אנו מתייחסים לצד הברכות, חלקן כמובן מתייחס לשינויים אותם אנו רוצים להשיג, שינויים שיעבירו אותנו ממצב מסוים בו לא הרגשנו עצמנו במיטבנו, ולעבור למצב אחר בו נרגיש טוב, נרגיש סיפוק ונהייה מרוצים מעצמנו.

מה רוצים אנו שישתנה בשנה שנכנסה? וכוונתי, לשינויים שבאמת תלויים בנו ולא במזל. במילים אחרות, כשמישהו יאמר שהוא רוצה להיות יותר עשיר, ומקווה שיזכה בפיס, זה בהחלט מחייב כמובן לקנות כרטיס הגרלה, אולם לא לשינוי זה כוונתי. כשמישהו יאמר שהשינוי שהוא רוצה הוא להתחזק כלכלית, להרוויח יותר כסף ולצורך כך עליו לשנות הרגלי חיים, כגון לשנות מקום עבודה כדי לקבל חוזה טוב יותר, לכך כוונתי.

השינויים שאנו חווים כבני אדם הינם רבים ומגוונים. החל משינויים הנכפים עלינו ע”י גורמים חיצוניים, דרך שינויים שאנו בוחרים לעשותם. גם כשמדובר בשינוי שאנו בוחרים בו: החלפת דירה, שינוי מצב משפחתי, החלפת מקום עבודה, שינוי סגנון חיים וכדומה, התהליך אינו פשוט כלל ועיקר. לעיתים קרובות אנו נוטים לחפש את הסיבות לעיכוב או לדחיית השינוי בגורמים חיצוניים. עם זאת, חשוב שנבין שלעיתים קרובות הגורם העיקרי שמעכב ודוחה, מחפש תירוצים והסברים, נמצא למעשה בנו.

בואו והיזכרו בשינויים אותם רציתם ליצור בשנה שעברה, שינויים שאכן השגתם. נסו כעת לבחון את הגורמים שאפשרו לכם להשיג את השינוי, למרות שהדבר לא תמיד נעשה בקלות. נסו לבחון מה בכם אפשר זאת. נחישות? הבנה שאין למעשה דרך אחרת על מנת להרגיש אחרת? בטחון עצמי ביכולת להתמודד עם המצב החדש? בוודאי ישנם גורמים נוספים.
כאשר אנו מתכננים שינוי, חשוב תמיד להזכיר לעצמנו שינוים שעשינו בעבר ואת הסיפוק שהיה בהשגת השינוי. זיכרון זה עשוי לתרום גם לשינויים אותם אנו רוצים כעת, ולהיות מסוגלים להוציא את השינוי לפועל.

כאשר אתם בוחנים ונזכרים בשינויים שאכן עשיתם, חשוב לבחון כמובן גם מה היו הגורמים מסביב שעזרו לנו. מי היו אלו שתמכו ברעיון השינוי, עודדו וחיזקו, והיו איתנו בזמן המעבר מהמצב הקודם למצב החדש.

דינה, בת 30. נשואה 5 שנים. לדבריה, הקשר הזוגי שלה נהדר. “פשוט כיף לנו ביחד”. עם זאת, הדבר שיוצר מתח בזוגיות הוא החשש של דינה להיכנס להריון ולהיות לאם. “אני רוצה אבל אני חוששת. פוחדת מהשינוי, המחויבות, האחריות שמצפה לי. אני יודעת שבן זוגי מאוד רוצה ילד. אני יודעת שזה מכעיס ואפילו מאכזב אותו. אבל קשה לי”. בגיל 32, דינה הרתה וילדה בת. בצד החששות היא ציינה: “אני מאושרת. גם כי אפשרתי לעצמי לעשות את השינוי ונהנית מהיותי אם, וגם כי אני מאושרת שלאורך כל תקופת ההתלבטות בעלי לא עמד עם סטופר ביד, לא איים, אלא גילה סבלנות, תמיכה וחיזק בי את תחושת הביטחון שנוכל להתמודד עם השינוי, ושאנו נהיה במצב החדש ביחד לאורך כל הדרך”.

לצערנו, לא תמיד אלו שקרובים אלינו אכן תומכים וסבלניים ובאמת מאמינים שהשינוי אפשרי. כך לדוגמה, אני זוכר מצב בו ניסינו לשנות דימוי של ילד בן 12, שנתפס כילד קשה מבחינה התנהגותית. ההורים שיתפו פעולה, הנער עצמו הסכים לבחון דרכים ליצירת השינוי, ואף החל לגלות התנהגויות תואמות, אבל הקושי בהשגת השינוי התגלה דווקא אצל המורה. בשיחה עימה נשמעו הדברים הבאים: “כלום לא יעזור, גם אם פה ושם הוא יתנהג אחרת, הוא מהר מאוד יחזור לסורו”. לקח זמן רב מאוד עד שהשיחות והעבודה שנעשו עם המורה יצרו בה את השינוי. היא החלה להאמין יותר ויותר שהשינוי בתלמיד יכול להתרחש, ואף החלה לתת חיזוקים לשינויים שהתגלו.

לכן, כשאתם מתכננים את השינויים שתלויים יותר בכם, לקראת השנה החדשה, חשוב לזכור שלעיתים מדובר בתהליך ארוך. השינוי אינו קורה מעצמו ויש צורך בסבלנות ובעקביות. כאשר תהיו מודעים יותר לגורמים הקיימים בכם שבעבר תרמו להשגת השינויים שרציתם, כשתדעו לגייס מהקרובים לכם את העידוד והתמיכה, כשתדעו לנטרל את האחרים המנסים להרפות את רוחכם, בטוחני שבסיום השנה הקרובה, תוכלו להוסיף למאגר ההתנסויות החיוביות שלכם, עוד שינויים שגרמו לכם סיפוק.

שנה טובה, דר` שרגא שדה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים