חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שינויים וילדים, הקשר למחלות ולחצים נפשיים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שינויים

במחקרים סוציו-רפואיים שונים התגלה קשר הדוק בין כמות ועומק השינויים שעובר אדם לאורך פרק זמן נתון לבין כמות המחלות שלו.

השינויים מטבעם מגבירים חרדה. לעומת זאת השגרה מפתחת ביטחון, כי היא מחזקת את האשליה שאפשר לצפות את המתרחש. החזרה הקבועה של דברים נהפכת לריטואל טקסי, והריטואל הזה נחוץ לילד יותר מאשר יותר מאשר למבוגר.

את החוויות שלו אין הילד אוסף מן החומרים הגדולים שסביבו, אלא מן החומרים הקטנים. כדי לגרום לילד חוויה, אין צורך לקחת אותו לניו-יורק בטיסת לילה או לבקר איתו במועדון לילה.
לילד קטן, מעקב אחרי תנועות זבוב על הקיר יכול להיות חוויה מרתקת. לעומת זאת, תזוזות גדולות עלולות לחבל ביכולתו ליהנות ממדיטציה טבעית, סגולה שכל ילד ניחן בה, כי יהיה עליו לגייס את כל כוחותיו כדי לנטרל חרדות המתעוררות בו בגלל השינויים החדים.

בשלב הינקות כדאי לצמצם עד למינימום את מספר השינויים החיצוניים. כדאי לדחות מעבר לדירה אחרת, ולהקפיד ככל האפשר על כך שלא יתחלפו המטפלות של הילד. המטפלת היא דמות חשובה לילד. בשביל ההורים החלפת מטפלת יכולה להיות דבר של מה בכך, אבל לילד השינוי עלול להיות משמעותי.
בשנים הראשונות צריך להשתדל שלא להעמיס על הילד רשמים רבים מדי בתוך זמן קצר מדי. אם יש לו בבוקר מסיבה בפעוטון, למשל, אין צורך להוביל אותו אחר הצהרים לקניות ברחוב סואן, ועוד לקחת אותו באותו לילה לחתונה. מידה גדושה של רשמים מתפרשת אצל הילד כשינויים חריפים וכהאצת קצב החיים. על כן, דרך שאפשר לעבור בצעידה, כדאי לעשותה ברגל ולא במכונית. המעבר המהיר מדי מן הבית לגן בנסיעה נרשם כקצב חיים, ובמשך הזמן הקצב המהיר הזה מלחיץ את הילד מבפנים.

כשם שלא כדאי להחליף מטפלת, לא כדאי גם להחליף בובות או דובים. אין צורך להיות פסיכולוג גדול כדי להבין כי את הקשר שמפתח הילד לדברים שהוא רגיל אליהם מחזק את בטחונו ואת יכולתו להתגבר על חרדה.
הקשר שבין שינויים שונים בחיים לבין המצב הנפשי הוא הדוק, וכן גם הקשר בין המצב הנפשי ומצב הבריאות. לכן, אם רוצים להשפיע לטובה על בריאותו של הילד, חייבים להביא בחשבון את מצבו הנפשי.

התינוק קולט הרבה מן המתרחש בסביבתו, אבל אינו מסוגל לתת ביטוי למה שהוא קולט, ועל כן נדמה שהוא כאילו אטום מעט. למעשה הוא קולט רשמים בדרך אינטואיטיבית, ואפילו טלפתית. הכל נרשם ומאוחסן אצלו, וההשפעה מצטברת. משום כך היינו ממליצים להימנע, למשל, מלהשכיב תינוק בחדר שבו הטלוויזיה פועלת ומשדרת קולות זוועה, זעקות כאב, צווחות פחד או צחוק פרוע. אנחנו משוכנעים שדברים כאלה מטביעים בתינוק את חותמם, והשפעתם תורגש במשך הזמן.

כיום אין ספק בכך שהבריאות – גם זו של הילד – מושפעת מן המצב הנפשי.
מאחר שאי אפשר למדוד את מידת ההשפעה המדויקת, לא נוכל לקבוע כי טראומה של גירושין, למשל, היא הגורם להצטננויות התכופות של בני המשפחה או לאקזמה של הילד, אך ברור שאין להוציא מכלל אפשרות הפרעות גופניות שונות כאשר הילד לחוץ מאוד והלחץ אינו מוצא לו אפיק להתנקז דרכו. הציוויליזציה, בד”כ, אינה טובה לעצבים. אין פלא שילדים בחברות מתועשות אינם מצטיינים במערכת עצבים חזקה. ילדים שעצביהם חלשים, גם צמיחת השיניים שלהם לקויה.
רפואת השיניים היא עצמה ביטוי מובהק של הציוויליזציה, ועל כן היא גם אינדיקאטור למידת חולשתה של מערכת העצבים. רק לעיתים רחוקות מערכת העצבים האוטונומית של הילד ששיניו מקולקלות נמצאת במצב טוב.

ריפוי טבעי לילדים – רחל וחיים ברנשטיין.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים