חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שימוש במערכת לניטור רציף של גלוקוז (CGMS) מביא לירידה בתופעת ההיפוגליקמיה – רמת סוכר נמוכה בדם בחולי סוכרת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחקר שפורסם בז`ורנל MAYO CLINIC PROCEEDINGS, של ביה”ס לרפואה MAYO CLINIC: שימוש במערכת לניטור רציף של גלוקוז (CGMS) מביא לירידה בתופעת ההיפוגליקמיה – רמת סוכר נמוכה בדם בחולי סוכרת

מחקר חדש שפורסם בגיליון דצמבר 2004 של הז`ורנל MAYO CLINIC PROCEEDINGS, בעריכת ביה”ס לרפואה MAYO CLINIC, מראה כי שימוש במערכת לניטור רציף של גלוקוז (continuous glucose monitoring system- CGMS) מספק הערכה יעילה יותר לצורך טיפול בחולי סוכרת המטופלים באינסולין בהשוואה לבדיקה עצמית תכופה בעזרת ערכה למדידת סוכר.

לדברי ד”ר ויינשטיין, מנהל מרפאת הסוכרת בביה”ח וולפסון וסגן נשיא האגודה הישראלית לסוכרת, ברוב המקרים כאשר רמת הסוכר בדם אינה תקינה, חולה הסוכרת אינו חש בתסמינים מיוחדים. בנוסף, רמת הסוכר בדם אינה קבועה אלא משתנה לעיתים תכופות. לעיתים השינוי ברמת הסוכר בדם הוא מהיר מאוד והדבר עלול להקשות על התאמת הטיפול. לדברי ד”ר ויינשטיין, הבדיקה העצמית מתבצעת מספר פעמים ביום, בהתאם להוראות הרופא. במהלך הבדיקה דוקר החולה את אצבעו ובאמצעות מד סוכר המצוי בביתו נבדקת רמת הסוכר בדמו.

במחקר, שארך 12 שבועות, השתתפו 109 חולי סוכרת. מתוכם 51 השתמשו ב- CGMS ו- 58 ביצעו את הניטור בלבד, מספר פעמים ביום. מתוצאות המחקר עולה כי רמות ההמוגלובין A1C (מבחן המראה את הרמה הממוצעת של הסוכר בדם בתקופה של חודשיים עד שלושה) השתפרו במידה דומה בשתי הקבוצות. עם זאת, בקבוצת החולים שהשתמשה ב- CGMS, בהשוואה לקבוצת הניטור העצמי, היו פרקי זמן קצרים יותר של היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם, שעלולה לגרום להרגשת בלבול וסחרחורות עד למצב של חוסר הכרה). לפי החוקרים, כך נמנעים החולים מלהגיע למצב של תנודות ברמת הסוכר, שעלולים להוביל לסיבוכים הקשורים בסוכרת.

על הגלוקוז סנסור
לדברי ד”ר ויינשטיין, בעזרת התוצאות המתקבלות משימוש ב- CGMS קל יותר לחולה ולרופא לעקוב אחר רמות הסוכר בדם החולה ולהבין מתי הן נוטות לעלות או לרדת ולאילו ערכים. קבלת התוצאות מאפשרת להמליץ טוב יותר, על בסיס מאגר נתונים גדול יותר, כיצד לטפל. הבדיקה באמצעות המערכת לניטור עצמי, CGMS, מבוצעת על ידי חיישן זעיר, המוחדר לגוף באזור הבטן ואינו מורגש. החיישן בודק את רמת הסוכר בגוף כל 5 דקות (288 בדיקות ביום), במשך 3 ימים. כך, נאגרות 864 תוצאות של רמות הסוכר בדם. על המטופל ללחוץ על כפתור במוניטור בכל פעם שמבצע פעולה האמורה להשפיע על רמת הסוכר בדם. המידע נאגר במוניטור קטן, המחובר בחוט דק אל החיישן. בתום 3 הימים מועבר המוניטור אל מרפאת הסוכרת והתוצאות מקנות כלי מעקב יעיל עבור הרופא המטפל. כך, מאפשר החיישן התאמת טיפול אופטימלי לחולי סוכרת, ללא כל הפרעה לשגרה. למכשיר אישור FDA ומשרד הבריאות והוא נמצא בשימוש במספר רב של מרפאות סוכרת בארץ ובעולם.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים