Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שילובי סוגי מזון – תיאוריה מופרכת מיסודה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שילובי סוגי מזון – תיאוריה מופרכת מיסודה

לא פעם נשאלתי בהזדמנויות שונות, באשר ליעילותה של דיאטה בה מופרדים אבות המזון ונאכלים בנפרד, ולא אחת אנשים עושים דיאטות בהן הם מגבילים את תפריטם למזון זה או אחר ובכך גורמים לעצמם נזקים לטווח ארוך. שילוב של סוגי מזונות שונים או הגבלתם הינו "טרנד" (שיגעון) שהחל עוד במאה ה-20 וזאת עוד לפני שאנשים רכשו ידע מדעי בנושא עיכול המזון וספיגתו ע"י מערכת העיכול.

אנשי מקצוע שונים המתמחים בתזונה נכונה ורופאים שונים, המליצו לא אחת בפני מטופליהם ואף יצאו בהכרזות שונות שיש להפריד בין המזונות למען עיכול נכון וספיגה יעילה של המזון לאחר מכן, כשהבסיס לכך הוא תפקודם השונה בתכלית של האנזימים השונים המשתתפים בעיכול המזון. למשל לעיכול החלבונים זקוק אנזים הפפסין לסביבה חומצית ביותר, בעוד שאנזימים לבלביים המופקדים על עיכול הפחמימות זקוקים לסביבה בסיסית במעי הדק, כמו כן הומלץ לא לאכול פירות וירקות יחד, לא לבשל בשרים עם פירות לא לשתות מים אחרי פירות וכו`. אך לצערי מעולם לא מצאתי מחקר אחד אשר יוכיח מדעית שאכן כך הם פני הדברים. אותם אנזימים המפרקים חלבונים המשתתפים יחד עם אנזימים אשר מעכלים פחמימות אינם מפריעים אחד לשני וגם לא הורסים אותם. כל אחד מהם נמצא במערכת העיכול כאשר הם צריכים להיות וכשהתנאים הבסיסיים של הקיבה והמעי מאפשרים זאת. לעולם לא יגיעו לקיבה או למעי אנזימים אשר לא" נקראו לבוא", וזהו מנגנון מתוחכם של הגוף אשר מונע עיכול עצמי.

יחד עם זאת האנזימים עצמם עשויים מחלבונים, כך שבתהליך העיכול הם נהרסים ע"י אנזימים שתפקידם לפרק חלבונים, אך גם ממוחזרים חזרה למקומם. תהליכים אלו אינם מפריעים לפירוק המזון או לספיגתו, כמו כן אין האנזימים הללו תוססים או נרקבים במעי או גורמים להשמנה כפי שטוענים מביני דבר שונים, מה שעלול לגרום נזקים מצטברים לגוף. חלב האם אותו יונק הרך הנולד במשך חודשים רבים בתחילת חייו, מכיל את כל אבות המזון גם יחד, והוא נחשב למזון המושלם והמומלץ ביותר עבור התינוק. בתהליך עיכול נורמלי ותקין כל המזון ללא יוצא מן הכלל נגרס ונמעך לעיסה אחת שלמה ללא כל יכולת הבחנה מיהו מה… כמו כן ישנם אנשים החושבים ומשוכנעים שמתרחשים בגופם תהליכי עיכול שונים או מיוחדים המתבטאים בהפרעות עיכול אלו או אחרות ועל כן אצלם העיכול פועל אחרת.

רבותי כל התאוריות האלה הם רק בראשם של מי שחושבים כך, עובדות אלו הוכחו בבדיקות מקצועיות ע"י מומחים לגסטרולוגיה ונמצא שאין לטענתם שום ביסוס מדעי המצריך נקיטת צעדים מיוחדים באשר לתזונתם כמו הפרדת סוגי המזון. בחירת תפריט מזין דל שומן ודל קלוריות ושיהיה גם טעים וגם בריא הינו מבצע יומיומי די מורכב ומאתגר, כך שלא צריך גם לשעות לתיאוריות בלתי מבוססות מדעית הטוענות לתזונה המאורגנת בצלחת באופן אחר.

לסיכום – מותר לאכול תפריט משולב בכל אבות המזון בארוחה אחת ועל פי החלוקה הנכונה של הפחמימות, החלבונים והשומנים המומלצים לאדם ביום אחד. ומותר לשתות מים אחרי פירות שהרי הם עצמם מכילים מים, ומותר לאכול פירות וירקות יחד למי שזה טעים, אין עיכולם יחד מפריע לגוף. אך יחד עם כל זאת לאנשים שיש בעיות פנקריאטיות (תפקודי לבלב פגומים) וקיימת פגיעה בייצור האנזימים השונים, או שהם עברו כריתה של חלק מהקיבה המייצר את האנזים לפירוק החלבון, או שייצור חומצת הקיבה נפגע, אזי הם ורק הם חייבים להיועץ ברופא גסטרולוג המתמחה בבעיות עיכול, ו-או בתזונאי מוסמך, לצורך הרכבת תפריט שיתאים להם. ולכל שאר האנשים הבריאים בגופם ובנפשם, איכלו טוב ותהנו מתפריט מגוון ועשיר של סוגי מזון שונים בעת ובעונה אחת.

בברכה,
אילנה רפלוביץ
תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים