חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שיטת הביופידבק – פתרון ללא תרופות. חלק רביעי ואחרון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שיטת הביופידבק – פתרון ללא תרופות

מאת:
ד”ר יגאל גליקסמן פסיכוטרפיסט – מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך.
מומחה לביופידבק. מנהל פורום הביופידבק.
מחבר הספר “ביופידבק הכוח בידיך” עם מד הרגיעה האישי.

חלק רביעי ואחרון.
לחץ כאן לקריאת חלק שלישילחץ כאן לקריאת חלק שנילחץ כאן לקריאת חלק ראשון

למי מתאימה שיטת הביופידבק ?

השיטה מתאימה לשני סוגים של האוכלוסייה: הבריאה והסובלת וכואבת.

בקרב האוכלוסייה הבריאה נמצא אנשים בגילאים, מקצועות ותפקידים שונים כגון: מנהלים, אומנים, ספורטאים,פוליטיקאים, סטודנטים, קלדניות ועובדי מחשב וכד` … הם פונים במגמה ללמוד כיצד לשפר את רמת המודעות ויכולת השליטה העצמית על תגובות אישיות לא רצויות למצבי לחיים שונים. כיצד לפתח יכולת קשב , ריכוז ולמידה טובה יותר, כיצד להתמודד עם מתחים ומצבי לחץ בחיי היומיום, כיצד להרגע ולהגיע לשלווה פנימית ובזאת לתרום לשיפור היכולת התיפקודית ואיכות החיים האישית.

באוכלוסייה הכואבת והסובלת נמצא את אלה הסובלים ממחלות או תופעות הנובעות ממתחים ולחצים כמו:
כאבים בכלל וכאבי ראש בפרט, בעיות במערכת העיכול- מעי רגיז- קיבה עצבנית, יתר לחץ דם, הפרעות בשינה, הזעת יתר בכפות הידיים והרגליים, צלצולים האוזניים, קשיי נשימה וכד`…

הסובלים מבעיות שמקורן הוא אורגני כגון: הפרעות קשב וריכוז עם או בלי היפראקטיביות, שיתוק מוחין, הפרעות בתנועה, אפילפסיה, קשיים בשליטה על הסוגרים הקדמיים ו\או האחוריים, מחלות כלי דם כמו תיסמונת ריינאוד וכד`.

הסובלים מבעיות פסיכולוגיות כגון: חוויות פוסט טראומטיות ,פחדים, חרדות, התקפי פאניקה, חרדת מבחנים וקהל, דיכאון, הפרעות אכילה, סמים,אלכוהול, הרטבה, קשיים בתפקוד המיני וכד`

סוגי המטופלים:
בין המטופלים המגיעים לטיפול בביופידבק נמצא גם את אלה שהטיפולים הפסיכולוגים הוורבליים תיסכלו אותם ואלה שהרפואה הקונבנציונלית לא עזרה להם.

ילדים: (בדרך כלל מגיל 6 ) מגיעים לטיפול בגין בעיות התנהגותיות , קשיים בקשב ובריכוז, פחדים, הרטבות וכד` הם רואים בטיפול ביופידבק חוג נוסף מעניין וחוויתי בו אלמנט המשחק במחשב הוא דומיננטי. אכן קיימות בביופידבק תוכנות מיוחדות עבור ילדים.

מתבגרים מעונינים בטיפול ביופידבק מסיבות כמו:

* סקרנות – הם רואים בביופידבק אתגר והרפתקאה כאחד ובמיוחד מאחר ונעשה שימוש במחשב.
* המתבגר לעיתים ” גדול מדי” לטיפול באמצעות אמנויות וסגור מדי לטיפול פסיכותראפי. ביופידבק מספק פשרה המאפשרת טיפול מובנה , נעים וחוויתי.
* הצורך להתמרד שהוא כל כך ” יקר וחשוב” למתבגר יכול להחצין Acting out בצורה בטוחה על ידי אי הצלחה בהישגים במכשור. העצמאות במתבגר מקבלת הגנה וביטוח על ידי העובדה שרק הוא יכול לשנות את תגובות המכשור
* אין מקום לבושה בקרב שאר ומרשימות במקום להגיע לפסיכולוג עם הסטיגמה הקיימת בכך ו”סתם לדבר.”
* הצורך הקיים והמוסווה לשתף מישהו בסודות האישיים מוצא את פתרונו על ידי המפגש עם המדריך ה- Coach המקובל בכל העולם כדמות אליה פונים מתבגרים לעזרה בבעיות אישיות.
* בזמן שהמתבגר מרגיש כי גופו גודל בצורה בלתי נשלטת, מהירה לעיתים מגושמת ולעיתים סקסית מציע הביופידבק הזדמנויות לחוות שליטה ובקרה ונותן תחושה של יצירת סדר באנרכייה הפיזיולוגית ובכך לחזק את הדמוי והביטחון העצמיים.

גיל האמצע ומבוגרים מוצאים בביופידבק מענה לצורך לקבל כלים להתמודדות עם שינוי הרגלים שונים תוך כדי לימוד שליטה, להתמודדות עם תגובות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות מטרידות במצבי חיים יומיומיים בתחומים אישיים, משפחתיים,תעסוקתיים וחברתיים ללא פיתוח תלות בתרופות.

הגישה הבלתי אמצעית של הביופידבק מאפשרת לכל אותם מטופלים הפוחדים, המתביישים או החוששים מפני טיפול לא סימפטי וחסר אמפטיות להתחיל בתהליך טיפולי ידידותי בלתי מאיים המותאם לצרכים ולקצב האישי ומאפשר לבוא בקשר עם מחשבות ובעיות המטרידות אותם זמן רב ולדבר עליהן.
ישנן הפניות הנעשות באמצעות רופאים המרגישים אי נוחות בהפניית מטופליהם לטיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי. כמה מהם לא משוכנעים בחשיבות ובערך ” השיחה” אחרים לא מעונינים להכתיר את בעית המטופל שלהם כפסיכיאטרית.

בביופידבק קיימת הקונקרטיזציה המידית האובייקטיבית הפחות מאיימת ומתסכלת מאשר בטיפול השיחתי – עובדה מאד משמעותית לגבי סוג מסויים של מטופלים. השיטה מתאימה גם לסוג המטופלים שחייהם מלאים ב” הבנות אינטלקטואליות” עם תיפקודים המבוססים על אותן ” הבנות” .

באמצעות הביופידבק ניתן להמיס ולפרק את אותו חלק רציונלי דומיננטי ולאפשר קבלת אינפורמציה לא מילולית משמעותית ביותר על המערך הפסיכופיזיולוגי של המטופל.
מטופלים בעלי תלות רבה מרגישים מיותמים ומנותקים מהוריהם, מבני זוגם, מילדיהם ואפילו ממטפלם. עבורם ליצור דמות מטפל מגן ותומך מהווה צורך ראשוני,חיוני וחשוב ביותר איך עושים את זה?

בפסיכותרפיה קלסית, אין למטופל גישה למה שמוגדר :Transitional Object שהוא כמו הדובון או הסמרטוט לילד לפני השינה. המכשור של שיטת הביופידבק וההוראות הניתנות במהלך הטיפול יכולים לשמש בתפקיד ה:O.T ובכך לחזק את דמותו של המטפל כגורם חיובי, תומך ומגן. ההנחיות וההוראות הניתנות מהוות מעיין חוליה מקשרת קונקרטית אל המטפל בכל פעם שהמטופל מתרגל בביתו.
כשישנה אינדיקציה טיפולית לחיזוק ה:O.T ניתן אפילו להקליט את ההנחיות למטופל שאגב צריכות להיות מופנות אליו באופן אישי ולא הקלטות ציבוריות בהן עלול המטופל להרגיש אנונימיות, ניכור, זרות חוסר שייכות ואפילו דחייה.

למטופלים היסטריים וכפייתיים קומפולסיביים ישנה התיחסות שונה לביופידבק.להיסטריים ישנה נטייה להשתעמם ביתר קלות, הם מזניחים תירגול עצמי בבית, יש להם תופעות של תגובת יתר – Over Reaction
בתיפקודים פיזיולוגיים ויש להם קשיים באינטגרציה קוגניטיבית של האינפורמציה המתקבלת על ידי המכשור. הם פוחדים וחוששים לגופם ומגיבים בצורה אימפולסיבית לכל קשר עם המיכשור. לדוגמה: הצמדת האלקטרודות. מומלץ מאד לעבוד איתם בחדר מואר היטב ובמצב של ישיבה.

המטופל האובססיבי קומפולסיבי Obsessive compulsive מתמיד מאד בתירגול ומנסה להציג לעצמו מטרות שקשה יותר להשיגן. עבורו הביופידבק מהווה מצב של כשלון או הצלחה כמו צבע לבן או שחור , איך מצבי ביניים או צבעים בגוונים אחרים. ריכוז פסיבי קשה לו במיוחד. ישנה התיחסות ריטואלית לביופידבק. קיים אצלו קושי פנימי וחוסר חופש לחפש דרכים חלופיות. קיים רצון להגיע לשלמות אופטימלית עם הרבה ביקורת עצמית נוקשה ובלתי מתפשרת. הוא עלול לראות באינפורמציה המתקבלת מהמכשור יותר ביקורת מאשר משוב אוטנטי. מומלץ להיות קשוב לצרכי המטופל ולקצבו , מחשבותיו ורגשותיו במהלך הטיפול.

באשר למטופלים המלצתי היא:

אל תהה יותר חולה פסיבי, הייה בריא אקטיבי!!!.
BE NO MORE PASSIVELY ILL – RATHER BE ACTIVELY HEALTHY

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים